İlham Əliyev Oksfordda Lüksemburqun Baş naziri Lyuk Friden ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iyulun 18-də Oksfordda qarşı tərəfin müraciətinə əsasən Lüksemburq Böyük Hersoqluğunun Baş naziri Lyuk Friden ilə görüşüb.
Görüşdə ölkələrimiz arasında ikitərəfli əlaqələr müzakirə olundu.
Lüksemburqun Baş naziri Azərbaycan və region haqqında daha çox məlumatın əldə edilməsinin və regionun sabitliyinin ölkəsi üçün vacibliyini bir daha vurğuladı. O, Lüksemburqun regional siyasətinin balanslı xarakter daşıdığını diqqətə çatdırdı.
Dövlətimizin başçısı regional proseslər barədə məlumat verərək bölgəyə münasibətdə balanslı siyasətin və bütün tərəflərin mövqeyinə hörmətlə yanaşılmasının önəmini qeyd etdi.
Görüşdə ölkələrimiz arasında ikitərəfli münasibətlərə toxunularaq, qarşılıqlı hörmət və etimad əsasında əlaqələrimizin inkişaf etdirilməsi üçün böyük perspektivlərin olduğu vurğulandı.
Azərbaycan ilə Lüksemburq arasında yüksək texnologiyalar, səhiyyə, investisiyalar, nəqliyyat daşımaları və digər sahələrdə əməkdaşlıq məsələləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı.
Söhbət zamanı Azərbaycanın Avropa İttifaqı və İttifaqa üzv ölkələr ilə çox yaxın əlaqələrə malik olduğu qeyd edildi. Avropa Siyasi Birliyi platformasının müzakirələrin aparılması üçün vacib məkan olduğu bildirildi.

Ilham Aliyev met with Prime Minister of Luxembourg Luc Frieden in Oxford
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev met with Prime Minister of the Grand Duchy of Luxembourg Luc Frieden in Oxford at the latter’s request.
During the meeting, discussions revolved around bilateral relations between the two countries.
Prime Minister of Luxembourg Luc Frieden once again stressed the importance of obtaining more information about Azerbaijan and the region, as well as the regional stability for his country. The Prime Minister noted that Luxembourg's regional policy is characterized by a balanced approach.
President Ilham Aliyev provided insight into the regional processes, and emphasized the importance of a balanced policy towards the region, respecting the positions of all parties.
Touching upon the bilateral relations between the two countries, they emphasized that there are great prospects for the development of relations based on mutual respect and trust.
They exchanged views on cooperation between Azerbaijan and Luxembourg in high technologies, healthcare, investments, cargo transportation and other sectors.
During the conversation, they hailed the fact that Azerbaijan maintains close relations with the European Union and its members. The European Political Community was highlighted as an important platform for discussions.