İlham Əliyev Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Avropa üzrə regional direktoru Hans Henri Klugeni qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev aprelin 26-da Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) Avropa üzrə regional direktoru Hans Henri Klugeni qəbul edib.
Görüşdə Prezident İlham Əliyev Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı ilə Azərbaycan Respublikası arasında səmərəli əməkdaşlığın olduğunu vurğuladı. Dövlətimizin başçısı Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının COVID-19-a qarşı mübarizədə Azərbaycana göstərdiyi davamlı dəstəyə görə təşəkkürünü bildirdi, ÜST-ün COVID-19-a qarşı mübarizəyə dair təqdim etdiyi tövsiyələrin ölkəmiz üçün dəyərli olduğunu qeyd etdi. Prezident İlham Əliyev bildirdi ki, Azərbaycanda COVID-19 ilə bağlı vəziyyət çox müsbətdir, həyata keçirilmiş tədbirlər nəticəsində pandemiyanın çətin dövründə vəziyyət nəzarətdə saxlanılıb. Azərbaycan keçən ilin əvvəlində vaksinasiyaya başlayan ilk ölkələrdən biri olub, indiyədək ölkəmizdə 13 milyondan artıq vaksin istifadə edilib. Azərbaycanda vaksinasiya prosesi anlayışla qarşılanıb. Dövlətimizin başçısı bunun vətəndaşlarımız tərəfindən dövlətin həyata keçirdiyi siyasətə etimadın bir nümunəsi olduğunu dedi.
Ölkəmizdə pandemiya ilə bağlı məhdudiyyətlərin tədricən aradan qaldırıldığını deyən Prezident İlham Əliyev bildirdi ki, çox az sayda məhdudiyyətlər qalıb, bunu da Azərbaycan ictimaiyyəti anlayışla qarşılayır.
Azərbaycanın COVID ilə əlaqədar Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının fəaliyyətini daim dəstəklədiyini bildirən dövlətimizin başçısı vurğuladı ki, həm Qoşulmama Hərəkatında, həm də BMT Baş Assambleyasında çıxışları zamanı Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının COVID-19-a qarşı mübarizədə rolunu xüsusilə qeyd edib.
Prezident İlham Əliyev dedi ki, Azərbaycanda pandemiya nəticəsində yaranan sosial-iqtisadi məsələlərin aradan qaldırılması istiqamətində də dövlətimiz tərəfindən zəruri tədbirlər görülüb və hazırda bu sahədə də vəziyyət sabitdir.
Hans Henri Kluge Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Baş direktoru Tedros Adhanom Qebreyesusun salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı.
Prezident İlham Əliyev salamlara görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Tedros Adhanom Qebreyesusa çatdırmağı xahiş etdi.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Avropa üzrə regional direktoru kimi Azərbaycana ilk dəfə gəldiyini vurğulayan Hans Henri Kluge səfərinin Azərbaycanla BMT arasında tərəfdaşlığın 30 illiyinin qeyd olunduğu bir dövrə təsadüf etməsi baxımından önəmini vurğuladı. Hans Henri Kluge dedi: “Mən Sizin beynəlxalq diplomatiyada qlobal liderliyinizi yüksək qiymətləndirir və bu münasibətlə Sizi səmimi qəlbdən təbrik edirəm. Sizin davamlı inkişaf istiqamətində çox mühüm fəaliyyətiniz olduqca önəmlidir. Çünki məhz Sizin şəxsi liderliyiniz sayəsində COVID-19 pandemiyasına qarşı beynəlxalq həmrəylik təbliğ edilib və bu məsələ BMT-dən sonra dünyanın ən böyük beynəlxalq təşkilatının - Qoşulmama Hərəkatının gündəliyinin əsas məsələsi olub”.
Qonaq Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatında sədrliyinin bir il uzadılmasını dövlətimizin başçısına olan etimadın göstəricisi kimi dəyərləndirdi və bu münasibətlə də təbriklərini çatdırdı.
Hans Henri Kluge Azərbaycanla əməkdaşlığın çox uğurlu olduğunu vurğuladı və rəhbərlik etdiyi təşkilatın bu əməkdaşlığın bundan sonra da davam etdirilməsi istiqamətində səylər göstərəcəyini bildirdi. O, Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə Qoşulmama Hərəkatının Təmas Qrupunun 2020-ci ilin mayında koronavirusla mübarizəyə həsr olunmuş onlayn Zirvə görüşünə toxunaraq, məhz Azərbaycan Prezidentinin rəhbərliyi sayəsində həmin Sammit zamanı ÜST-ün rolunun yüksək qiymətləndirildiyini dedi, eyni zamanda, humanitar və tibbi ehtiyaclar üzrə informasiya bazasının yaradılmasına və ÜST vasitəsilə Qoşulmama Hərəkatının COVID-dən ən çox əziyyət çəkmiş 10 ölkəsinə Azərbaycanın 10 milyon dollar məbləğində vəsait yönəltdiyinə görə minnətdarlığını bildirdi.
Qonaq dövlətimizin başçısının təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə BMT Baş Assambleyasının COVID-19-la mübarizəyə həsr edilən Xüsusi Sessiyasını, Prezident İlham Əliyevin BMT-nin İnsan Hüquqları Şurası çərçivəsində, həmçinin BMT Baş Assambleyasında vaksinlərin ədalətli, bərabər bölgüsünə dair qətnamənin təşəbbüskarı olduğunu, Azərbaycanın Türk Şurası çərçivəsində Zirvə toplantısının gündəliyinə də COVID-ə qarşı mübarizə məsələsini daxil etdiyini vurğuladı.
