Sual: Ermənistan XİN-in nümayəndəsinin Azərbaycanı sərhəd gərginliyində ittiham edən, Azərbaycanın guya ki, beynəlxalq hüququ pozaraq Qarabağ ərazisini işğal etdiyini iddia edən açıqlaması ilə bağlı nə deyə bilərsiniz?
Cavab: Öncə Ermənistan XİN-inə xatırladırıq ki, bütün bu illər ərzində beynəlxalq hüququn fundamental prinsiplərinin məhz Ermənistan tərəfindən tapdalanması, son 30 ildə iki dövlət arasında sərhədin müəyyən olunmamasının əsl səbəbidir.
Ermənistanın 30 ildən sonra nəhayət beynəlxalq hüququ yada salması ümumilikdə müsbət bir haldır. Lakin, Ermənistan yenə də beynəlxalq hüquq prinsiplərini özünəməxsus şəkildə başa düşür.
Azərbaycanı guya ki, güc tətbiq edərək, əraziləri işğal etməkdə ittiham edən Ermənistan hələ də anlamır ki, bir ölkə öz ərazisini işğal edə bilməz, yalnız işğaldan azad edər. Ermənistanın artıq bu həqiqəti anlaması, yaranmış yeni vəziyyəti qəbul etməsi gərəkdir.
Bir daha Ermənistanı özünün istinad etdiyi beynəlxalq hüquq prinsipləri əsasında münasibətlərin normallaşdırılmasına və hər hansı fikir ayrılıqlarının həllində konstruktivlik nümayiş etdirməyə çağırırıq.

Question: What can you say about the statement of the representative of the Armenian Foreign Ministry accusing Azerbaijan of border tensions, claiming that Azerbaijan allegedly occupied the territory of Karabakh in violation of international law?
Answer: First of all, we remind the Armenian Foreign Ministry that the violation of the fundamental principles of international law by Armenia during all these years is the real reason why the border between the two countries has not been defined for the last 30 years.
It is generally positive that Armenia is finally recalling international law after 30 years. However, Armenia still understands the principles of international law in its own way.
Armenia, which accuses Azerbaijan of allegedly occupying its territories by force, still does not understand that a country cannot occupy its own territory, only liberate it from occupation. Armenia should already realize this fact and accept the new situation that has arisen.
We once again call on Armenia to normalize relations on the basis of the principles of international law to which it refers and to show constructiveness in resolving any differences.