“Müxtəlifliyin qorunması: 2024-cü ildə İslamofobiya ilə mübarizə” mövzusunda beynəlxalq konfransın iştirakçılarına
Hörmətli konfrans iştirakçıları.
Sizi “Müxtəlifliyin qorunması: 2024-cü ildə İslamofobiya ilə mübarizə” mövzusunda Bakıda keçirilən beynəlxalq konfransda salamlayıram. Bugünkü tədbirin İslam aləmi üçün mübarək Ramazan ayının başlaması və “İslamofobiya ilə Beynəlxalq Mübarizə Günü” ərəfəsində keçirilməsi rəmzi məna kəsb edir.
Təəssüflər olsun ki, dünyada islamofobiya meyilləri sürətlə artmaqdadır. İslamın potensial təhlükə mənbəyi kimi aşılandığının, müsəlmanlara qarşı şübhə, ayrı-seçkilik və açıq nifrətin gündən-günə daha geniş yayıldığının şahidi oluruq. İslamofobiya ilə Mübarizə Gününə dair BMT-nin Qətnaməsində də qeyd edildiyi kimi dini inanclarla bağlı ayrı-seçkilik, dözümsüzlük və şiddət hallarının çoxalması dərin narahatlıq doğurur.
Acınacaqlı haldır ki, hazırda islamofobiya özünü demokratik hesab edən bir sıra Qərb ölkələrinin dövlət siyasətinin tərkib hissəsini təşkil edir. Son bir ildə dünyada baş vermiş bütün anti-İslam təzahürlərinin 80 faizi bu ölkələrin payına düşür. İslamofobiyanın ən yüksək səviyyəyə çatdığı və rəsmi ideologiya kimi tətbiq olunduğu bəzi Avropa ölkələrində müqəddəs kitabımız “Qurani-Kərim”in yandırılması, Məhəmməd Peyğəmbərin (s.ə.s) karikaturalarının nəşr edilməsi və sair təhqiramiz hərəkətlər söz azadlığı kimi qələmə verilir. Fransa özünün ənənəvi neokolonializm siyasəti ilə bərabər müsəlmanlara qarşı açıq-aşkar təzyiq və diskriminasiya siyasəti yürüdür, müxtəlif islamofob kampaniyalar təşkil edir. “Dünyəvilik” adı altında sırf müsəlmanların hüquq və azadlıqlarının məhdudlaşdırılmasına yönəlmiş qanunvericilik aktları və siyasi qərarlar qəbul edir. Bu ölkədə məscidlər, müsəlman mədəniyyət mərkəzləri və qəbiristanlıqlar müxtəlif formalarda təhqirlərə məruz qalır, müsəlman vətəndaşlar sıxışdırılır.
Müsəlmanların hisslərini təhqir edən bu cür təzahürlərlə mübarizə aparmaq, cinayətkarları məsuliyyətə cəlb etmək əvəzinə, həmin ölkələrin hökumətləri islamofob əhvali-ruhiyyəni daha da qızışdırır, müsəlmanlara qarşı təqibləri təlqin edir və bu kimi mövzuları davamlı olaraq gündəlikdə saxlamağa çalışırlar. Təəssüflər olsun ki, özlərini demokratik adlandıran bəzi Qərb təsisatları da anti-İslam fəaliyyətini həyata keçirirlər. Bu gün Avropa Parlamenti və Avropa Şurasının Parlament Assambleyası islamofobiyanı təşviq edən və bu ideologiya əsasında siyasət yürüdən platformalara çevrilmişdir.
Hazırkı mənfi tendensiya bəzi qlobal media qurumlarının fəaliyyətində də özünü büruzə verir. Bu qurumlar tərəfindən İslam dininə, İslam mədəniyyətinə qarşı məqsədyönlü şəkildə fəaliyyət aparılır, İslamın gerçək mahiyyətini təhrif etməklə onu terrorla eyniləşdirmək, ləkələmək və qaralamaq cəhdləri həyata keçirilir.
Biz vüsət almaqda olan və dinimizi gözdən salmağa yönəlmiş bu meyilləri qəti şəkildə pisləyirik. İslam sülh, mərhəmət, dözümlülük və ədalət dinidir. Dünya xəritəsinə baxdıqda, terrordan ən çox əziyyət çəkənlərin məhz müsəlmanlar olduğunu görə bilərik.
