Avropa Parlamentinin üzvlərinə Zəngəzur Dəhlizi barədə məlumat verildi
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev Brüsselə işgüzar səfəri çərçivəsində Avropa Parlamentində təşkil olunan “Avropa və Asiya arasında dayanıqlı nəqliyyat əlaqəsi üçün yeni baxışlar və imkanlar” mövzusunda dəyirmi masada iştirak edib.
Tədbirə Avropa Parlamentinin üzvləri, Avropa Komissiyasının, Avropa Xarici Fəaliyyət Xidmətinin nümayəndələri, beyin mərkəzlərinin təmsilçiləri və Dünya Gömrük Təşkilatının baş katibi Kunio Mikuriya qatılıb.
Rəşad Nəbiyev dəyirmi masada çıxış edərək Azərbaycanda nəqliyyat sahəsində həyata keçirilən layihələr və ölkəmizin iştirakçısı olduğu beynəlxalq nəqliyyat dəhlizləri barədə Avropa Parlamentinin üzvlərinə məlumat verib.
Bildirilib ki, son iki onillikdə Azərbaycan öz nəqliyyat infrastrukturuna milyardlarla dollar sərmayə qoyub: “Avtomobil və dəmir yolları çəkib, yeni beynəlxalq hava limanlarını istifadəyə verib, mülki dəniz və hava yük donanmasını gücləndirib. Həmçinin Bakı Beynəlxalq Dəniz Limanını inkişaf etdirib, Ələt Azad İqtisadi Zonasını yaradıb”.
Diqqətə çatdırılıb ki, bu layihələr Azərbaycanın daxili ehtiyaclarını üstələyərək daha geniş regional əməkdaşlığı dəstəkləmək üçün nəzərdə tutulub və Azərbaycanı beynəlxalq nəqliyyat və logistika mərkəzinə çevirib. Mövcud geosiyasi vəziyyət ölkəmizin beynəlxalq daşımalarda strateji əhəmiyyətini daha da artırıb. Qısa müddət ərzində ölkəmizin ərazisindən keçən tranzit yüklərin həcmində kəskin artım müşahidə olunub.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan Orta Dəhlizin güclü təbliğatçısı olub. 2017-ci ilin oktyabrında Trans-Avropa və Trans-Asiya dəmir yolu şəbəkələrini birləşdirən, Orta Dəhlizin əsas arteriyalarından biri olan Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xətti istifadəyə verilib.
Əlavə edilib ki, Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü bərpa etdikdən sonra Zəngəzur dəhlizinin açılması təşəbbüsü ilə çıxış edib. Landşaft üstünlüklərinə görə bu dəhliz Çin və Mərkəzi Asiya ölkələri arasında Avropaya doğru ən qısa və təhlükəsiz tranzit marşrutuna çevrilə bilər.
“Bu gün ölkəmiz nəqliyyat infrastrukturuna, xüsusən də Qarabağın avtomobil və dəmir yollarına sərmayə yatırmaqda davam edir, şimal və şərq dəmir yolu şəbəkələrini cənub və qərb şəbəkələri ilə birləşdirərək regionun tarixi əlaqəsini bərpa edir”, – deyə vurğulanıb.
Dünya Gömrük Təşkilatının baş katibi Kunio Mikuriya çıxış edərək Azərbaycanın Orta Dəhlizin inkişafı istiqamətində səylərini müsbət qiymətləndirib. Baş katib Orta Dəhliz boyunca sərhəd prosedurlarının rəqəmsallaşdırılması və uyğunlaşdırılmasının zəruriliyini diqqətə çatdırıb.

As part of his working visit to Brussels, Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev took part in the roundtable “New views and opportunities for sustainable transport communication between Europe and Asia”, organized in the European Parliament.
The event was attended by Members of the European Parliament, representatives of the European Commission, European External Action Service, representatives of think tanks and Secretary General of the World Customs Organization Kunio Mikuriya.
Speaking at the roundtable, Rashad Nabiyev informed Members of the European Parliament on transport projects implemented in Azerbaijan and international transport corridors, of which our country is a member.
It was reported that Azerbaijan has invested billions of dollars in its transport infrastructure over the past two decades: “Azerbaijan has built roads and railroads, launched new international airports, and strengthened the civilian maritime and air cargo fleets. It has also developed the Baku International Seaport and created the Alat Free Economic Zone.
It was brought to the attention that these projects are designed to support broader regional cooperation, meeting the domestic needs of Azerbaijan and turning Azerbaijan into an international transport and logistics center. The current geopolitical situation has further increased the strategic importance of our country in international transportation. Over a short period of time, there has been a sharp increase in the volume of transit cargoes passing through the territory of our country.
It was noted that Azerbaijan is an active supporter of the Middle Corridor. In October 2017, the Baku–Tbilisi–Kars railway line, which is one of the main arteries of the Middle Corridor and connects the Trans-European and Trans-Asian railway networks, was commissioned.
It was added that after restoring its territorial integrity, Azerbaijan initiated the opening of the Zangezur corridor. Due to its landscape advantages, this corridor could become the shortest and safest transit route between China and Central Asian countries to Europe.
“Today our country continues to invest in transport infrastructure, especially the roads and railroads in Karabakh, and by connecting the northern and eastern railroad networks with the southern and western networks, restores the historic connectivity of the region,” said Rashad Nabiyev.
Secretary General of the World Customs Organization Kunio Mikuriya delivered a speech and praised Azerbaijan’s efforts to develop the Middle Corridor. The Secretary General stressed the need to digitalize and harmonize border procedures along the Middle Corridor.
Then Stuart Westgate, partner at Boston Consulting Group (BCG), gave a broad presentation on the opportunities of the Middle Corridor.