Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev iyunun 12-13-də Belçikada səfərdə olub
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev iyunun 12-13-də Belçikada səfərdə olub.
Prezidentin köməkçisi Hikmət Hacıyev səfər çərçivəsində NATO-nun Brüsseldəki mənzil-qərargahında müttəfiq dövlətlərin nümayəndələrinin qatıldıqları “NATO+Azərbaycan” formatında siyasi dialoqda iştirak edib.
Tədbirdə Hikmət Hacıyev müttəfiq dövlətlərin nümayəndələri ilə Azərbaycan-NATO tərəfdaşlığının hazırkı vəziyyəti və perspektivləri, ölkəmizin regional nəqliyyat bağlantılarının inkişafında, Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında əhəmiyyətli rolu, COP29-a hazırlıq prosesi, ölkəmizin iqlim və yaşıl həmrəylik gündəliyi, eyni zamanda, Ermənistanla normallaşma prosesi və sülh gündəliyinin irəlilədilməsi ətrafında müzakirələr aparıb.
Müttəfiq dövlətlərin təmsilçiləri Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə dəstəklərini bildirib, NATO-nun etibarlı tərəfdaşı olaraq ölkəmizin Alyansla əlaqələrini yüksək qiymətləndirib, habelə NATO-nun missiya və əməliyyatlarına töhfələrini, Ukraynaya göstərdiyi humanitar dəstəyi təqdir ediblər. Eyni zamanda, Azərbaycanın regional nəqliyyat bağlantılarında və Avropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm rolu vurğulanıb, ölkəmizin yaşıl enerjiyə keçid və iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizədə səyləri alqışlanaraq COP29 sədrliyinə dəstək ifadə edilib. Onlar Azərbaycanla Ermənistan arasında normallaşma prosesini və sülh gündəliyini yekdilliklə dəstəklədiklərini bildirib, iki ölkə arasında dövlət sərhədinin delimitasiyasına dair əldə olunan son razılaşmanı yüksək qiymətləndiriblər.
Səfər çərçivəsində Hikmət Hacıyev, həmçinin NATO Baş katibinin köməkçisinin müavini Ceyms Appaturay, Baş katibin Qafqaz və Mərkəzi Asiya üzrə xüsusi nümayəndəsi Xavyer Kolomina və Türkiyənin NATO yanında daimi nümayəndəsi Zeki Levent Gümrükçü ilə görüşlər keçirib.
Sonra Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında 5-ci Təhlükəsizlik Dialoqu təşkil olunub. Dialoq zamanı Avropa İttifaqının nümayəndə heyətinə Avropa Xarici Fəaliyyət Xidmətinin baş katibinin siyasi məsələlər üzrə müavini Enrique Mora rəhbərlik edib.
Tədbirdə postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi üzrə irəliləyişlər, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə mina təhdidi ilə mübarizə, regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri, həmçinin Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri barədə müzakirələr aparılıb.
Aİ tərəfi Azərbaycanın postmünaqişə dövründə regionun sabitliyi və inkişafı baxımından vacib rolunu vurğulayıb, ölkəmizin Avropanın təhlükəsizliyinə töhfəsini təqdir edib, Aİ-nin ölkəmizlə müxtəlif sahələrdə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığı inkişaf etdirməkdə maraqlı olduğunu bildirib.
Dialoq zamanı Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyi, bərpaolunan enerji və nəqliyyat bağlantıları baxımından etibarlı tərəfdaş olduğu vurğulanıb, Azərbaycanın sədrliyi ilə Bakıda keçiriləcək COP29-un iqlim fəaliyyəti və yaşıl keçid sahəsində əməkdaşlıq üçün əlverişli imkanlar yaratdığı qeyd olunub.
Müzakirələrdə Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində mövcud olan mina problemi ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, Avropa İttifaqının humanitar minatəmizləmə fəaliyyətində Azərbaycana dəstəyini davam etdirəcəyi bildirilib.
