316/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Fransa Respublikasının Xarici İşlər naziri ilə telefon danışığına dair məlumatı
5 oktyabr 2020-ci il tarixində qarşı tərəfin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Fransa Respublikasının Xarici İşlər naziri Jan İv Lö Drian arasında telefon danışığı baş tutdu. Tərəflər arasında bölgədə mövcud olan vəziyyətlə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı.
Fransa Xarici İşlər naziri bölgədə baş verən gərginliyin alovlanmasının ciddi narahatlıq doğurduğunu qeyd edib. O, Minsk Qrupunun həmsədr ölkələri vasitəsilə məsləhətləşmələrin davam etdirilməsinin zəruriliyini vurğuladı.
Nazir Ceyhun Bayramov bölgədəki artan gərginlik, xüsusən də Ermənistanın azərbaycanlı mülki şəxslərini və obyektlərini qəsdən atəşə tutması barədə qarşı tərəfə məlumat verdi. Nazir, təmas xəttindən uzaqda yerləşən Azərbaycan şəhərlərini, o cümlədən Ermənistan ərazisindən Azərbaycanın ikinci ən böyük şəhəri olan Gəncənin, sənaye şəhəri Mingəçevirin, eləcə də Xızı və Abşeron rayonlarının hədəfə çevrilməsinin mülki əhali arasında itki və infrastrukturun məhv olması ilə nəticələndiyini vurğuladı. Fransalı həmsöhbətinə bu günə qədər Ermənistanın açdığı atəş nəticəsində 25 azərbaycanlı mülki şəxsin həlak olduğu və 127 nəfərin isə yaralandığı barədə məlumat verildi.
Fransa Xarici İşlər naziri mülki əhalinin hədəfə alınması və hərbi əməliyyatların coğrafiyasının genişləndirilməsinin yolverilməz olduğunu vurğuladı.
Nazir Ceyhun Bayramov, BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə uyğun olaraq, Ermənistanın bütün silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılması bölgədə sülhün təmin edilməsi üçün mühüm şərt olduğunu qeyd etdi.

Telephone conversation between the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and Minister for Europe and Foreign Affairs of the Republic of France Jean Yves Le Drian
On October 5, 2020, on the initiative of the Minister for Europe and Foreign Affairs of the Republic of France a telephone conversation took place between Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov and Foreign Minister Jean Yves Le Drian. The sides exchanged views on the current situation in the region.
The French Foreign Minister said that the escalation of tensions in the region was a matter of serious concern. He stressed the importance of continuing consultations through the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
Minister Jeyhun Bayramov informed his counterpart on the latest tensions in the region, especially Armenia’s deliberate shelling the Azerbaijani civilians and civilian objects. Casualties among the civilian population and destruction of civilian infrastructures as a result of the purposeful targeting by armed forces of Armenia the Azerbaijani cities located far from the line of contact, including Ganja, the second largest city of Azerbaijan, industrial city Mingachevir, as well as Khizi and Absheron regions was brought to the attention of Foreign Minister of France. Minister Jeyhun Bayramov informed his interlocutor that 25 Azerbaijani civilians were killed and 127 wounded as a result of Armenia’s shelling so far.
The French Foreign Minister also stressed that the targeting of civilians and the expansion of the geography of military operations are unacceptable.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized that the withdrawal of all Armenian armed forces from the occupied territories of Azerbaijan in accordance with the related resolutions of the UN Security Council is necessary for ensuring peace in the region.