Səfir Fuad İsgəndərovun Avropa İttifaqı məsələlərini işıqlandıran nüfuzlu "EurActiv" xəbər portalında video müsahibəsi yayımlanıb
Səfir Fuad İsgəndərov: Azərbaycana qarşı tənqid sifarişlidir
Sual: “Azerbaijan laundromat” açıqlamaları ümumən müsbət olan Azərbaycan – Aİ əlaqələri gündəliyinə kölgə salır. Məsələnin mahiyyətinə aydınlıq gətirə bilərsinizmi?
İlk öncə qeyd etmək istərdim ki, heç nə medianın təqdim etməyə çalışdığı kimi pis deyil. Azərbaycan həqiqətən də bir çox sahələrdə Avropaya getdikcə daha da yaxınlaşır. Biz hazırda dörd elementdən ibarət yeni Cənub Qaz Dəhlizinin tikilməsi istiqamətində çox ciddi işləyirik. Şah Dəniz 2 hasilat həlqəsi artıq 90%-dək yekunlaşdırılmışdır, habelə Azərbaycandan Gürcüstana uzanan hissə də təxminən eyni həcmdə başa çatmışdır. Türkiyə ərazisi boyu keçən TANAP-ın 86-87%-i icra edilmişdir və daha sonra Yunanıstan, Albaniya və İtaliyadan keçən Trans-Adriatik boru xətti üzrə işlər də yaxşı gedir. Hazırda siyasi dialoqumuzun inkişaf etdirilməsi üçün çox yaxşı iqtisadi və ticarət bazası mövcuddur. Burada söhbət yalnız enerji təhlükəsizliyindən və Azərbaycanın Avropanı enerji ilə təchiz etməsindən getmir. Belə ki, biz bu Cənub Qaz Dəhlizinin tikilməsini müstəsna siyasi dialoq üçün çox güclü özül kimi dəyərləndiririk.
Şərq Tərəfdaşlığı üçün ən problemli məsələ nədən ibarətdir? Əksər hallarda bu, Avropa İttifaqının 6 müxtəlif ölkə üzrə ikitərəfli əlaqə çərçivələrinin bir araya gətirilməsi ilə bağlıdır. Konkret olaraq Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinə Avropa İttifaqının enerji məsələləri üzrə strateji tərəfdaşı Azərbaycan, assosiativ tərəfdaş Gürcüstan, üzv ölkə Yunanıstan, namizəd ölkə Albaniya və digər üzv ölkə İtaliya cəlb edilmişlər. Baxın, belə bir geniş əhatəli layihə ilə biz məhz Şərq Tərəfdaşlığı layihəsinin ehtiyac duyduğu məqamı – uğurlu layihə idarəçiliyini ortaya qoyuruq. Bu, Azərbaycanın ikitərəfli əlaqələri üçün müstəsna əhəmiyyət kəsb edir, belə ki, bu güclü ticarət-iqtisadi özül üzərində biz təkcə ikitərəfli deyil, həm də çoxtərəfli əsasda siyasi dialoq qurmağa çalışırıq. Çünki bu halda biz hamımız bir yerdəyik.
Biz Avropaya nə qədər çox yaxınlaşırıqsa, o qədər də çox tənqid eşidirik. Təəssüf ki, bu, əksər hallarda süni və əsassız xarakter daşıyır. Biz bu cəhdlərin arxasında kimin durduğundan xəbərdarıq. Həm Avropa, həm Azərbaycan tərəfi bir-biri ilə daha güclü əlaqələrin tərəfdarıdır. Azərbaycanın Avropa bazarına yaxınlaşması həm Azərbaycanın, həm də enerji təchizatı və təhlükəsizliyi baxımından Avropanın xeyrinədir. Avropaya yaxınlaşmaq siyasi baxımdan da bizim üçün önəmlidir, belə ki, bu, Avropa dəyərlər məkanına yaxınlaşmaq deməkdir. Lakin, belə inkişafın, Azərbaycanın Aİ ilə yaxınlaşmasının qarşısının kəsilməsini istəyən qüvvələr həmişə var.
Sizin məlumatınız üçün, biz Avropa ittifaqı ilə yeni saziş üzrə danışıqlara bu ilin fevral ayında başlamışıq və bundan ötən qısa müddət - cəmi 3 ay ərzində danışıqların 5 raundu keçirilmişdir ki, bu, ŞT ölkələri ilə əlaqələrdə indiyədək müşahidə olunmamışdır. Bu, hər iki tərəfin nə qədər istəkli olduğunun göstəricisidir.
