İlham Əliyev Xocalıda soyqırımı memorialının təməlini qoyub və rayon ictimaiyyətinin nümayəndələri ilə görüşüb
Fevralın 26-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Xocalı şəhərində Xocalı soyqırımı memorialının təməlini qoyub, rayon ictimaiyyətinin nümayəndələri ilə görüşüb.
Dövlətimizin başçısı mərasim iştirakçıları ilə görüşdü.
Qadın sakin: Xoş gəldiniz. Allah Sizi qorusun, cənab Prezident. Həyatımızın ən xoşbəxt günüdür.
Sakinlər: Var olun, cənab Prezident, Allah Sizi qorusun.
- İlk dəfədir ki, Xocalı soyqırımı gününü biz Xocalıda günahsız Xocalı qurbanlarının xatirəsini anaraq qeyd edirik. Otuz iki ildən sonra biz doğma torpağımıza qayıtmışıq. Xocalı qurbanlarının xatirəsini əbədiləşdirmək üçün bu gün burada - 26 fevral günündə Memorial Kompleksin təməli qoyulacaq. Onu bildirməliyəm ki, bu layihə çoxdan hazır idi, yer də seçilmişdi, Bakı şəhərində Xocalı soyqırımı abidəsinin yanında yer seçilmişdir. Ancaq Memorial Kompleksin tikintisi ilə bağlı hər il mən müəyyən tərəddüdlər keçirərək o hadisəni, o layihəni təxirə salırdım. Ona görə ki, sizin kimi mən də inanırdım və bilirdim, biz buraya qayıdacağıq, Xocalıya qayıdacağıq və burada günahsız qurbanların xatirəsini əbədiləşdirmək üçün Memorial Kompleks yaradılacaq. Otuz iki ildən sonra siz qayıtmısınız. Otuz iki ildən sonra - o qanlı faciədən sonra biz Azərbaycanın hər bir guşəsində, Qarabağın hər bir yerində sahib kimi, bu Vətənin övladları kimi yaşayırıq, qururuq, bərpa edirik. Azad edilmiş bütün torpaqlarda geniş quruculuq işləri gedir.
Xocalı soyqırımı isə heç vaxt xalqımızın yaddaşından silinməyəcək. Heç vaxt Azərbaycan xalqı bu qanlı cinayəti unutmayacaq. Otuz iki il bundan əvvəl Ermənistan dövləti bu qanlı faciəni törədərək günahsız insanları qətlə yetirmişdir. 613 insan vəhşicəsinə qətlə yetirilmişdir, 150 insan itkin düşmüşdür, - təbii ki, onların da taleyi bəllidir, - 1000-dən çox insan girov götürülmüşdür, 60-dan çox uşaq, 100-dən çox qadın, yaşlı 70 insan erməni vəhşiləri, faşistləri tərəfindən vəhşicəsinə bir gecə içində qətlə yetirilmişdir.
Əfsuslar olsun ki, “Xocalıya ədalət!” çağırışımız cavabsız qaldı. Düzdür, 18 ölkə bizim səylərimizin nəticəsi olaraq bu qanlı faciəni soyqırımı kimi tanımışdır. Ancaq bu ölkələrin arasında böyük dövlətlərin adları yoxdur. Beynəlxalq təşkilatlar, onların bir çoxu bu faciəyə biganə qalmışdır.
Azərbaycan dövləti, dövlət qurumları, eyni zamanda, xaricdə yaşayan azərbaycanlılar, bizim ictimai təşkilatlarımız və onların arasında Heydər Əliyev Fondu Xocalı soyqırımını dünyaya tanıtdırmaq üçün çox böyük səylər göstərmişdir. Heydər Əliyev Fondunun xətti ilə geniş vüsət almış “Xocalıya ədalət!” kampaniyası dünyanın müxtəlif yerlərində özünü göstərmişdir, bir çox tədbirlər, təqdimatlar həyata keçirilmişdir, kitablar, məqalələr dərc edilmişdir, sərgilər təşkil olunmuşdur. Yəni, biz bu həqiqəti dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq üçün bir çox səylər göstərmişdik və haqlı olaraq dünyadan ədalət tələb edirdik. Çünki Xocalı soyqırımı dünyanın gözü qarşısında baş vermiş qanlı cinayətdir. Xocalı soyqırımını inkar etmək ədalətsizlik və vicdansızlıqdır. Halbuki Ermənistan dövləti, o vaxt və bu gün onun arxasında duran eyni qüvvələr, eyni ölkələr əlindən gələni edirdilər ki, bu hadisə ört-basdır edilsin, Ermənistan məsuliyyətə cəlb olunmasın, Ermənistana qarşı hər hansı bir sanksiya tətbiq edilməsin və onlar cəzasız qalsın.
