Sual: Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirlərinin növbəti görüşü nəzərdə tutulubmu? Əgər görüş baş tutarsa burada hansı məsələlər müzakirə olunacaq?
Cavab: Bildiyiniz kimi, Azərbaycan tərəfi hər zaman dialoqa açıq olub və ölkəmiz hər hansı fikir ayrılıqlarının danışıqlar yolu ilə həllinə üstünlük verir. Münaqişə sonrası mərhələdə Ermənistan tərəfi ilə danışıqlara hazır olduğumuzu dəfələrlə bəyan etmişik.
Biz post münaqişə dövründə Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin normallaşdırılması istiqamətində məsələlərin müzakirəsini faydalı hesab edirik. Bir müddət öncə Nyu Yorkda iki dövlətin xarici işlər nazirlərinin görüşü baş tutub. Gələcəkdə də belə bir görüşün keçirilməsini istisna etmirik.
Azərbaycan tərəfindən dəfələrlə qeyd edildiyi kimi, hazırkı mərhələdə 3 dövlətin liderləri tərəfindən imzalanmış birgə bəyanatların icrasına ciddi diqqət yetirilməlidir. Bəllidir ki, bu xüsusda bir sıra açıq məsələlər var. Hesab edirik ki, kommunikasiyaların açılışı, sərhədlərin delimitasiyası üzrə danışıqların başlaması, bölgədə dayanıqlı sülhün qurulması istiqamətində konstruktiv irəliləməyimiz üçün sağlam zəmin yarada bilər.

Question: Is the next meeting of the Foreign Ministers of Azerbaijan and Armenia scheduled? If the meeting takes place, which issues will be discussed?
Answer: As you know, the Azerbaijani side has always been open to dialogue, and our country prefers to resolve any differences through negotiations. We have repeatedly stated our readiness to negotiate with the Armenian side in the post-conflict period.​
We consider it useful to discuss issues related to the normalization of Armenia-Azerbaijan relations in the post-conflict period. Earlier, the Foreign Ministers of the two countries met in New York. We do not rule out such a meeting in the future.​
As Azerbaijan has repeatedly stated, at this stage, serious attention should be paid to the implementation of joint statements signed by the leaders of the three countries. It is known that there are a number of open issues in this regard. We believe that the opening of communications, the start of negotiations on the delimitation of borders, can create a sound basis for constructively furthering in building lasting peace in the region.