Mehriban Əliyeva: “İnsan haqlarının müdafiəsini özlərinin missiyası elan edən “Freedom House”, “Amnesty International” və “Human Rights Watch” təşkilatlarını törədilmiş hadisələrə ədalətli qiymət verməyə çağırıram.”
Amerikanın Los-Anceles şəhərində və bəzi Avropa ölkələrinin paytaxtlarında yaxın günlərdə baş vermiş hadisələr milyonlarla azərbaycanlı kimi, məni də dərindən hiddətləndirib.
Azərbaycanlıların öz Vətənini dəstəkləmək üçün müvafiq dövlət orqanları ilə əvvəlcədən razılaşdırılmış dinc, vətənpərvərlik aksiyaları erməni diasporunun nümayəndələri tərəfindən fiziki zorakılıq, aqressiya və qeyri-insani nifrət hissi ilə üzləşib.
Yaxşı hazırlıq və təlim keçmiş təhrikçilər sayca xeyli üstün olmalarından istifadə edib dinc nümayişçilərə hücum çəkərək onlara xəsarət yetiriblər. Bir sıra hallarda aqressiv əhval-ruhiyyəli erməni qrupları həmin vaxt azlıqda qaldığına görə azğınlaşmış kütləyə müqavimət göstərə bilməyən azərbaycanlılara hücum ediblər.
Onilliklər boyu aşılanan nifrət və azərbaycanofobiya ideologiyası öz “eybəcər bəhrəsini” verir – ermənilərin bir qismi dinc azərbaycanlı nümayişçilərə dünya paytaxtlarının mərkəzində daş atır, digərləri Azərbaycan vətəndaşlarının evlərinə ağır artilleriya silahlarından atəş açırlar.
Tarixdə Azərbaycan xalqına qarşı bu cür cinayətlər törədilməsi nümunələri çox olub.
1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Xocalı şəhərinin dinc azərbaycanlı əhalisinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən kütləvi şəkildə məhv edilməsini xatırlamaq kifayətdir. Bu faciəli hadisələr 10-dan çox dövlət tərəfindən soyqırımı kimi tanınıb və beynəlxalq təşkilatlar səviyyəsində pislənib.
O qanlı gecədə təpədən dırnağa qədər silahlanmış erməni döyüşçülər xüsusi qəddarlıqla 613 nəfəri qətlə yetirib, 421 dinc sakin işgəncələrə və təhqirlərə məruz qalıb, 1275 nəfər itkin düşüb və ya girov götürülüb, şəhər özü isə tamamilə yandırılıb.
Mindən çox dinc vətəndaş odlu silah yaraları nəticəsində şikəst olub. Öldürülənlər arasında 106 qadın, 63 uşaq, 70 ahıl şəxs olub.
Səkkiz ailə tamamilə məhv edilib, 25 uşaq hər iki valideynini, 130 uşaq valideynlərindən birini itirib. 56 nəfər diri-diri yandırılıb.
İki yaşlı Zəhra Quliyevanın erməni təcavüzkarlar tərəfindən qətlə yetirilməsini də qeyd etməmək olmaz. Zəhra 2017-ci il iyulun 4-də Füzuli rayonunun Alxanlı kəndinin iriçaplı silahlardan atəşə tutulması nəticəsində nənəsi ilə birlikdə həlak olub. Başqa bir misal. 2020-ci il iyulun 14-də Tovuz rayonunun 76 yaşlı dinc sakini Əziz Əzizov erməni silahlı qüvvələri tərəfindən mülki obyektlərin artilleriya atəşinə tutulması nəticəsində həlak olub.
Erməni təbliğat-təşviqat şəbəkəsi 30 ildən artıqdır ki, bu amansız cinayətlərə haqq qazandırmağa çalışaraq çoxsaylı diasporunun köməyi ilə məkrli anti-Azərbaycan təbliğatı aparır. Sirr deyil ki, ölkəmizə qarşı böhtan kampaniyalarının mütləq əksəriyyəti də məhz erməni diasporu tərəfindən inspirasiya edilir və maliyyələşdirilir.
