Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində törətdiyi hərbi təxribatla əlaqədar Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Bəyanatı
İyulun 12-dən başlayaraq, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədini Tovuz istiqamətində artilleriya qurğularından istifadə etməklə kobud şəkildə pozması, sərhəddə yerləşən hərbi obyektlərimizi və eyni zamanda sərhədboyu mülki əhalinin yaşayış məntəqələrini dəfələrlə atəşə tutması həm hərbi qulluqçular, həm də dinc əhali arasında ölüm və yaralanma hallarının baş verməsi ilə nəticələnib.
Azərbaycan ərazisinin 20 faizini 30 ilədək müddətdə işğal altında saxlayan, bir milyondan artıq mülki əhalini öz yurdlarından və evlərindən didərgin salaraq onların bütün fundamental hüquqlarını kobud şəkildə pozan Ermənistan hərbi-siyasi rəhbərliyi onların sırasını Tovuz və ətraf ərazilərdə yaşayan mülki əhalinin, eləcə də sərhəddə törətdikləri təxribatın qarşısını alarkən həlak olan hərbçilərin ailələrinin hesabına genişləndirmək niyyətləri güdmüşlər.
Növbəti dəfə beynəlxalq humanitar hüququn təməlini təşkil edən 12 avqust 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyalarını pozaraq müharibə cinayətləri törətməklə münaqişənin həll olunması üçün aparılmalı olan substantiv sülh danışıqlarına zidd və bu prosesə üçüncü ölkələri cəlb etməyə yönəlmiş təxribat törətmişlər .
COVİD-19 pandemiyasının doğurduğu hazırkı iqtisadi, sosial və psixoloji çətinliklər fonunda, sərhədyanı bölgələrdə Ermənistan silahlı qüvvələrinin təxribatçı hərəkətlərinin hələ də davam etməsi əhalinin həyatına daha ağır risklər yaradır, onların dinc şəraitdə yaşamasına təhlükə törədir, xüsusən də ahılların, qadın və uşaqların hədəf seçilməsi ilə yüzlərlə ailələrə və onların şəxsi əmlakına ciddi ziyan vurur.
Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi olaraq, dünya ictimaiyyətini, eləcə də aidiyyəti beynəlxalq təşkilatları, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrini yerinə yetirməyən, BMT Baş Assambleyasının 2006 və 2008-ci illərdə qəbul olunmuş “Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində vəziyyət” adlı qətnamələrinə, BMT-nin “Uşaq Hüquqları haqqında” Konvensiyasına, BMT Təhlükəsizlik Şurasının “Silahlı münaqişələr zamanı uşaqların qorunması tədbirləri haqqında” 2427 qətnaməsinə, BMT-nin, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının və digər nüfuzlu beynəlxalq qurumların mövcud pandemiya ilə əlaqədar qəbul etdiyi müraciətlərinə məhəl qoymayan Ermənistanın Azərbaycan ərazisində törətdiyi cinayətlərə layiqli hüquqi qiymət verilməsi, eyni zamanda Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində həmvətənlərimizin pozulmuş hüquq və azadlıqlarının bərpası istiqamətində zəruri addımlar atmağa və müvafiq tədbirlər görməyə çağırırıq.

Statement of the State Committee for Family, Women and Children Affairs of the Republic of Azerbaijan in connection with the military provocation committed by the Armenian armed forces on the Azerbaijani-Armenian border in the direction of Tovuz
AQUPDK
Starting on July 12, Armenia once again has violated the ceasefire in the direction of Tovuz district along the state border betweenAzerbaijan and Armenia. The constant shooting by using heavy weapon by the armed forces of Armenia on the positions of the Republic of Azerbaijan, including the civilian settlements, leads to deaths and injuries among both military servicemen and civilians.
The Armenian military-political leadership, having occupied 20 percent of Azerbaijan's territory for up to 30 years and expelled more than a million civilians from their lands and homes, grossly violates all fundamental human rights and intends to expand the occupation at the expense of civilians living in Tovuz and surrounding areas and the families of the servicemen who died preventing their provocations at the border.
Armenia's attack on the positions of the armed forces and the shelling of civilians with heavy artillery is a provocation and is contrary to the norms of international law and peace negotiations.
They once again committed war crimes in violation of the Geneva Conventions of August 12, 1949, which formed the basis of international humanitarian law, violated the substantive peace talks to resolve the conflict and provoked the involvement of third countries in the process.
With the current economic, social and psychological challenges caused by the COVID-19 pandemic, the ongoing provocative actions of the Armenian armed forces endanger the lives of civilians, especiallythe elderly, women and children living in border areas and conflict zones.The shelling of civilians with heavy weapons pose a greater risk to  the population, threatening their peaceful life and causes serious damage to infrastructure and personal property.
The State Committee for Family, Women and Children Affairs of the Republic of Azerbaijan calls upon the international community as well as international organizations to take necessary steps and appropriate measures to restore the rights and freedoms of our compatriots violated as a result of the Armenian aggression, and to give  a legal assessment to the crimes committed by Armenia,that does not fulfill UN Security Council Resolutions № 822, 853, 874 and 884, the resolutions of the UN General Assembly adopted in 2006 and 2008 on the situation in the occupied territories of Azerbaijan, the UN Convention on the Rights of the Child, UN Security Council Resolution 2427 on measures to protect children in armed conflict, ignores the calls of the UN, WHO in connection with the pandemic.