Bu tənqidlər dalğası nə vaxt baş verdi? Sentyabrın əvvəlində, yəni Şərq Tərəfdaşlığının Brüssel Sammitinə hazırlıqların başladığı vaxtda. Beləliklə, bu 3 element Azərbaycan – Aİ əlaqələrinin oponentlərini narahat edir. Buna görə də onlar bu tənqidlərdən, yenə də deyirəm əksər hallarda süni tənqidlərdən əlaqələri pozmaq, dağıtmaq, ən azından isə bəzi siyasi qərarları təxirə salmaq məqsədilə istifadə edirlər.
Sual: “Azərbaijan laundromat” adı altında media açıqlamaları iddia edir ki, ölkənizin müsbət imicinin formalaşdırılması, həmçinin insan hüquqlarının pozulması və ya jurnalistlərin həbsini unutdurmaq üçün ölkəniz Avropa İttifaqı siyasətçilərinə ofşor şirkətlər üzərindən 2.9 milyard avro vəsait istifadə etmişdir. Buna nə cavab verərdiniz?
“Landromat” - bu nə anlama gəlir? Bu tamamilə süni, saxta addır. Sadəcə bir nümunə gətirim: Biz Belçika mətbuatına öz pres-relizimizi göndərdik, belə ki, bu cür məlumatlar Belçika mətbuatında da peyda olmuşdur. Orada deyilirdi ki, ekskavator, tibbi avadanlıq, bir sıra infrastruktur cihazları, diş müalicəsi avadanlıqları, zərgərlik əşyaları kimi bir sıra malların satın alınması üçün ofşor zonalardan 1 milyon 300 min avro həcmində maliyyə əməliyyatları aparılmışdır. Qeyd etmək lazımdır ki, bu kimi avadanlıqlar Azərbaycanın fərdi istehlakçıları tərəfindən Belçikadan elə Avropa İttifaqında yerləşən ofşor şirkətlər üzərindən satın alınmışdır. Bu alqı-satqının göstərilən kanallar üzərindən həyata keçirilməsinin səbəbi isə odur ki, bu məhsulların Avropa İttifaqı ilə mövcud ticarət rejimi ilə əldə edilməsi nisbətən mürəkkəb hal alır, bəzi hallarda proedurların sadəliyi baxımından Azərbaycan və digər gənc müstəqil ölkələrin fərdi şəxs və şirkətlərinə ofşor şirkətlər üzərindən əməliyyatlar aparmaq daha sərfəli gəlir.
Biz ümid edirik ki, Avropa İttifaqı ilə yeni saziş ticarət və şirkətlər arasında birbaşa maliyyə əməliyyatlarının aparılması üçün imkanlar yaradacaqdır. Belçikadakı Səfir kimi onu deyə bilərəm ki, Belçikada aparılan əməliyyatlar qətiyyən qeyri-qanuni xarakterə malik olmayıb, heç bir vəsait terrorizm və ya korrupsiyaya yönəlməyib, eləcə də narkotik vasitələrin alqısına sərf olunmayıb. Lakin nədənsə bütün bunlar çirkli pulların yuyulması kimi təqdim olunub və buna süni ad qoyulub. Bizim məsələ ilə bağlı pres-relizimiz Belçika mətbuatında dərc olunduqdan sonra heç kəs bu məsələyə bir daha qayıtmadı. Bu bizim açıqlamalarımızın doğruluğunu göstərdi. Düşünürəm ki, biz belə izahları çox tapa bilərik və əgər bu məlumatların süni olması haqqında fikirlərimin səbəblərini məndən soruşsanız hadisələrin baş vermə tarixi və məntiqi sualınızı cavablandıracaqdır. Sentyabrın 5-i “Guardian” qəzetində erməni müəllifin imzası ilə “landromat” adı altında Azərbaycanla bağlı ilk kəskin tənqidi məqalə çıxır, cəmi bir neçə gün sonra eyni qəzetdə bu dəfə Cənub Qaz Dəhlizi və Trans-Adriatik qaz kəməri layihəsi ilə bağlı növbəti məqalə çıxır. Daha sonra Avropa Parlamenti dünyadakı insan hüquqları və korrupsiya ilə bağlı hesabat layihəsinə yalnız ölkəmizlə bağlı tənqidi, hətta mən deyərdim təhqiredici ifadələr daxil edir. Özünüz fikirləşin, BMT-in 193 üzv ölkəsi var və Avropa Parlamentinin hesabatı ümumilikdə dünyadakı vəziyyəti əhatə etməli idi amma sənəddə bir ölkənin adı çəkilir. Onu da bildirim ki, Azərbaycanla bağlı düzəliş səslərin çox kiçik fərqi ilə sənədə daxil edildi. Bu da onu göstərir ki, Azərbaycanla bağlı düzəliş təklifi süni idi və Azərbaycanın Avropaya yaxınlaşmaq, onunla işləmək, habelə Avropanın dəyərlər məkanı və bazarının hissəsi olmaq niyyətinə qarşı bəzi qüvvələr mövcuddur.