Nifrət və aqressiya dərəcəsi o qədər artıb ki, bu diasporun bəzi nümayəndələri özlərini demokratiyanın beşiyi hesab edən Qərb ölkələrinin paytaxtlarında qanunsuzluq və hərc-mərclik törədirlər.
Avropa siyasətinin mərkəzi sayılan Brüsseldə Azərbaycan Respublikası səfirliyinin daşa basılmasını, dinc nümayişçilərə xəsarət yetirilməsini başqa necə izah etmək olar?
Los-Ancelesdən, Brüsseldən və digər şəhərlərdən çəkilmiş, düşmənlərimizin həqiqi simasını göstərən zorakılıq və vandalizm kadrları həm haqlı olaraq hiddət, həm də əsaslı suallar doğurur.
Həmin ölkələrin hüquq-mühafizə orqanları azğınlaşmış bandit qruplaşmalarının bu cür hərc-mərclik törətməsinə nə üçün imkan verirlər? Bu cinayətlərə necə göz yummaq olar?
Mən bütün dünyada yaşayan milyonlarla azərbaycanlı adından ABŞ-ın, Belçikanın və digər dövlətlərin hüquq-mühafizə orqanlarını bu hadisələri hərtərəfli təhqiq etməyə, onlara müvafiq hüquqi qiymət verməyə və bütün təqsirkarları məsuliyyətə cəlb etməyə çağırıram, çünki qanunsuz əməllər cəzalandırılmalıdır.
Mən, həmçinin çoxsaylı qeyri-hökumət təşkilatlarını, o cümlədən insan haqlarının müdafiəsini özlərinin missiyası elan edən “Freedom House”, “Amnesty International” və “Human Rights Watch” təşkilatlarını törədilmiş hadisələrə ədalətli qiymət verməyə çağırıram. Lakin nədənsə biz hələ onların səslərini eşitmirik. Ümidvaram ki, bu qurumlar yetərincə prinsipiallıq nümayiş etdirərək ikili standartlar siyasətindən əl çəkəcək və faktlara əsaslanan bəyanatlarla çıxış edəcəklər.
Əziz qardaşlar və bacılar!
Baş verənlər Ermənistanın işğalçı siyasətinin dinc Azərbaycan əhalisi üçün nə qədər təhlükəli olmasını dünya birliyinə əyani şəkildə nümayiş etdirir.
Belə hallarda bizim borcumuz bu həqiqəti dünya birliyinə çatdırmaqdır.
Bizim vəzifəmiz birləşmək və son zorakılıq aktlarının ədalətlə təhqiq edilməsini, təqsirkarların məsuliyyətə cəlb olunmasını bütün tribunalardan təkidlə tələb etməkdir.
Hər bir səsin əhəmiyyəti var!
Mən bütün dünya azərbaycanlılarını birgə hərəkət etməyə, azğınlaşmış düşmənə layiqli cavab vermək üçün bizim diasporun bütün potensialını birləşdirməyə çağırıram. Bununla belə, unutmamalıyıq ki, qeyri-insani nifrət hissini əsas götürən vəhşilərə və banditlərə bənzəmək olmaz. Bizim mübarizəmiz yalnız hüquq müstəvisi çərçivəsində aparılmalıdır.
Bu günlərdə bütün dünya şəhərlərində öz səsini ucaltmış və Azərbaycan bayrağını qaldırmış hər kəsə təşəkkür edirəm.
Qoy, heç kim şübhə etməsin ki, heç bir provokasiya bizi haqq yolundan dönməyə məcbur edə bilməz. Biz milyonlarlayıq, bizim bir məqsədimiz var – Vətəni müdafiə etmək, onun ərazi bütövlüyünü və tarixi həqiqəti bərpa etmək.

Mehriban Aliyeva: I call on Freedom House, Amnesty International and Human Rights Watch, organizations declaring that protection of human rights is their mission, to give a fair assessment to events
Mehriban Aliyeva_1
The recent events in Los Angeles and the capitals of some European countries have angered millions of Azerbaijanis, including myself.
