Brüsseldə Xocalı soyqırımının 30-cu il dönümünə həsr olunmuş xatirə konserti keçirilib.
Səfirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilmiş anım tədbirində, Brüsseldə fəaliyyət göstərən səfirliklərin nümayəndələri, Avropa İttifaqı qurumlarında çalışan rəsmilər, ölkənin ictimai-siyasi xadimləri, elm, incəsənət, media və tədqiqat mərkəzləri nümayəndələri, Belçika, Hollandiya və Lüksemburqdan olan Azərbaycanlı icmaların nümayəndələri və soydaşlarımız iştirak edib.
Səfir Vaqif Sadıqov Xocalı soyqırımı haqqında ətraflı məlumat verərək, bu soyqırımının Azərbaycan xalqının tarixində ən ağır və dəhşətli qara səhifə olduğunu qeyd edib, 44 günlük Vətən müharibəsinin nəticəsində 2020-ci ilin noyabr ayında Azərbaycan xalqının tarixi torpaqlarını geri qaytararaq Zəfər əldə etdiyini bildirib, hazırda orada gedən irimiqyaslı bərpa işlərindən danışıb.
Daha sonra konsert baş tutub, Avropanın müxtəlif ölkələrində yaşayan gənc soydaşlarımız Nərmin Nəcəfli (piano), Ağarəhim Quliyev (fleyta) və Əzizə Salahova (skripka) Azərbaycan və xarici bəstəkarların əsərlərini ifa ediblər.

A memorial concert dedicated to the 30th anniversary of the Khojaly genocide was held in Brussels.
Representatives of embassies in Brussels, EU officials, public and political figures, representatives of science, art, media and research centers, representatives of Azerbaijani communities from Belgium, the Netherlands and Luxembourg and our compatriots took part in the commemorative event organized by the embassy.
Giving detailed information about the Khojaly genocide, Ambassador Vagif Sadigov noted that this genocide was the heaviest and most terrible black page in the history of the Azerbaijani people. He said that in November 2020, as a result of the 44-day Patriotic War, the Azerbaijani people gained victory by returning their historical lands, and spoke about the large-scale restoration work currently underway there.
Then the concert took place, and our young compatriots living in different European countries Narmin Najafli (piano), Agarahim Guliyev (flute) and Aziza Salahova (violin) performed works by Azerbaijani and foreign composers.