Azərbaycan da islamofobiyadan əziyyət çəkən ölkədir. Ermənistan tərəfindən torpaqlarımızın 30 illik işğalının ən ağır fəsadlarından biri də bəşəri əhəmiyyətə malik mədəni irsimizin, o cümlədən İslam dininə aid abidələrin qəsdən dağıdılması və məhv olunmasıdır. İlkin araşdırmalara görə işğal dövründə 65 məscidin yerlə-yeksan edildiyinə dair məlumatlar olsa da, təəssüf ki, bu rəqəmlər getdikcə daha da artır və İslam irsinə qarşı erməni vandalizminin çoxsaylı yeni nümunələri ortaya çıxır. Bundan əlavə, bu ərazilərdə yüzlərlə müsəlman qəbiristanlığının məhv edildiyi, müsəlman dini ibadət yerlərinin, məscid və türbələrimizin təyinatının dəyişdirilərək saxtalaşdırıldığı, bir çox hallarda isə tövlə kimi istifadə olunaraq orada dinimizdə haram sayılan heyvanların saxlanıldığı faktları aşkar edilir. Bu cür həqarət aktları yalnız bizim deyil, bütün dünya müsəlmanlarının hisslərini təhqir edir.
Eyni zamanda, Ermənistan ərazisində yerləşən Azərbaycanın İslam tarixi-mədəni irsinin məhv edilməsi böyük məyusluq doğurur. Azərbaycan UNESCO-ya müraciət edərək Ermənistanda illər ərzində dağıdılmış mədəni və dini abidələrimizin vəziyyətinin qiymətləndirilməsinin aparılması məqsədilə bu ölkəyə texniki missiyanın göndərilməsinə çağırış etmişdir. Əfsuslar olsun ki, UNESCO indiyə kimi bu çağırışa cavab verməmişdir.
Biz Azərbaycanın çoxmillətli və çoxkonfessiyalı ölkə olması ilə fəxr edirik. Burada bütün dinlərin və etnik qrupların nümayəndələri əmin-amanlıq şəraitində bir ailə kimi yaşayırlar. Ölkəmizdə milli sərvət kimi qorunan dini bərabərlik və inklüzivlik Azərbaycan xalqının həyat tərzidir, onun güc mənbəyidir. Bundan irəli gələrək, təbiidir ki, multikultural dəyərlərə hörmət bizim dövlət siyasətimizin prioritet istiqamətlərindən birini təşkil edir.
Ölkəmiz dünya miqyasında da sülh, dinc birgəyaşayış, humanizm dəyərlərinin təbliği və təşviqi üçün əlindən gələni əsirgəmir. Azərbaycan müxtəlif mədəniyyətlər arasında ahəngdar münasibətləri dəstəkləyir, qarşılıqlı anlaşmaya nail olunması naminə sivilizasiyalar və mədəniyyətlərarası dialoq zəminində davamlı olaraq bir çox qlobal təşəbbüslər irəli sürür. May ayında Bakıda keçiriləcək və artıq yaxşı ənənəyə çevrilmiş Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu bunun bariz nümunələrindəndir.
XXI əsrdə islamofobiya, ksenofobiya və irqçiliyə yer olmamalıdır. Terrorizm və ekstremizmi hər hansı bir din, millət, sivilizasiya və ya etnik qrupla əlaqələndirmək yanlış yanaşmadır. Dindən siyasi məqsədlər üçün istifadə yalnız cəmiyyətlər daxilində nifaq və qarşıdurma yaratmağa xidmət edir. Bu təzahürlər, eyni zamanda, insanlığı humanizm ideallarından və ümumbəşəri dəyərlərdən məhrum edir, nəticədə sivilizasiyalararası münaqişələrə gətirib çıxarır.
Bugünkü tədbir Azərbaycanın müasir dövrün çağırışlarından olan islamofobiya ilə mübarizə əzmini nümayiş etdirir. Əminəm ki, konfrans islamofobiyaya qarşı birgə səylərlə mübarizəyə, dinlərin və inancların müxtəlifliyinə hörmətə əsaslanan tolerantlıq və sülh mədəniyyətinin təşviqi ilə bağlı yeni təşəbbüslərin irəli sürülməsinə töhfə verəcəkdir.

To the participants of the International Conference themed “Embracing Diversity: Tackling Islamophobia in 2024”
Dear Conference participants,
I welcome you to the international conference themed "Embracing Diversity: Tackling Islamophobia in 2024," held in Baku. The timing of this event, on the eve of the holy month of Ramadan for the Islamic world and the International Day to Combat Islamophobia, holds significant symbolism.
