Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Avropa İttifaqının Avropa Qonşuluq Siyasəti və Genişlənmə danışıqları üzrə komissarı Yohannes Hanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul etdi
2015-ci ilin 8 aprel tarixində xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Avropa İttifaqının Avropa Qonşuluq Siyasəti və Genişlənmə danışıqları üzrə komissarı Yohannes Hanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul etdi.
Görüş zamanı tərəflər Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasındakı münasibətlərin cari səviyyəsini yüksək qiymətləndirdilər.
Azərbaycanın Avropa İttifaqına üzv əksər dövlətlərlə strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinə malik olduğunu bildirən nazir Elmar Məmmədyarov Aİ ilə də strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulmasının vacibliyini diqqətə çatdırdı.
Görüşdə Azərbaycan ilə Aİ arasında enerji sahəsində tərəfdaşlıq və  TAP və TANAP layihələrinin əhəmiyyəti qeyd olundu.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi üzrə danışıqların cari vəziyyəti haqqında məlumat verən nazir Elmar Məmmədyarov digər Avropa institutları kimi Aİ-nin də münaqişə ilə bağlı qəti mövqeyinin ortaya qoyulmasının vacibliyini söylədi. Mövcud status kvonun qeyri-dav
amlı və qəbuledilməz olduğunu deyən Elmar Məmmədarov əlavə etdi ki, status kvonun dəyişdirilməsi və münaqişənin həlli üçün ilk növbədə Ermənistanın silahlı qüvvələri işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmalıdır. Elmar Məmmədyarov işğal və təcavüzün aradan qaldırılması və münaqişənin həlli nəticəsində regional inkişaf üçün yeni imkanların yaranacağını diqqətə çatdırdı. Ölkəmizdə qanunun aliliyinin təmin olunduğunu bildirən nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın ardıcıl demokratik inkişafının davam etdirildiyini bildirdi.
Görüş zamanı tərəflər Riqada keçiriləcək “Şərq tərəfdaşlığı” təşəbbüsünün növbəti sammitinin əhəmiyyətini vurğuladılar. Eləcə də, tərəflər elm, təhsil, humanitar və digər sahələrdə əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsinin əhəmiyyətini qeyd etdilər .

Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation headed by Johannes Hahn, EU Commissioner on European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations
On April 8, 2015 Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation headed by Johannes Hahn, EU Commissioner on European Neighborhood Policy and Enlargement Negotiations.
At the meeting the sides highly appreciated the current level of relations between Azerbaijan and the European Union.
Stressing out that Azerbaijan has a strategic partnership with most of EU member states, Minister Elmar Mammadyarov underlined the importance of establishing strategic partnership with the European Union.
At the meeting the sides noted the partnership on energy issues between Azerbaijan and the European Union and the importance of TAP and TANAP projects.
Giving brief information about the negotiation process on Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, Minister Elmar Mammadyarov highlighted that, it is necessary for the EU to demonstrate the unequivocal attitude towards the resolution of conflict as other European institutions. Adding that the current status-quo is unsustainable and unacceptable, Minister Elmat Mammadyarov noted that for the resolution of the conflict as well as changing the current status-quo, first and foremost, the armed forces of Armenia must to be withdrawn from the occupied territories of Azerbaijan. Minister Elmar Mammadyarov said that with the resolution of the conflict and the elimination of the aggression and occupation new opportunities would be created for the regional development
Noting that the supremacy of law is provided in Azerbaijan, Minister Elmar Mammadyarov said that Azerbaijan continues its steady democratic development.
At the meeting the sides also underlined the importance of next summit of the Eastern Partnership Initiative which will be held in Riga.
Also the sides noted the necessity of further deepening of cooperation in science, education, humanitarian and other fields.