Biz onilliklər ərzində çalışırdıq, xüsusilə son illər ərzində çalışırdıq ki, bu qanlı cinayəti törədənlər ədalət qarşısında cavab versinlər. Ancaq görürdük ki, bu ədaləti ancaq biz özümüz bərpa etməliyik və bunu etdik. İkinci Qarabağ müharibəsi ədalətin təntənəsi idi. İkinci Qarabağ müharibəsi nəticəsində o vaxt işğal altında olan torpaqların böyük hissəsi azad edilmişdir, işğal altında qalan ərazilər beş ay bundan əvvəl azad edilmişdir.
Mən bilirəm ki, siz xocalılılar o vaxt bütün Azərbaycan xalqı kimi sevinmisiniz. Onu da bilirəm, sizin ürəyinizdə müəyyən fikirlər var idi ki, bəs Xocalı nə olacaq, bəs Xankəndi nə olacaq? Mən bunu bilirdim, ancaq sizə deyə bilmirdim ki, nə olacaq. Halbuki siz də bilirdiniz, mən də bilirəm ki, hər şey ədalətli olacaq. Biz Xocalısız ərazi bütövlüyümüzün, suverenliyimizin tam bərpa olunduğunu hesab edə bilməzdik. Xocalının Azərbaycan xalqının tarixində və şüurunda o qədər böyük yeri var ki, bu faciə qəlbimizdə o qədər böyük yaralar salıb ki, Xocalı azad olunmadan biz sakitləşə bilməzdik. Beş ay əvvəl antiterror əməliyyatı nəticəsində Xocalı daxil olmaq şərtilə, bütün o vaxt digər ərazilər - hansılar ki, işğal altında idi və separatçılar orada at oynadırdılar, - azad edildi. 2023-cü il oktyabrın 15-də Xocalıda Azərbaycan Bayrağı qaldırıldı. Biz Xocalıda böyük abadlıq işlərinə də start vermişik.
“Xocalıya ədalət!” tələbimiz tam haqlı idi. Bu ədaləti döyüş meydanında təmin etməyimiz beynəlxalq hüquqa və tarixi ədalətə tam uyğundur. Biz tarixi ədaləti bərpa etmişik. Biz günahsız Xocalı qurbanlarının qisasını döyüş meydanında aldıq, onların qanını döyüş meydanında aldıq qoymadıq ki, onların qanı yerdə qalsın. Düzdür, buna 30 il vaxt lazım oldu. Ancaq bu 30 il ərzində görülmüş işlər, apardığımız məqsədyönlü siyasət bu günü burada yaşamaq üçün bizə imkan yaradırdı.
O vaxt - işğal dövründə mənim köçkünlərlə, - bu gün keçmiş köçkünlər adlandırılır, köçkün anlayışı artıq tamamilə silinib bütün bizim vətəndaşlarımızdan, - çoxsaylı görüşlər əsnasında hər dəfə onlara deyirdim ki, gün gələcək və biz bütün torpaqlarda Azərbaycan Bayrağını qaldıracağıq, ərazi bütövlüyümüzü bərpa edəcəyik. Yüzdən çox köçkün qəsəbəsi salınmışdır və köçkün qəsəbələrinin hamısının açılışlarında mən iştirak etmişəm. Birinci köçkün qəsəbəsi o vaxt Ulu Öndər Heydər Əliyevin iştirakı ilə məhz xocalılılar üçün Ağcakənd qəsəbəsində salınmışdır və o vaxt bizim o qədər də böyük maliyyə imkanlarımız yox idi. Ancaq olan-qalan vəsait də bax o məqsədlər üçün istifadə olundu və bu, bir yol göstəricisi idi. Yəni, Ulu Öndər hamımıza göstərmişdi ki, biz ağır vəziyyətdə yaşayanlar üçün gərək şərait yaradaq. Eyni zamanda, bizim əsas məqsədimiz torpaqların azad edilməsi idi və o vaxt köçkünlərlə çoxsaylı görüşlər əsnasında deyirdim ki, bu şərait yaradılır, bu şərait yaxşıdır, - çadır şəhərcikləri, bilirsiniz ki, sonuncusu 2007-ci ildə ləğv edildi, - ancaq bu, müvəqqəti yaşayış yeridir. Torpaqlar azad olunandan sonra ondan daha yaxşı şərait yaradılacaq sizin doğma torpaqlarınızda və bu gün biz bunu görürük. Artıq beş yaşayış məntəqəsinə keçmiş köçkünlər qayıtmışlar. Bu il o yaşayış məntəqələrinin sayı 20-yə çatacaq. Bu il həm Xocalıda, həm Xankəndidə artıq həyat bərpa ediləcək, o cümlədən bu yaxın yerlərdə yerləşən Malıbəyli, Kərkicahan, Şuşanın Turşsu kəndləri də bərpa ediləcək, Ağdam şəhəri bərpa edilir və gələn il Ağdama da ilk köç başlanacaq, yəni quruculuq işləri geniş vüsət alıb.