The peaceful and patriotic actions of Azerbaijanis in support of their homeland, pre-agreed with relevant government agencies of respective countries, were met with physical violence, aggression and inhuman hatred by members of the Armenian diaspora.
Well-prepared and trained provocateurs took advantage of their large numbers to attack and injure peaceful protesters. In a number of cases, aggressive Armenian groups attacked Azerbaijanis who could not resist the outnumbering enraged crowd.
The decades of hatred and the ideology of phobia of Azerbaijan are bearing fruit – some Armenians throw stones at peaceful Azerbaijani protesters in the center of world capitals, while others fire heavy artillery at the homes of Azerbaijani citizens.
There have been many instances of such crimes against the Azerbaijani people in history. Suffice it to recall the massacre of the peaceful Azerbaijani population of the city of Khojaly by Armenian armed forces in the early hours of 26 February 1992. Those tragic events have been recognized as an act of genocide by more than 10 states and condemned at the level of international organizations.
On that bloody night, militants armed to the teeth killed 613 people with particular cruelty, 421 civilians were tortured and humiliated, 1,275 people were missing or taken prisoner, and the city itself was almost completely burned out.
As a result of the received gunshot wounds, more than a thousand civilians became disabled. Among those killed were 106 women, 63 children and 70 elderly.
Eight families were completely destroyed, 25 children lost both parents and 130 lost one of them. Fifty-six people were burned alive.
The murder by Armenian aggressors of two-year-old Zahra Guliyeva, who died together with her grandmother in the aftermath of shelling of the Alkhanli village of Fuzuli district on 4 July 2017, is just as indicative. Or the killing on 14 July 2020 of Aziz Azizov, a 76-year-old peaceful resident of Tovuz district who died as a result of artillery shelling of civilian targets by the Armenian armed forces.
For more than 30 years now, the Armenian agitprop, not without the help of the large diaspora, has been conducting frenzied anti-Azerbaijani propaganda in an effort to justify these cruel crimes. It is no secret that the absolute majority of slanderous campaigns against our country are also inspired and financed by the Armenian diaspora.
The degree of hatred and aggression goes off scale so much that some of its representatives decide to commit lawlessness and outrage in the capitals of Western countries that consider themselves the cradle of democracy.
How else can one explain the fact that stones are thrown at the Embassy of the Republic of Azerbaijan and peaceful demonstrators are injured in the political center of the united Europe, in Brussels?
The gruesome footage of violence and vandalism from Los Angeles, Brussels and other cities, showing the true face of our opponents, arouses not only legitimate outrage but also well-founded questions.
Why do the law enforcement agencies of these countries allow the impudent gangster groups to commit such atrocities? How can one turn a blind eye eyes to these crimes?
On behalf of millions of Azerbaijanis around the world, I call on the law enforcement agencies of the United States, Belgium and other states to conduct a thorough investigation into these events, give them an appropriate legal assessment and bring all those responsible to justice, because evil must be punished.
I also call on numerous non-governmental organizations, including Freedom House, Amnesty International and Human Rights Watch, organizations declaring that protection of human rights is their mission, to give a fair assessment to these events.
For some reason, we are not hearing from them yet. I do hope that these organizations are principled enough to move away from the policy of double standards and make statements based on facts.
Dear brothers and sisters!
The incident clearly demonstrates how serious a threat to the peaceful Azerbaijani population is posed by Armenia’s aggressive policy. Under such circumstances, it is our duty to convey this truth to the world community.
Our task is to unite and persistently demand from all platforms a fair investigation into the recent acts of violence and to bring those responsible to book.
Every voice matters!
I call upon the Azerbaijanis of the whole world to act together, to unite the full potential of our diaspora in order to repulse the outrageous enemy.
But at the same time, we must remember that we cannot be like barbarians and bandits who are driven by cave hatred and intolerance. Our struggle should be conducted exclusively within the legal framework.
I want to thank everyone who has raised their voice these days and raised the flag of Azerbaijan in cities around the world.
And let no-one doubt, no provocations can ever force us to deviate from the true path. We are millions, but we have a common goal – the defense of the Motherland, the restoration of its territorial integrity and historical justice.