Ermənistanın işğalı nəticəsində Azərbaycana 818 milyard dollardan çox ziyan dəyib
Ermənistanın işğalı nəticəsində Azərbaycanın məruz qaldığı itki və tələfatların qiymətləndirilməsi üzrə işçi qrupu “Silahlı erməni təcavüzü: itki və tələfatlarımız” mövzusunda hesabatın təqdimatını keçirib.
APA-nın məlumatına görə, öncə ermənilərin törədikləri vəhşilikləri, qətliamları və talanları əks etdirən sənədli film nümayiş etdirilib.
İşçi qrupun sədri Xanhüseyn Kazımlı deyib ki, qrupun apardığı işdə əsas məqsəd torpaqlar işğaldan azad edildikdən sonra işğalçıdan dəymiş ziyanın ödənilməsi, kompensasiya tələb edilməsi, bu məsələnin beynəlxalq səviyyədə qaldırılmasıdır.
Qeyd edilib ki, qrupun indiyə qədər apardığı hesablama nəticəsində Azərbaycan torpaqlarının işğalı nəticəsində əhaliyə 147,80 milyard, dövlətə 126,46 milyard dollar ziyan dəyib. Təbii sərvətlərə, maddi irsə və digər sahələrə dəyən ziyan da əlavə edilərsə, ümumilikdə Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarını işğalı nəticəsində ölkəyə 818, 88 milyard dollar ziyan dəyib.

by Ramiz Mikayiloghlu – APA.
The working group charged with assessing the damages caused to Azerbaijan as a result of Armenia's aggressive policy presented a report on “armed Armenian aggression: our losses and damages”.
The event began with the demonstration of a documentary about atrocities, massacres and pogroms committed by Armenians.
The chairman of the working group Khanhuseyn Kazimli said that the main objective of the group is to assess the damages caused by Armenians, demand compensation from Armenia after the liberation of the occupied territories and raise this issue at the international level.
According to latest calculations, occupation of the Azerbaijani lands caused $147.80 bln damages to the people and $126.46 bln damages to the state. Azerbaijan totally faced $818.88 bln damage covering damages to natural resources, material heritage and other areas.