Xocalıya gəldikdə isə biz sentyabrın 20-də öz suverenliyimizi tam bərpa edəndən sonra dərhal göstəriş verdim ki, ilk növbədə, Xocalıda xocalılıların evləri bərpa edilsin. Çünki mənfur düşmən qanlı soyqırımı törətmişdir, xocalılıları öz doğma torpağından didərgin salmışdır. Üstəgəl Xocalının tarixi adını dəyişdirməyə çalışırdı və azərbaycanlıların evlərinə separatçıları, düşmənləri yerləşdirmişdi, o cümlədən xarici ölkələrdən. Görün, xalqımıza qarşı nə qədər böyük və çirkin cinayət törədilmişdir və yenə də deyirəm, dünya buna biganə qalmışdır. Ermənistan və onun havadarları hesab edirdilər ki, onları heç kim cəzalandırmayacaq. Onlar səhv etmişdilər, bu gün də səhv edirlər. Yeni yiyə axtarışında olan, onun-bunun qucağına sığınan Ermənistan bilməlidir ki, yeganə yol Azərbaycanın bütün şərtlərini qəbul etmək və Azərbaycana qarşı ərazi iddialarından əl çəkməkdir.
Biz Xocalı soyqırımını heç vaxt unutmayacağıq. Yenə də deyirəm, biz həm İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı, həm antiterror əməliyyatı zamanı qisasımızı cinayətkarlardan aldıq, onları məhv etdik, Ermənistan ordusunu məhv etdik və iki dəfə kapitulyasiyaya imza atmağa məcbur etdik. Biz onlardan fərqli olaraq dinc əhali ilə heç vaxt müharibə aparmamışıq və bunu hər kəs görür və bilir. Həm 2020-ci ildə, həm keçən ilin sentyabr ayında apardığımız hərbi əməliyyatlar bütün beynəlxalq humanitar hüquqa uyğun şəkildə aparılmışdır və bunu hər kəs bilir və heç kim bizə heç bir irad tuta bilmir. Bu, bir daha xalqımızın böyüklüyünü göstərir. Halbuki hər birimizin ürəyində qisas hissi var, hər birimiz o qanlı tarixə qayıdanda, o dəhşətli video və fotosənədlərə baxanda bizi qəzəb boğur, 30 il yox, 300 il keçsə də, bu qəzəb bizi buraxmayacaq. Bu təbiidir, biz insanıq, ancaq eyni zamanda, biz böyük xalqın nümayəndələriyik. O xalqın ki, öz gücü ilə o əsarətdən çıxdı, o xalq ki, bir yumruq kimi birləşərək düşmənin belini qırdı, o düşmənin ki, onun arxasında o vaxt və bu gün böyük dövlətlər dayanır. O böyük dövlətlər dayanmasaydı, heç vaxt 1990-cı illərin əvvəllərində bizim torpağımız işğal altına düşməzdi. Biz o vaxt gücsüz idik, onların arxasında böyük qüvvələr dayanmışdır. Bu gün biz güclüyük və bəziləri bizə deyirlər ki, biz rəhm edək, amma onlar bizə rəhm etdilərmi ki?
Yenə də deyirəm, bütün bunlar təbii bizim fikirlərimizdir, duyğularımızdır. Yenə də deyirəm, biz qisasımızı aldıq, biz həm 44 günlük İkinci Qarabağ müharibəsi ərzində, həm birgünlük antiterror əməliyyatı zamanı böyük peşəkarlıq, qəhrəmanlıq, fədakarlıq göstərmişik. Bizim övladlarımız ölümə gedirdilər ki, bu torpaqları işğalçılardan azad etsinlər. Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin!
Sakinlər: Allah rəhmət eləsin, amin.
