DİQQƏT!!! “ASAN Viza” elektron portalı vasitəsilə 45 gün müddətinə vizaların rəsmiləşdirilməsi dayandırılır
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı tərəfindən koronavirus infeksiyasının (COVİD-19) qlobal pandemiya elan olunduğunu nəzərə alaraq, Azərbaycan Respublikası ərazisində virusun yayılmasının qarşısını almaq məqsədilə “ASAN Viza” elektron portalı vasitəsilə 45 gün müddətinə vizaların rəsmiləşdirilməsi dayandırılır. Azərbaycan Respublikasına səfər etmək istəyən xarici ölkə vətəndaşlarının viza rəsmiləşdirilməsi üçün Azərbaycan Respublikasının müvafiq səfirlik və baş konsulluqlarına müraciət etmələri xahiş olunur.
Azərbaycan Respublikasının səfirlik və baş konsulluqlarının konsulluq xidməti xüsusi rejimdə fəaliyyət göstərəcəkdir.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının təqdim etdiyi siyahıya əsasən xüsusilə COVİD-19 virusunun geniş yayıldığı ölkələrin vətəndaşlarından viza rəsmiləşdirilməsinə müraciət edərkən COVİD-19 testindən keçmələri barədə tibbi arayış da tələb olunacaqdır. Bu şərtlər son 14 gün ərzində həmin ölkələrdə olmuş digər əcnəbi vətəndaşlara da şamil olunacaqdır.
Azərbaycana səfər edən əcnəbi ölkə vətəndaşları fərdi tibbi göstəricilər nəzərə alınmaqla 14 gün müddətinə karantin rejiminə yerləşdirilə və ya ev şəraitində 14 günlük fərdi karantin rejiminə riayət etmələri tələb oluna bilər. Həmçinin, əcnəbi ölkə vətəndaşları COVİD-19 testindən keçirilə bilər.
Çin Xalq Respublikası, Cənubi Koreya, İran İslam Respublikası, Yaponiya, İtaliya, İspaniya, Fransa, Almaniyadan qayıdan Azərbaycan Respublikası vətəndaşları 14 və ya tələb olunduğu halda, 21 günlük karantin rejiminə yerləşdiriləcəklər.
Bütün vətəndaşlardan COVİD-19 virusu ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikası ərazisində tətbiq olunan karantin rejiminə riayət etmələri tələb olunur.
Çin Xalq Respublikası, Cənubi Koreya, İran İslam Respublikası, Yaponiya, Avropa İttifaqı ölkələri, xüsusilə İtaliya, İspaniya, Fransa, Almaniya və digər ölkələrdə olan Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının ölkəmizin aidiyyəti səfirlik və konsulluqlarında konsulluq qeydiyyatına düşmələri və olduqları ölkələrin COVİD-19 virusu ilə əlaqədar müəyyən etdikləri karantin qaydalarına riayət etmələri xahiş olunur.
Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının yaxın iki ay müddətinə xüsusi zərurət olmadığı təqdirdə, xarici ölkələrə səfərlərdən çəkinmələri ciddi şəkildə tövsiyə olunur.

As the World Health Organisation (WHO) labeled the coronavirus a pandemic, the visa registration through “ASAN Viza” electronic portal is suspended for 45 days in order to prevent the spread of COVID-19 in the territory of the Republic of Azerbaijan. Foreigners traveling to the country are requested to apply to relevant embassies and consulates general of the Republic of Azerbaijan.
The embassies and consulates general of the Republic of Azerbaijan will be working in a special regime.
Based on the WHO recommendations, nationals of the most affected countries traveling to Azerbaijan will be required to submit a medical certificate to prove they are not infected with COVID-19. This will also apply to non-residents that have visited the most affected countries in the past 14 days.
Subject to their personal medical data, all foreigners traveling to Azerbaijan may be placed under a 14- day quarantine or requested to self-isolate for a quarantine period of 14 days. Foreigners may also be tested for COVID-19.
Citizens of the Republic of Azerbaijan traveling from the People's Republic of China, Republic of Korea, Islamic Republic of Iran, Japan, Italy, Spain, France and Germany will be subject to quarantine for a period of 14, or if needed, 21 days.
All citizens are required to observe the quarantine regime imposed in the Republic of Azerbaijan in connection with COVID-19.
Citizens of the Republic of Azerbaijan staying in the People's Republic of China, Republic of Korea, Islamic Republic of Iran, Japan, EU countries, especially Italy, Spain,
France, Germany, as well as other countries are requested to register with the embassies and consulates of the Republic of Azerbaijan and observe the relevant quarantine procedures imposed by the countries of their stay.
Citizens of the Republic of Azerbaijan are urged to avoid non-essential travel to foreign countries in the next two months.