Xarici işlər naziri cənab Elmar Məmmədyarovun Avropa Şurasının Nazirlər Komitəsinin 125-ci toplantısında çıxışı
Zati-Aliləri,
İlk olaraq, həmkarım nazir Didier Reynders və onun komandasını Belçikanın uğurlu sədrliyi və Nazirlər Şurasının 125-ci toplantısının yüksək səviyyədə təşkilinə görə ürəkdən təbrik etmək istərdim. Həmçinin, Bosniya və Herseqovinanın xarici işlər naziri cənab İqor Krnadakı yeni vəzifəsi münasibətilə təbrik edirəm və fəaliyyətinin icrasında ona uğurlar arzulayıram.
Biz böyük maraqla Baş katibin “Avropada demokratiya, insan hüquqları və qanunun aliliyinin vəziyyəti” başlıqlı ikinci hesabatı ilə tanış olduq. Bu hesabat mövcud vəziyyətin müfəssəl təsvirini təqdim edərək qarşıda duran cari məsələlərin həlli üçün konkret tövsiyələrlə çıxış edir.
Biz həmçinin inanırıq ki, demokratik təhlükəsizlik demokratik cəmiyyətlərə ortaq dəyərlərə əsaslanan tolerantlığın təşviqi ilə münaqişə və qeyri-sabitlikdən çəkinməyə şərait yaradır. Avropada qeyri-tolerantlığın artması şəraitində terrorçuluğa səbəb olan radikal ekstremizm və radikallaşmaya qarşı mübarizə bir çox Avropa dövlətində gündəliyin əsas məsələsi olmalıdır.
Avropa Şurasının Terrorçuluğun qarşısının alınmasına dair Konvensiyasını imzalayan və ratifikasiya edən 32 üzv dövlətdən biri olan Azərbaycan Nazirlər toplantısında ekstremizm və terrorçuluğa səbəb olan radikallaşma ilə mübarizə üzrə bəyannamənin qəbulunu dəstəkləmişdir.
Eyni zamanda, terrorçuluq və ekstremizmə qarşı mübarizə konkret din və ya mədəniyyəti hədəf seçməməlidir. Biz hazırda dini məlumatlılığın yüksək olduğu bir zamanda yaşadığımız üçün bəzi hallarda mövcud durum mənfur şəkildə etnik, dini və ya mədəni sahədə münaqişələrin alovlandırılması məqsədilə istifadə olunur. Son illərdə bir sıra Avropa ölkələrində “İslamofobiya”nın narahatedici artması meylləri bu fenomenə qarşı birgə səylərimizin labüdlüyünü təsdiq edir.
Terrorçuluq bir çox hallarda təcavüzkar separatizmlə ayrılmaz şəkildə əlaqəlidir. Silahlı münaqişələrdən zərər çəkən ərazilər bu terrorçuluğun yayılması üçün münbit şərait yaradır. Beynəlxalq ictimaiyyət beynəlxalq hüququn qəbul edilmiş norma və prinsipləri, xüsusilə ərazi bütövlüyünə hörmət və dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı prinsipləri əsasında münaqişələrin həllini tezləşdirməli və dövlətlərə öz ərazisi üzərində suverenlik və təhlükəsizliyin bərpa edilməsində yardımçı olmalıdır. Avropa Şurasının üzərinə bu xüsusda vacib rol düşür.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi həll edilməmiş və ya həlli uzadılmış ən uzunmüddətli münaqişə olaraq, bədnam şəkildə Azərbaycan ərazilərinin 20 faizinin işğalı və bir milyondan artıq azərbaycanlının qaçqın və məcburi köçkün düşməsi ilə nəticələnmişdir.
Ermənistan hökumətinin güc tətbiqi vasitəsilə hərbi təcavüzün nəticəsində əldə edilmiş status-kvoya güvənməsi təhlükəli təxmindir. Azərbaycan ərazilərinin işğalı və yerli əhalinin ata-baba yurdlarından etnik təmizlənmə yolu ilə çıxarılması həll yolu deyil və heç zaman Ermənistan tərəfindən arzulanan siyasi nəticə doğurmayacaq. BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrində açıq şəkildə tələb olunduğu kimi Ermənistan qoşunlarının işğal edilmiş ərazilərdən çıxarılması mühüm etimad quruculuğu tədbiri ola bilər və davam edən sülh prosesinin gedişi tamamilə dəyişə və bütün Cənubi Qafqaz regionunda hərtərəfli və davamlı inkişaf üçün geniş imkanlar aça bilər.

Speech by Azerbaijani FM Mr. Elmar Mammadyarov at the 125th Session of the Committee of Ministers of the Council of Europe
At the outset, I would like to wholeheartedly congratulate my distinguished colleague, Minister Didier Reynders and his team for able and successful Belgian Chairmanship and for excellent organization of the 125th Session of Committee of Ministers in Brussels. I also warmly welcome Mr. Igor Crnadak, Minister of Foreign Affairs of Bosnia and Herzegovina to this post and extend him my candid wishes for success in performing the functions he is about to assume.
It was with interest that we got acquainted with the Secretary-General’s second report on \"State of democracy, human rights and the rule of law in Europe\" which presents a comprehensive overview of the existing situation with a special focus on concrete recommendations as to the ways of addressing the outstanding issues.
We also believe that democratic security is the ability of democratic societies to avoid conflict and instability by fostering tolerance based on shared values. Given the rising intolerance in Europe, the fight against violent extremism and radicalization leading to terrorism deserves to be high on the agenda of many European countries.
Azerbaijan, being one of the thirty two member states having signed and ratified the Council of Europe Convention on the Prevention of Terrorism, supported the adoption of the declaration on combating extremism and radicalization leading to terrorism at our Ministerial.
In the meanwhile, the fight against terrorism and extremism should not be used to target any particular religion or culture. Today, we are living at a time of heightened religious awareness, which is maliciously exploited in certain instances to fuel conflicts on ethnic, religious or cultural grounds. In recent years, alarming rise of “Islamophobia” in some European countries confirms the vital necessity of our joint efforts to counter this phenomenon.
Terrorism in many instances is inseparably linked to aggressive separatism. Areas affected by armed conflicts provide favorable conditions conducive to expansion of this evil. The international community should, therefore, facilitate the resolution of conflicts on the basis of the generally accepted norms and principles of international law, particularly those relating to respect for territorial integrity and inviolability of the internationally recognized borders of States, and help countries restore sovereignty and security over their own territories. The Council of Europe also has an important role to play in this respect.
One of the oldest unresolved or protracted conflict is Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict with notorious 20 percent occupation of Azerbaijani lands and one million refugees and IDPs.
The Government of Armenia must realize that reliance on the status-quo achieved as a result of military aggression by the use of force is a grave miscalculation. Occupation of the territory of Azerbaijan and ethnic cleansing of local population from homes of their origin does not represent a solution and will never produce a political outcome desired by Armenia. Withdrawal of Armenia’s troops as clearly required by relevant UN Security Council Resolutions of 1993, can be a significant confidence building measure and will completely change the dynamic of the ongoing peace process and open up immense opportunities for comprehensive and sustainable development of the entire South Caucasus region.