Sual: Siz quraşdırma və çirkin kampaniya kimi səciyyələndirdiyiniz iddiaları rədd edirsiniz. Lakin Azərbaycanda bəzi dəyişikliklərə ehtiyac olduğunu qəbul edirsinizmi?
İlk öncə qeyd edim ki, quraşdırma ifadəsindən istifadə etməmişəm. Onlar bəzi real köçürmələri çirkli pulların yuyulması kimi təqdim etmişdir. Hesab edirəm ki, bu düzgün yanaşma deyil. Məsələn, Belçikada səfir kimi izlədiyim mediada Azərbaycan hökumət üzvlərinin rəsmləri yayılır və bu, hökumətə aid məsələ kimi təqdim olunur. Lakin bu köçürmələr fərdlər, şirkətlər tərəfindən infrastruktur layihələri üçün nə isə almaq və ya satmaq üçün həyata keçirilmişdir. Bunlar sadəcə maliyyə səciyyəli əməliyyatlardır və burada çirkli pulların yuyulması ilə əlaqəli heç bir şey yoxdur. Bu kampaniya bütün Avropa dövlətlərində eyni zamanda baş vermişdir. Təsəvvür edin, bir həftə ərzində təkcə Belçika mətbuatında təxminən 15 məqalə dərc olunmuşdur. Bu şübhəli deyilmi, bu sifarişli deyilmi? Mən hesab edirəm ki, bunun sifarişli olduğu tam aydındır. Bir mərkəzdən sifariş edilib və bütün bu proseslərin arxasında müəyyən qüvvələr dayanır. Yenə deyirəm, onlar istədikləri hər şeyi edə bilərlər. Biz anlayırıq ki, Avropalı tərəfdaşlarımıza nə qədər yaxın oluruqsa, bu sıx tərəfdaşlığa qarşı belə addımlar daha çox olacaq. Çünki Azərbaycanın dünyada özünə düşüncə baxımından daha yaxın məkan, eləcə də dəyərlər məkanı və əlbəttə ki, bazar kimi Avropaya ehtiyacı var. Lakin Avropanın da öz qonşuluğunda Azərbaycana ehtiyacı var.
Yenicə Avropa Xarici Fəaliyyət Xidmətində Azərbaycanın müxtəlif dini təriqətlərinin təmsilçiləri ilə keçirilən görüşdən gəlmişəm. Ölkəmizdə hər kəs sülh və əminəmanlıq şəraitində yaşayır, çoxsaylı Protestant, Katolik xristianlar, yəhudi, sunni və şiələr arasında heç bir problemli məsələ yoxdur. Azərbaycandan hər hansı terror təhlükəsi və ya qeyri-qanuni miqrasiya, yaxud radikalizm barədə nəsə eşitmisiniz? Xeyr, Avropa İttifaqının bu qədər mürəkkəb qonşuluğa malik olduğu şəraitdə, 10 milyon əhalisi olan Azərbaycan proqnozlaşdırıla bilən, etibarlı, dünyəvi, bütün dinlərə hörmət bəsləyən tolerant dövlətdir. Nə üçün üzvlüklə bağlı heç bir romantik və idealistik gözləntiləri olmayan, Avropaya yaxın olmaq üçün aydın təsəvvürlərə malik bu gənc dövlət incidib təhqir edilməlidir?
Sual: Həmçinin Avropa Parlamenti Azərbaycanın və digər ölkələrin qanunsuz yollarla Avropa İttifaqının qərar qəbuletmə prosesinə təsir göstərməsinə cəhd etmə halları ilə əlaqədar hərtərəfli təhqiqatın keçirilməsi ilə bağlı səsvermə keçirib. Ölkənizin səsverməyə münasibəti necədir və belə bir təhqiqatla bağlı əməkdaşlıq edəcəksinizmi?
Bir nümunə göstərəcəyəm və bununla hər şey aydın olacaq. 2009-cu ildən 2017-ci ilədək Avropa Parlamenti ölkəmlə bağlı 9 müstəsna dərəcədə tənqidi qətnamə qəbul etmişdir. Necə düşünürsünüz? Bu o anlama gəlir ki, biz uğurlu lobbiçilik fəalliyyəti ilə məşğuluq? Onlar bizi lobbiçilik etməkdə günahlandırır? Əgər biz lobbiçilik etsəydik əlimizdə hər hansı nəticə olardı, bunun əvəzinə bizim 9 tənqidi qətnaməmiz var.
