Prezident İlham Əliyev Avropa Komissiyasının nümayəndə heyətini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mayın 31-də Avropa Komissiyasının büdcə məsələləri və insan resursları üzrə komissarı Günter Ottingerin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Dövlət başçısı Günter Ottinger ilə bundan əvvəl Bakıda və müxtəlif beynəlxalq tədbirlərdə görüşlərini məmnunluqla xatırladı.
Prezident İlham Əliyev Cənub Qaz Dəhlizinin rəsmi açılışının önəmini vurğulayaraq, bunun ölkəmizin Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsi baxımından böyük əhəmiyyət daşıdığını qeyd etdi və Cənub Qaz Dəhlizinin reallaşmasında Avropa İttifaqının dəstəyini və Günter Ottingerin verdiyi töhfəni yüksək qiymətləndirdi.
Günter Ottinger Avropa Komissiyasının prezidenti Jan-Klod Yunkerin salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı. Eyni zamanda, dövlətimizin başçısına yeni prezidentlik dövründə fəaliyyətində uğurlar arzuladı və Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi və Cənub Qaz Dəhlizinin rəsmi açılışı münasibətilə təbriklərini çatdırdı. Günter Ottinger bundan əvvəl Prezident İlham Əliyevlə keçirdiyi səmərəli görüşlərini məmnunluq hissi ilə xatırladı. Cənub Qaz Dəhlizinin açılışının əhəmiyyətinə toxunan Günter Ottinger bunu çox mühüm hadisə kimi dəyərləndirdi və bu dəhlizin Azərbaycanın və regionun Avropa ilə birləşdirilməsi baxımından önəmini qeyd etdi. Bildirdi ki, Cənub Qaz Dəhlizi qlobal əhəmiyyət daşıyır və bu dəhlizin reallaşması, öz növbəsində, Azərbaycanda və regionda nəqliyyat, kənd təsərrüfatı, İKT və turizm sahələrinin inkişafına təkan verəcək. Günter Ottinger əminliklə vurğuladı ki, təmsil etdiyi qurum Azərbaycanın bundan sonra da Avropa İttifaqını dünyanın digər regionları ilə əlaqələndirəcək qlobal və regional layihələrini dəstəkləyəcək.
Söhbət zamanı Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında tərəfdaşlığa dair yeni sazişlə bağlı danışıqların yaxın zamanlarda uğurla başa çatacağına və siyasi, iqtisadi, humanitar, mədəni və bütün digər sahələrdə əməkdaşlığı əhatə edəcəyinə ümidvarlıq ifadə olundu, Cənub Qaz Dəhlizinin reallaşmasında Avropa İttifaqı ilə səmərəli əməkdaşlığın həyata keçirildiyi qeyd edildi, enerji, investisiya, nəqliyyat dəhlizlərinin yaradılması və inkişafı, ticarət dövriyyəsinin artırılması ilə bağlı məsələlər ətrafında ətraflı fikir mübadiləsi aparıldı.
Prezident İlham Əliyev Jan-Klod Yunkerin salamlarına görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Avropa Komissiyasının prezidentinə çatdırmağı xahiş etdi.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received a delegation led by European Commissioner for Budget & Human Resources Günther Oettinger.
The head of state recalled his previous meetings with Günther Oettinger in Baku and during various international events.
President Ilham Aliyev stressed the importance of the inauguration of the Southern Gas Corridor, and noted that it is of great importance in terms of Azerbaijan`s ensuring European energy security. The President hailed the support of the European Union and contribution of Günther Oettinger to the realization of the Southern Gas Corridor.
Günther Oettinger extended greetings of President of the European Commission Jean-Claude Juncker to the head of state. He also wished the head of state success in his new presidential term, and extended his congratulations on the occasion of the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic and the inauguration of the Southern Gas Corridor. Günther Oettinger recalled his previous fruitful meetings with President Ilham Aliyev. Touching upon the importance of the opening of the Southern Gas Corridor, Günther Oettinger described it as a very important event and noted the significance of this corridor in terms of connecting Azerbaijan and the region with Europe. He said that the Southern Gas Corridor is of global importance and the implementation of this corridor will stimulate the development of transport, agriculture, ICT and tourism sectors in Azerbaijan and the region. Günther Oettinger expressed his confidence that the European Commission will continue to support Azerbaijan`s global and regional projects, which will link the European Union with other regions of the world.
They expressed hope that talks on a new partnership agreement between Azerbaijan and the European Union will end successfully soon and cover cooperation in political, economic, humanitarian, cultural and all other fields. They noted the fruitful cooperation with the European Union in the realization of the Southern Gas Corridor, and exchanged views over the issues related to energy, investment, establishment and development of transport corridors and increasing trade.
President Ilham Aliyev thanked for the greetings of Jean-Claude Juncker and asked Günther Oettinger to extend his greetings to the President of the European Commission.