379/20, 23 oktyabr tarixində Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun ABŞ Konqresinin Nümayəndələr Palatasının spikeri Nənsi Pelosi ilə görüşü baş tutub
Görüşdə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin son durumu, cəbhədəki vəziyyət, Ermənistan tərəfindən humanitar atəşkəs rejiminin pozulması, ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə danışıqların davam etdirilməsi ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistan tərəfinin humanitar atəşkəs rejimini və beynəlxalq humanitar hüquq çərçivəsində öhdəliklərini kobud şəkildə pozaraq danışıqları məhv etdiyini, nəinki işğal altında olan Azərbaycan torpaqlarından, habelə Ermənistan ərazisindən münaqişə zonasından uzaq məsafədə yerləşən Azərbaycanın şəhərlərinə raket zərbələri endirdiyini və üçüncü tərəfləri münqişəyə cəlb etməyə çalışdığını vurğulayıb.
Spiker Nensi Pelosi regionda tezliklə döyüş əməliyyatlarının dayandırılmasına və humanitar atəşkəs rejiminin bərpa edilməsinə ümid etdiyini bildirib. Spiker, həmçinin münaqişəyə digər dövlətlərin müdaxilə etməməsinin və münaqişənin daha geniş vüsət almamasının vacibliyini qeyd edib və danışıqların tezliklə bərpa edilərək ATƏT-in Minsk Qrupu çərçivəsində davam etdiriləcəyinə inamını ifadə edib.
Görüşdə, həmçinin ikitərəfli münasibətlərin inkişaf dinamikası və narahatlıq doğuran digər məqamlar ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Press release 24 October 2020
379/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Speaker of the US House of Representatives Nancy Pelosi in Washington
On October 23, 2020, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with Nancy Pelosi, Speaker of the US House of Representatives.
The sides exchanged views on the latest developments in the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, the situation on the frontline, Armenia's violation of the humanitarian ceasefire, and the continuation of negotiations mediated by the OSCE Minsk Group co-chairs.
Minister Jeyhun Bayramov stressed that the Armenian side violated the ceasefire and its obligations under international humanitarian law, destroyed the negotiations, launched missile strikes not only from the occupied Azerbaijani territories but also from Armenia on Azerbaijani cities located far from the conflict zone and tried to involve third parties in the conflict.
Speaker Nancy Pelosi expressed her hope for an early end to hostilities in the region and the restoration of the humanitarian ceasefire. The speaker also noted the importance of preventing other states from interfering in the conflict and preventing a wider escalation of the conflict and expressed confidence that negotiations will soon be resumed and continued within the framework of the OSCE Minsk Group.