Prezident İlham Əliyev: Silahlı Qüvvələrimiz böyük peşəkarlıq, cəsarət göstərmişdir. Bütün dünya bunu görür və xüsusilə bu gün dünyanın müxtəlif yerlərində baş verən hadisələr, müharibələr, qanlı toqquşmalar bir daha onu göstərir ki, Azərbaycan Ordusu həm peşəkardır, həm vətənpərvərdir, həm bacarıqlıdır, həm də eyni zamanda, əməliyyatları elə aparır ki, qısa müddət ərzində həlli mümkün olmayan kimi sayılan əməliyyatlar aparılmışdır, onlardan da biri, bəlkə də birincisi Şuşa əməliyyatıdır.
Bu gün isə biz buradayıq, burada olmağımız tarixi ədalətin tam bərpası deməkdir. Xocalı bu gün qurulur, indi gedib quruculuq işləri ilə tanış olarıq. Bütün digər ərazilərdə quruculuq işləri aparılır və bu gün burada Xocalı Soyqırımı Memorialının təməli qoyulacaqdır. Xocalı qurbanlarının bu gün ruhu şaddır, Allah onlara rəhmət eləsin.
Sakinlər: Amin.
Prezident İlham Əliyev: Onların əziz xatirəsi qəlbimizdə əbədi yaşayacaqdır. Sağ olun.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi Anar Ələkbərov dövlətimizin başçısına Xocalı Soyqırımı Memorialı barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, Xocalı-Əsgəran avtomobil yolunun üzərində Heydər Əliyev Fondu tərəfindən yaradılacaq Xocalı Soyqırımı Memorialı bəşəriyyətə qarşı yönəlmiş dəhşətli qətliam haqqında həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, Azərbaycan xalqının milli yaddaşının qorunması və soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədi daşıyır.
Memorial müxtəlif bölmələrdən ibarət olacaq. Burada 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə törədilmiş faciə, həmçinin Xocalının tarixi, coğrafi əhəmiyyəti, dinc əhaliyə qarşı törədilmiş faciədən əvvəl Xocalıdakı həyat barədə faktlar yer alacaq. Memorialda Xocalının coğrafi mövqeyini təsvir etmək məqsədilə rayonun maketi də yer alacaq.
Ziyarətçilər memorialda soyqırımı qurbanlarının və şahidlərinin hekayələri, xocalılıların düşmənə qarşı mərdliyi ilə tanış ola biləcəklər. Bu hekayələr Xocalı soyqırımının miqyasını, faciə qurbanlarının iztirablarını hər bir kəsə ötürərək, Azərbaycan tarixinin ən dəhşətli səhifəsi barədə məlumatları çatdıracaq.
Memorialda, həmçinin faciə ilə bağlı sənədli filmlər, Xocalı həqiqətləri barədə videomateriallar nümayiş olunacaq. Eyni zamanda, Xocalının işğaldan azad olunması və cinayətkarların cəzalandırılması istiqamətində görülən tədbirlər barədə məlumatlar yer alacaq. Maarifləndirici materiallar, rəqəmsal məzmun vasitəsilə soyqırımı kimi faciələrin səbəbləri, nəticələri, qarşısının alınmasının zərurəti, cəmiyyətin insan haqlarına hörmət etməsinin vacibliyi diqqətə çatdırılacaq.
Qeyd edək ki, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən keçmiş sovet ordusunun 366-cı motoatıcı alayının iştirakı ilə həyata keçirilən Xocalı soyqırımı nəticəsində 63-ü uşaq, 106-sı qadın, 70-i qoca olmaqla 613 Xocalı sakini qətlə yetirilib. Bu faciə ağlasığmaz qəddarlığı və qeyri-insani cəza üsulları ilə bəşər tarixində həmişə bir vəhşilik aktı kimi yadda qalacaq.
Heydər Əliyev Fondu yarandığı 2004-cü ildən etibarən Xocalı həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması istiqamətində dövlət tərəfindən görülmüş tədbirlərə dəstək olaraq bir sıra layihələr həyata keçirib. 2008-ci ildən isə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq maarifləndirmə kampaniyası həyata keçirilir. “Xocalıya ədalət!” kampaniyasının sistemli fəaliyyətinin nəticəsidir ki, dünyanın bir sıra ölkələri Xocalıda ermənilər tərəfindən törədilmiş cinayətləri soyqırımı kimi tanıyan qərar və qətnamələr qəbul edib.