Regrettably, Islamophobia trends across the world are on the rise. We are witnessing the portrayal of Islam as a potential threat, with doubt, discrimination and open hatred against the Muslims becoming increasingly widespread with each passing day. As stated in the UN resolution on the International Day to Combat Islamophobia, rise in instances of discrimination, intolerance and violence directed against religious communities are the source of concern.
It is deplorable that today, Islamophobia has become integrated into the state policies of numerous Western countries that consider themselves democratic. These countries account for 80 percent of all the manifestations of Islamophobia that occurred around the world in the last year. In some European countries where Islamophobia has skyrocketed and been promoted as an official ideology, such insulting actions as the burning of our holy book of Quran and publishing caricatures of the Prophet Mohammad, are presented as the freedom of speech. France, along its traditional neocolonialism policy, is pursuing a policy of open pressure and discrimination, staging various Islamophobic campaigns. Legislative acts and political decisions that exclusively target Muslims, limiting their rights and freedoms, are often disguised as secularism. In this country, mosques, Muslim community centers and cemeteries are desecrated in one way or another, and Muslim citizens endure oppression.
Instead of combatting these manifestations that insult the feelings of the Muslims and holding the perpetrators accountable, the governments of those countries are inflaming the Islamophobic sentiments, encouraging the persecution of Muslims and aiming to keep these subjects high on the agenda. Unfortunately, certain Western institutions that also portray themselves as democratic are engaging in anti-Islamic activities. Today, the European Parliament and the Parliamentary Assembly of the Council of Europe have become platforms that promote İslamophobia and pursue policies based on this ideology.
The present negative trend is also evident in the operations of some global media entities. They deliberately target Islamic faith and Islamic culture, distort the true essence of Islam, trying to equate it with terrorism and smear it. We strongly condemn these trends that increasingly aim to tarnish our religion. Looking at a world map, we can see that Muslims are the ones that suffer from terrorism the most.
Azerbaijan is also a country that suffers from Islamophobia. Among the dire consequences of Armenia’s 30-year long occupation of our lands was a deliberate destruction and annihilation of our cultural heritage of universal value, including the monuments associated with the Islamic faith. While initial estimates suggested that 65 mosques had been razed to the ground during the occupation, unfortunately, that number is steadily increasing as numerous new examples of Armenian vandalism against Islamic heritage continue to emerge.
Furthermore, discoveries have been made regarding the hundreds of Muslim cemeteries razed to the ground, with the deliberate alteration and falsification of the designation of Muslim places of worship, mosques, and tombs. In most cases, these sites were used as barns for animals considered haram in our religion. Such offensive actions insult not only our feelings but also those of the Muslims of the world. In the meantime, destruction of Azerbaijan’s Islamic historical and cultural heritage in Armenia is regrettable. Azerbaijan has raised this matter with UNESCO, calling for a technical mission to be sent to that country for assessing the conditions of our cultural and religious sites subjected to destruction in Armenia for years. Unfortunately, to this day, UNESCO is yet to respond to our request.
We take pride in Azerbaijan being a multinational and multiconfessional country. Representatives of all religions and ethnic groups live here in peace as one family. Religious equality and inclusivity, safeguarded in our country as an asset, embody the way of life for the Azerbaijani people, serving as a source of strength. Stemming from that, it is only natural that respect for multicultural values constitutes one of priority directions of our state policies.
On the global scale as well, our country is doing its utmost to encourage and promote peace, peaceful coexistence, and humanism values. Azerbaijan supports harmonic relations among diverse cultures, and spearheads numerous global initiatives focused on intercivilizational and intercultural dialogue to foster mutual understanding. A vivid testimony to that is the long-standing tradition of hosting the World Forum on Intercultural Dialogue in Baku in May.
In the XXI century there must be no place for Islamophobia, xenophobia or racism. Associating terrorism and extremism with any civilization or ethnic group is an erroneous approach. Using religion for political motives only serves to divide and incite confrontation in the societies. Such manifestations also deprive the humankind from the ideals of humanism and universal values, ultimately resulting in intercivilizational conflicts.
Today’s event showcases Azerbaijan’s determination to combat Islamophobia as one of the challenges of the modern era. I am confident that this conference will make a contribution to concerted efforts in combatting Islamophobia, and generating fresh initiatives aimed at promoting the culture of tolerance and peace founded on respect for religious and faith diversity.