Hans Henri Kluge Azərbaycanın COVID-19-a qarşı milli səviyyədə həyata keçirdiyi tədbirlərin də çox təqdirəlayiq olduğunu bildirdi, Azərbaycanda COVID-lə bağlı vəziyyətin daim nəzarətdə saxlanıldığını, dövlətimiz tərəfindən zəruri və ardıcıl tədbirlər görüldüyünü qeyd etdi. O, həmçinin Azərbaycanın həyata keçirdiyi vaksinasiya siyasətinin də çox uğurlu olduğunu bildirdi.
Hans Henri Kluge Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Azərbaycan ilə əməkdaşlığı bundan sonra da davam etdirmək niyyətində olduğunu dedi. Təşkilatın Azərbaycanda hazırda səhiyyə sistemində aparılan islahatlara yaxından töhfə verməyə hazır olduğunu deyən qonaq bildirdi ki, ölkəmizdə rəqəmsal və elektron səhiyyə sistemlərinin qurulması istiqamətində görülən tədbirlər də çox müsbətdir.
Hans Henri Kluge qeyd etdi ki, Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələrində həyata keçirəcəyi səhiyyə sisteminin qurulması prosesində, xüsusilə rəqəmsal səhiyyə sisteminin yaradılmasında Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı töhfəsini verməyə və Azərbaycan ilə yaxından əməkdaşlığa hazırdır. Vurğuladı ki, Azərbaycan Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı ilə əməkdaşlıq çərçivəsində səhiyyə xidmətlərini təqdim edən regional mərkəzlərdən birinə çevrilə bilər.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received World Health Organization Regional Director for Europe, Hans Henri Kluge.
During the meeting, President Ilham Aliyev pointed out the fruitful cooperation between the World Health Organization and the Republic of Azerbaijan. President Ilham Aliyev thanked the World Health Organization for its continued support for Azerbaijan in the fight against COVID-19, noting that the recommendations of WHO on battling the COVID-19 were valuable for the country. President Ilham Aliyev said that the situation with COVID-19 in Azerbaijan was very positive. As a result of the measures taken, the situation was kept under control during the challenging period of the pandemic. Azerbaijan was one of the first countries to start vaccination at the beginning of last year, and more than 13 million vaccines have been used in the country to date. The vaccination process in Azerbaijan has been received with understanding. The head of state said it was an example of citizens’ confidence in the policies pursued by the state.
President Ilham Aliyev said that pandemic restrictions were being gradually lifted in the country, adding that very few restrictions were still in effect and that the Azerbaijani public was understanding of that.
Noting that Azerbaijan had always supported the World Health Organization’s measures in connection with COVID, the head of state said that he had stressed the role of the World Health Organization in combating COVID-19 in his speeches at both the Non-Aligned Movement and the UN General Assembly.
President Ilham Aliyev said that the government had taken necessary measures to eliminate the socioeconomic implications caused by the pandemic in Azerbaijan. Now the situation in this area is stable.
Hans Henri Kluge conveyed the greetings of the Director-General of the World Health Organization, Tedros Adhanom Ghebreyesus, to the President of Azerbaijan.
President Ilham Aliyev thanked for Tedros Adhanom Ghebreyesus’ greetings and asked Hans Henri Kluge to convey his greetings to the WHO Director-General.
Noting that this was his first visit to Azerbaijan as the WHO Regional Director for Europe, Hans Henri Kluge stressed the importance of this visit in terms of it coinciding with the 30th anniversary of the partnership between Azerbaijan and the United Nations. Hans Henri Kluge said: “I appreciate your global leadership in international diplomacy and congratulate you on this occasion. Your crucial work for sustainable development is of great importance. Thanks to your leadership, international solidarity against the COVID-19 pandemic has been promoted. This issue has become an essential item on the agenda of the world's largest international organization after the UN – the Non-Aligned Movement.”
The guest described the extension of Azerbaijan's chairmanship in the Non-Aligned Movement for one year as an indicator of confidence in the head of state and congratulated him on this occasion.
Hans Henri Kluge emphasized that the cooperation with Azerbaijan was very successful, adding that his organization would make every effort to continue this cooperation. Pointing to the online summit of the Non-Aligned Movement Contact Group in response to Coronavirus in May 2020, held at the initiative of President Ilham Aliyev as chairman of the Non-Aligned Movement, he praised the role of the WHO during the Summit. Hans Henri Kluge thanked Azerbaijan for creating a database on medical needs and for providing $10 million through the WHO to 10 countries worst affected by COVID.
Hans Henri Kluge noted that the UN General Assembly's Special Session in response to COVID-19 had been initiated by President Ilham Aliyev, adding that President Ilham Aliyev had also initiated a resolution on fair and equal distribution of vaccines within the UN Human Rights Council and the UN General Assembly. He added that Azerbaijan also included the fight against COVID on the agenda of the Turkic Council.
Hans Henri Kluge also praised measures taken by Azerbaijan against COVID-19 at the national level, noting that the situation with COVID in Azerbaijan was constantly under control and that the government had been taking the necessary and consistent measures. He also said that Azerbaijan's vaccination policy was very successful.
Hans Henri Kluge stated that the World Health Organization intended to continue cooperation with Azerbaijan. Noting that the organization was ready to contribute extensively to the ongoing reforms in the healthcare system in Azerbaijan, he said the measures taken to establish digital and e-health systems in the country were also a very positive development.
Hans Henri Kluge noted that the World Health Organization was ready to contribute to the process of building a healthcare system in the liberated territories of Karabakh and East Zangazur, especially in the digital healthcare system, and work closely with Azerbaijan in that direction. He stressed that Azerbaijan could become one of the regional centers providing health services in cooperation with the World Health Organization.