Tarixi Zəfərimizdən sonra Azərbaycan xalqı bu dəhşətli soyqırımının ildönümünü artıq fərqli şəkildə anır. Ermənilər tərəfindən işğal edilmiş torpaqlarımızın Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Ordumuz tərəfindən azad edilməsi nəticəsində Xocalı soyqırımı qurbanlarının, həmçinin Vətən uğrunda həlak olmuş digər şəhidlərimizin qanı yerdə qalmadı, qisası alındı. Qanlı faciənin törədildiyi Xocalıda yaradılacaq Soyqırımı Memorialı isə faciə qurbanlarının, Vətənin müdafiəsi uğrunda həlak olan qəhrəmanlarımızın xatirəsinə ehtiram olmaqla yanaşı, bu qətliam barədə həqiqətlərin dünyaya çatdırılmasına və tariximizin yaşadılmasına xidmət edəcək.
Dövlətimizin başçısı Xocalı Soyqırımı Memorialının təməlini qoydu.
Sakinlər: Çox sağ olun, cənab Prezident. Sizə uğurlar.
Kişi sakin: Sizə təşəkkür edirik, cənab Prezidentimiz. Otuz iki il öncə biz Xocalıdan məğlub çıxmışdıq, soyqırımına məruz qalmışdıq. Otuz iki ildən sonra biz Xocalıya qalib olaraq gəlmişik və bu qalibiyyəti bizə qazandıran Siz olmusunuz. Sizin rəhbərliyiniz, Sizin sərkərdəliyiniz, Sizin müdrik siyasətiniz biz xocalılılara, bütün Azərbaycan xalqına, bütün Türk dünyasına bu Qələbəni qazandırıb. Var olasınız, bütün xocalılılar adından Sizi öpürük, bağrımıza basırıq. Təşəkkür edirik, cənab Prezident, var olasınız.
Qadın sakin: Cənab Prezident, bir şəhid övladı kimi, biz də Sizə minnətdarıq bütün şəhid övladları adından. Mənim atam Xocalı soyqırımı zamanı ermənilər tərəfindən əsir götürülüb, özünümüdafiə batalyonunun döyüşçüsü olub. Onun sonrakı taleyi haqqında bu gün də bizim heç bir məlumatımız yoxdur. Məhz Sizin kimi bir sərkərdə ilə bu gün biz Xocalı soyqırımının 32-ci ildönümündə bu torpaqları ziyarət etmək, o məzarsız şəhidlərimizin sanki məzarını ziyarət etmək qədər müqəddəs bir missiyadır. Xüsusilə Sizin ötən il oktyabrın 15-də, yəni Prezidentliyinizin 20-ci ilinin tamamında məhz Xocalıda Bayraq ucaltmağınız onu bir daha sübut etdi ki, bu neçə ildə ürəyiniz məhz Xocalıdan olan şəhid ailələri ilə birgə döyünür. Biz Sizə hər zaman minnətdarıq, Allah Sizi qorusun, Ordumuzu qorusun. Bütün şəhid övladları adından Sizə minnətdarıq.
Kişi sakin: Cənab Prezident, bizim ailəmiz 1996-cı il fevralın 24-nə qədər tamamilə ümidini itirmişdi ki, bir daha nə Xocalını, nə də Qarabağı görməyəcəyik. 1996-cı il fevralın 24-də Ümummilli Liderimiz, böyük sərkərdəmiz, dünyaşöhrətli Heydər Əliyevimiz bizimlə - Xocalının şəhid ailələri, ziyalıları ilə görüş təyin etdi. Orada bizi əmin etdi ki, bir qarış torpağımızı da işğal altında qoymayacağıq. Onda demişdi ki, mən İlham Əliyevə özüm qədər inanıram. Onda mən hiss etdim ki, bu, onun gələcəyə verdiyi bir mesaj idi. O inanırdı ki, Ali Baş Komandanımız, cənab Prezident bunun öhdəsindən Siz gələcəksiniz, bunu Siz yerinə yetirəcəksiniz. Sizə böyük təşəkkürümüzü, minnətdarlığımızı bildiririk ki, bu gün bu şərəfi, bu şöhrəti bizə qazandırdınız. Çox sağ olun. Sizə minnətdarıq.
Prezident İlham Əliyev: Sağ olun. Çox sağ olun.
Kişi sakin: Cənab Prezident, bu gün diqqətinizə çatdırmaq istəyirəm ki, mən “Azərbaycan Bayrağı” ordenli həkiməm. 1994-cü ildə məhz Ulu Öndərin Fərmanı ilə “Azərbaycan Bayrağı” ordeninə layiq görülmüşəm. 1996-cı ildə həmin ordeni mənə şəxsən özü təqdim edən vaxt mən xocalılıların bir arzusunu çatdırmışdım ki, kaş o gün olsun, torpaqlarımız azad edilsin və biz Sizinlə Xocalıda görüşə bilək. Həmin gün bu günə təsadüf edir. Ulu Öndərin daxili və xarici siyasətini çox uğurla davam etdirən məhz Sizin sayənizdə bu gün doğma, azad Xocalımızdayıq. Çox sağ olun, var olun. Allah Sizi qorusun.
