Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Avropa İttifaqının Xarici İşlər və Təhlükəsizlik Siyasəti üzrə Ali Nümayəndəsi Federika Mogerini ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT Baş Məclisinin 71-ci sessiyasında iştirakı çərçivəsində Avropa İttifaqının Xarici İşlər və Təhlükəsizlik Siyasəti üzrə Ali Nümayəndəsi, Avropa Komissiyasının vitse-prezidenti Federika Mogerini ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanla Avropa İttifaqı arasında əlaqələrin hazırkı vəziyyəti və inkişaf perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparıldı, əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsində qarşılıqlı maraq ifadə olundu.
Tərəflər Azərbaycanla Aİ arasında tərəfdaşlığın yeni müstəviyə qaldırılması üçün tezliklə danışıqlara başlamağa hazır olduqlarını, energetika, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı sahəsində əlaqələrin inkişafı üçün geniş potensialın olduğunu qeyd etdilər.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli istiqamətində aparılan danışıqların son vəziyyəti barədə ətraflı məlumat verən nazir Elmar Məmmədyarov, Ermənistanın Azərbaycan ərazilərinin işğalını davam etdirməsi və yürütdüyü destruktiv və təxribatçı siyasətin münaqişənin həllinə və regionda sülhün və sabitliyin təmin olunmasına xələl gətirdiyini vurğuladı. O əlavə etdi ki, Azərbaycanın münaqişənin həlli üzrə substantiv danışıqların tərəfdarıdır.
Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, suverenliyi və müstəqilliyini dəstəklədiyinə görə Avropa İttifaqına təşəkkürünü ifadə etdi. Federika Mogerini Avropa İttifaqının Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin sülh yolu ilə həllində maraqlı olduğunu diqqətə çatdırdı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Federica Mogherini, High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Federica Mogherini, High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, Vice-President of the European Commission on the sidelines of the 71st Session of the UN General Assembly.
At the meeting the sides exchanged views on the current status and prospects of development of the relations between Azerbaijan and the EU, expressed mutual interest for the development of cooperation.
Both sides reaffirmed their readiness to start negotiations in order to raise the partnership to the qualitatively new level, adding that there is great potential to develop relations in the fields of energy, transport and agriculture.
Informing about the current status of the negotiations on the settlement of the Armenia-Azerbaijan conflict, Minister Elmar Mammadyarov stressed that continuation the occupation of Azerbaijan's territories by Armenia and its destructive and provocative policy undermines the resolution of conflict and ensuring of peace and stability in the region. He added that Azerbaijan supports substantive negotiation for the settlement of the conflict.
Elmar Mammadyarov thanked for EU's supoort for the territorial integrity, sovereignty and independence of the Republic of Azerbaijan. Federica Mogherini noted that EU supports the peaceful settlement of Armenian-Azerbaijani conflict.