Səfər zamanı H.Hacıyev, həmçinin Belçikanın Egmont Kral Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun təşkil etdiyi dəyirmi masada çıxış edib, Azərbaycan-Aİ əməkdaşlığının hazırkı gündəliyi, Azərbaycan-Ermənistan arasındakı sülh prosesi və regional məsələlər barədə iştirakçıları məlumatlandırıb.
Prezidentin köməkçisi, eləcə də Belçikanın xarici işlər nazirinin kabinetinin rəhbəri səfir Jan Hoogmartens ilə görüş keçirib. Görüşdə Azərbaycan ilə Belçika arasında ikitərəfli əlaqələrin hazırkı vəziyyəti və perspektivləri üzrə müzakirələr aparılıb.

Assistant to the President Hikmet Hajiyev participates in political dialogue in "NATO + Azerbaijan" format in Brussels and conducts several meetings
Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan - Head of the Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration Hikmet Hajiyev visited Belgium on June 12-13.
Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan Hikmet Hajiyev participated in a political dialogue in the "NATO + Azerbaijan" format at NATO's headquarters in Brussels, joined by representatives from allied nations.
During the event, Hikmet Hajiyev engaged in discussions with representatives of allied nations regarding the current state and prospects of Azerbaijan-NATO partnership, the significant role of Azerbaijan in the development of regional transportation connections, ensuring energy security in Europe, preparations for COP29, the country’s climate and green solidarity agenda, as well as the process of normalization of relations with Armenia and the advancement of the peace agenda.
Representatives of allied nations expressed their support for Azerbaijan's territorial integrity and sovereignty, lauded the country's relations with the Alliance as a reliable partner, and Azerbaijan's contributions to NATO missions and operations, as well as its humanitarian assistance to Ukraine. Additionally, the important role of Azerbaijan in regional transportation connections and European energy security was emphasized. They applauded the country's efforts in transitioning to green energy and combating climate change, expressing support for Azerbaijan's presidency of COP29. They declared their full support for the normalization process and the peace agenda between Azerbaijan and Armenia, appreciating the latest agreement reached on the delimitation of the state border between the two countries.
During his visit, Hikmet Hajiyev also held meetings with NATO Deputy Assistant Secretary General James Appathurai, NATO Secretary-General's Special Representative for the Caucasus and Central Asia Javier Colomina, and Turkiye's Permanent Representative to NATO, Zeki Levent Gümrükçü.
Then, the 5th Azerbaijan-EU Security Dialogue was organized. During the dialogue, the European Union delegation was led by Enrique Mora, Deputy Secretary-General for Political Affairs of the European External Action Service.
Discussions during the Azerbaijan-European Union Security Dialogue covered various topics, including the current situation and realities in the region during the post-conflict period, progress in the normalization process between Azerbaijan and Armenia, combating the threat of mines in the liberated territories, regional and international security issues, and prospects for cooperation between Azerbaijan and the European Union across different fields.
The EU side emphasized Azerbaijan's pivotal role in ensuring stability and development in the region during the post-conflict period, acknowledged the country's contribution to European security, and expressed interest in further enhancing mutually beneficial cooperation with Azerbaijan in various sectors.
The dialogue highlighted Azerbaijan's reliability as a partner in terms of European energy security, renewable energy and transportation connections, as well as the favorable opportunities the COP29 to be held in Baku under Azerbaijan’s presidency creates for cooperation in climate action and the green transition.
Discussions also addressed the issue of mines in the liberated territories of Azerbaijan, with an emphasis on the European Union's continued support for Azerbaijan's humanitarian demining efforts.
During the visit, Hikmat Hajiyev delivered a speech at a roundtable organized by the Egmont - Royal Institute for International Relations in Belgium, providing insights into the current agenda of Azerbaijan-EU cooperation, the peace process between Azerbaijan and Armenia, and regional issues.
Hikmat Hajiyev also held a meeting with Jan Hoogmartens, Head of Cabinet, Office of the Foreign Minister of Belgium, during which discussions focused on the current state and future prospects of bilateral relations between Azerbaijan and Belgium.