Kişi sakin: Cənab Prezident, vaxtınızı çox almayaq. Bütün xocalılıların Ulu Öndərimiz qarşısında verdiyi bir vəd var. Mən vermişəm o vədi Ulu Öndərimizə. Mən demişdim ki, cənab Prezidentimiz, Sizin rəhbərliyinizlə biz torpaqlarımızı işğaldan azad etdikdən sonra Xocalının ən dəyərli, görkəmli bir yerində Sizin abidənizi ucaldacağıq. Cənab Prezidentimiz, Sizdən çox xahiş edirik, necə ki, bax, bu yeri uğurla seçmisiniz, Xocalının ən dəyərli bir yerində Ulu Öndərimizin abidəsini ucaltmağı bütün xocalılılar adından Sizdən xahiş edirik.
Sakinlər: Çox sağ olun, təşəkkür edirik.
Sonra Prezident İlham Əliyev sakinlərlə birlikdə Xocalı şəhərində aparılan tikinti işləri ilə tanış olub.
Dövlətimizin başçısı və Xocalı rayon ictimaiyyətinin nümayəndələri daha sonra Xankəndi şəhərində olublar.

Ilham Aliyev laid foundation stone for Khojaly genocide memorial and met with representatives of general public
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has laid the foundation stone for the Khojaly Genocide Memorial in the city of Khojaly, met with representatives of the general public.
The head of state met with the ceremony participants.
Female resident: Welcome. May Allah bless you, Mr. President. It is the happiest day of our lives.
Residents: May Allah protect you, Mr. President.
Addressing the meeting, President Ilham Aliyev said:
- This is the first time we have been commemorating the innocent Khojaly victims in Khojaly on the anniversary of the Khojaly genocide. After 32 years, we have returned to our native lands. In order to perpetuate the memory of the victims of Khojaly, the foundation of a memorial complex will be laid here today, on February 26. I must inform you that this project was ready a long time ago, the place was chosen – near the Khojaly Genocide Memorial in Baku. But every year I had certain hesitations regarding the construction of the memorial complex and postponed the project. Because, just like you, I also believed and knew that we would return here, that we would return to Khojaly where a Memorial Complex would be created to perpetuate the memory of innocent victims. After 32 years, you are back. After 32 years, after that horrific tragedy, we are living, building and restoring every corner of Azerbaijan, every corner of Karabakh as its owners and as children of this Motherland. Extensive construction work is underway on all the liberated lands.
The Khojaly genocide will never be erased from the memory of our people. The people of Azerbaijan will never forget this bloody crime. Thirty-two years ago, the Armenian state committed this horrific tragedy and killed innocent people. A total of 613 people were brutally killed, 150 people went missing – of course, their fate is also known, more than 1,000 people were taken hostage, more than 60 children, over 100 women and 70 old people were brutally killed by Armenian savages and fascists in one night.
Unfortunately, our call for “Justice for Khojaly!” has fallen on deaf ears. It is true that 18 countries have recognized this bloody tragedy as an act of genocide thanks to our efforts. However, there are no big states among these countries. International organizations, many of them have remained indifferent to this tragedy.
The state of Azerbaijan, our government agencies and also the Azerbaijanis living abroad, our public organizations, including the Heydar Aliyev Foundation, have made great effort to inform the world about the Khojaly genocide. The “Justice for Khojaly!” campaign, which has been widely promoted by the Heydar Aliyev Foundation, has reached out to various parts of the world. Many events and presentations have been carried out, books and articles have been published, and exhibitions have been organized. In other words, we have made a great deal of effort to convey this truth to the world, and we rightly demanded justice from the world. Because the Khojaly genocide is a bloody crime that was perpetrated before the eyes of the world. Denying the Khojaly genocide is unfair and dishonest. However, the Armenian state, the same forces that stood behind it back then and are still there now, the same countries were doing everything in their power to cover up this crime, not to bring Armenia to account, not to introduce sanctions against Armenia, and to let them get away with it.
We worked for decades, especially in recent years, to bring the perpetrators of this bloody crime to justice. But we saw that only we should restore this justice ourselves, and we did exactly that. The Second Karabakh War was a celebration of justice. As a result of the Second Karabakh War, most of the occupied lands were liberated, while the rest of the occupied territories were liberated five months ago.
I know that you, the natives of Khojaly, were just as happy as all the people of Azerbaijan at the time. I also know that you were having certain thoughts about what would happen to Khojaly and Khankendi? I knew that, but I couldn't tell you what would happen. But you and I know that everything will be fair. We could not consider our territorial integrity and sovereignty fully restored without Khojaly. Khojaly has such a great place in the history and consciousness of the Azerbaijani people, this tragedy has left such deep wounds in our hearts that we could not be at peace with ourselves until Khojaly was liberated. Five months ago, as a result of the anti-terror operation, all our territories that were then under occupation and where the separatists were challenging us, including Khojaly, were liberated. On October 15, 2023, the Azerbaijani flag was raised in Khojaly. We have also started major construction work in Khojaly.
Our “Justice for Khojaly!” demand was completely justified. The fact that we secured this justice on the battlefield is fully consistent with international law and historical justice. We have restored historical justice. We avenged the innocent victims of Khojaly on the battlefield and did not let their blood remain on the ground. True, it took 30 years, but the work we did in those 30 years and our consistent policies made it possible for us to come and live here today.
At that time, in the numerous meetings with displaced people during the years occupation – they are called formerly displaced now, and the concept of displaced people has already been completely erased from all our citizens – I told them every time that the day would come when we would raise the Azerbaijani flag on all our lands and restore our territorial integrity. More than a hundred IDP settlements were built, and I participated in the opening of all of them. The first IDP settlement was established with the participation of Great Leader Heydar Aliyev in Aghjakand settlement at that time, specifically for the people of Khojaly. We did not have such great financial opportunities at that time. However, whatever money we had was used for these purposes, and this was an indication in itself. In other words, the Great Leader showed to us all that we must create conditions for those living in the most difficult conditions. At the same time, our main goal was the liberation of our lands. In the numerous meetings with the IDPs at the time, I was saying to them that these conditions had been created for them and that these conditions were good. The last tent camps, as you know, were removed in 2007. But it was a temporary residence. After the liberation of our lands even better conditions will be created in your native lands, and today we are seeing that. The former IDPs have already returned to five settlements. This year, the number of settlements will reach 20. This year, life will be restored in both Khojaly and Khankendi, including the nearby villages of Malibayli, Karkijahan, Turshsu of Shusha. The city of Aghdam is being restored, and the first relocation to Aghdam will begin next year. In other words, construction work is gaining momentum.
As for Khojaly, after we fully restored our sovereignty on September 20, I immediately issued the order to restore houses in Khojaly first. Because the contemptible enemy committed a horrific genocide and displaced the people of Khojaly from their native land. In addition, they tried to change the historical name of Khojaly and settled separatists, our enemies, including foreign countries, in the houses of Azerbaijanis. Just look at the ugly crime they have committed against our people, and let me say this again, the world remains indifferent to it. Armenia and its patrons believed that no one would punish them. They were completely wrong, and they are still wrong today. Armenia, which is looking for a new owner and seeking refuge in somebody’s arms, should understand that the only way is to accept all of Azerbaijan’s conditions and give up its territorial claims against Azerbaijan.
We will never forget the Khojaly genocide. Let me reiterate that we took our revenge on the criminals during the Second Karabakh War and the anti-terror operation, crushed them, destroyed the Armenian army and forced it to sign capitulation twice. Unlike them, we have never fought a war against the civilian population, and everyone sees and knows that. The military operations we conducted both in 2020 and in September of last year were conducted in full accordance with international humanitarian law – everyone knows this and no one can criticize us. This is further evidence of the greatness of our nation. However, there is a feeling of revenge in our hearts when we go back to that bloody history, when we look at those terrible videos and photos. We are filled with anger, and this anger will not let up even after 300 years, not just 30. And this is natural, we are human beings, but at the same time, we are representatives of a great nation, a nation that has shaken off its manacles, a nation that united like a fist and broke the back of the enemy, the enemy with great powers standing behind it both then and now. If those great powers had not supported them, our lands would not have been occupied in the early 1990s. We were powerless then, while they had great forces standing behind them. Today we are strong, and some people are telling us that we have mercy, but did they have mercy on us?
Let me say again that all these are, of course, our thoughts and feelings. I repeat that we took our revenge, showed great professionalism, heroism and selflessness both during the 44-day Second Karabakh War and during the one-day anti-terror operation. Our children were prepared to die to free these lands from the invaders. May Allah rest the souls of all our martyrs in peace!
Residents: May Allah rest the souls of all our martyrs in peace, amen.
President Ilham Aliyev: Our Armed Forces showed great professionalism and courage. The whole world can see this, especially today. The events, wars and bloody clashes taking place in different parts of the world show again that the Azerbaijani Army is professional, patriotic, capable and, at the same time, it conducts its operations in such a way that the seemingly impossible solution can be achieved in a short period of time – one of them, and perhaps the first, being the Shusha operation.
Today we are here, our presence here means a complete restoration of historical justice. Khojaly is being rebuilt and we will now go and get acquainted with the progress of construction. Construction work is being carried out in all other areas, and the foundation stone of the Khojaly Genocide Memorial will be laid here today. The souls of Khojaly victims are happy today, may Allah rest them in peace.
Residents: Amen.
President Ilham Aliyev: Their dear memory will live in our hearts forever. Thank you.
Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan Anar Alakbarov briefed the head of state on the Khojaly Genocide Memorial.
The Khojaly Genocide Memorial to be created by the Heydar Aliyev Foundation will be located along the Khojaly-Asgaran road.
It will comprise various sections, commemorating the tragic events of February 25-26, 1992, as well as depicting the historical and geographical significance of Khojaly and the town's way of life before the civilian atrocities occurred. Additionally, the memorial will include a model illustrating the district's geographical layout.
The memorial will feature documentaries recounting the Khojaly massacre.
The head of state laid a foundation stone for the Khojaly Genocide Memorial.
After laying a foundation stone, President Ilham Aliyev saw a model of the memorial complex, saying: The garden in the middle means life.
Anar Alakbarov: Yes, it does, Mr. President. The capsule will be placed inside the complex.
Residents: Thank you very much, Mr. President. Good luck to you.
Male resident: Thank you, Mr. President. Thirty-two years ago, we left Khojaly as a defeated people. We were subjected to genocide. After thirty-two years, we have come to Khojaly as winners, and it is you who won us this victory. Your leadership and your wise policies have won this Victory for us, the people of Khojaly, the entire Azerbaijani people and the entire Turkic world. On behalf of all the natives of Khojaly, we kiss and embrace you. Thank you, Mr. President, for being there for us.
Female resident: Mr. President, as a daughter of a martyr, I am grateful to you on behalf of all the children of martyrs. My father was taken prisoner by the Armenians during the Khojaly genocide. He was a member of a self-defense battalion. Even today, we have no information about his fate. A military commander like you visiting these lands today, on the 32nd anniversary of the Khojaly genocide, is as sacred a mission as visiting the graves of our unburied martyrs, especially because you raised the flag in Khojaly last year on October 15, i.e. the 20th year of your presidency, which proves again that your heart beats together with the families of martyrs from Khojaly. We are always grateful to you and may God protect you and our army. We are grateful to you on behalf of all the children of the martyrs.
Male resident: Mr. President, by February 24, 1996, our family had completely lost hope that we would ever see Khojaly or Karabakh again. On February 24, 1996, our National Leader, our great commander, the world-famous Heydar Aliyev arranged a meeting with us – martyr families and intellectuals from Khojaly. There he assured us that we would not leave an inch of our land under enemy occupation. Then he said that he believed in Ilham Aliyev as much as he did in himself. I felt that this was a message he was giving to the future. He believed that our Commander-in-Chief, Mr. President would overcome this and that you would fulfill that mission. We express our infinite gratitude to you for giving us this honor and glory today. Thank you very much. We are grateful to you.
President Ilham Aliyev: Thank you. Thank you very much.
Male resident: Mr. President, today I want to bring to your attention that I am a doctor decorated with the Order of the Flag of Azerbaijan. In 1994, I was awarded the Order of the Flag of Azerbaijan by a Decree of the Great Leader. In 1996, when he personally presented that order to me, I conveyed a wish of the people of Khojaly that if that day were to come and our lands were to be liberated, we could meet you in Khojaly. That day has come. Today, we are in our native and free Khojaly thanks to you, who very successfully continues the domestic and foreign policy of the Great Leader. Thank you very much, be there. May Allah protect you.
Male resident: Mr. President, we will not take up too much of your time. All the people of Khojaly have made a promise to our Great Leader. I personally gave that promise to our Great Leader. I said that Mr. President, under your leadership, after our lands are liberated from occupation, we will erect your monument in the most valuable and prominent place of Khojaly. Mr. President, we ask you very much, as you have successfully chosen this place, we ask you on behalf of all natives of Khojaly to erect the monument of our Great Leader in the most valuable place of Khojaly.
Residents: Thank you very much.
Then, President Ilham Aliyev, accompanied by residents, inspected the ongoing construction works in the city of Khojaly.
The head of state and representatives of the general public from the Khojaly district visited the city of Khankendi.