Məlumat üçün deyim ki, Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri ilə bağlı cəmi bir neçə qətnamə olduğu halda, Ermənistanla bağlı ümumiyyətlə qətnamə qəbul edilməmişdir, Azərbaycanla bağlı isə 9 tənqidi qətnamə qəbul edilmişdir. Bu halda biz hansı lobbiçilikdən danışa bilərik? Bəzən dostlarımızdan məsləhətlər alırıq. Gənc ölkə olduğumuz üçün bu məsləhətlərə ehtiyacımız olur. Tənqidi qətnamələrin sayına görə ŞT ölkələri içərisində ilk sıradayıq, ona görə mən əminliklə deyə bilərəm ki, bu tamamilə yanlış yanaşmadır.
Sual: Avropa Komissiyası ilə əməkdaşlığınıza baş verənlərin hər hansı təsiri oldumu, yoxsa hər şey əvvəlik qaydada davam edir?
Hər şey əvvəlki qaydada davam edir, çünki anlayırıq ki, çətinliklər çoxdur. Azərbaycanla yeni saziş üzrə danışıqlar üçün bu gün iki nümayəndə heyəti gəlmişdir. Dünən isə müxtəlif dinləri təmsil edən başqa bir nümayəndə heyətinin Brüsselə səfəri başlamışdır. Onlar bu gün Avropa Xarici Fəaliyyət Xidmətində görüşlər keçirmişlər. Bu yaxınlarda isə yüksək səviyyədə iki nümayəndə heyətini müşayiət etmək üçün Bakıya yollanacağam. Bu cür çətinliklərlə qarşılaşmağımıza baxmayaraq, daha intensiv əməkdaşlıq edirik.
Sual: Beləliklə, siz “Azərbaijan laundromat” iddialarına gətirib çıxaran bank köçürmələri ilə bağlı məlumatların sızdırılmasının arxasında xarici maraqlardan şübhələnirsiniz?
Hansı sızdırılma barədə danışmağımızdan asılıdır. Təkrar edirəm, bu, dünyada digər ölkələrlə də bağlı baş vermişdir. Görə bilərsiniz ki, bu sadəcə mənim ölkəmlə bağlı məsələ deyil. Amma, məsələ ondadır ki, mənim ölkəm bu məsələ ilə bağlı qabardılır, çünki bizim ölkəmiz iqtisadi inkişaf sahəsində müəyyən nailiyyətlər qazanmışdır. Bizim güclü iqtisadiyyatımız var. Heç kim kasıb ölkələrdəki iqtisadi faəliyyət barədə danışmaq istəməz, lakin biz keçmiş Sovet İttifaqı ölkələri arasında və Şərq Tərəfdaşlığında ən uğurlu ölkələrdənik. İkinci sual isə, niyə məhz indi bu məsələ qabardılır? Çünki, bir daha qeyd edirəm, bizim münasibətlərimiz yeni səviyyəyə yüksəlir. Açıq şəkildə qeyd edim ki, biz Aİ ilə münasibətlərimizdə geridönüşü olmayan nöqtəyə yaxınlaşırıq. Bunu anlamaq çox vacibdir. Bu münasibətlər getdikcə daha da yaxınlaşır. Biz geridönüşü olmayan nöqtəni hələ keçməmişik, lakin burada söhbət sadəcə siyasi dialoq yox həm də iqtisadi, enerji, nəqliyyat yolları və sairdən gedir. Diqqət edin, Asiya və Avropa arasında ən yaxşı nəqliyyat dəhlizlərindən biri hansıdır? Ən qısa və təhlükəsiz yol Cənubi Qafqazdan keçir. Bu mürəkkəb regionda Aİ qurumları ilə daha sıx əməkdaşlıq üçün ən yaxşı yol nədir? Mənim ölkəmin regionda nüfuzu və hörməti var. Bizim Mərkəzi Asiya ölkələri ilə gözəl münasibətlərimiz var. İranla normal, çox sabit və davamlı münasibətlərimiz var ki, bu da bizim Avropalı dostlarımız üçün nüvə sazişinin icrası ilə bağlı əməkdaşlıqda xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Avropalı dostlarımız üçün heç bir başağrısı yaratmadan Rusiya ilə normal münasibətlər qurulmuşdur. Bizim də problemli məsələlərimiz var. Torpaqlarımız işğal olunub, bu işğalın və bunu edənlərin arxasında duranlar var. Bu məsələləri qabardaraq Azərbaycanlıları barbarlar kimi təqdim etməyə çalışırlar, bu aydındır. Lakin bu o demək deyil ki, biz hər hansı tənqidi qəbul etmirik. Yox, əgər məndən soruşursunuzsa, sizi öz ölkəmə dəvət etmək istərdim və korrupsiya ilə necə mübarizə apardığımızı sizə göstərmək istərdim. Bizim “bir pəncərə” yanaşmamız var və burada burokratiyadan kənar, istənilən problemli məsələlər üçün hər hansı əlavə addımlara ehtiyac olmadan həll tapa bilərsiniz. Bu ölkəmizdə həyata keçirilən xüsusi və fərqli islahatdır və biz bununla qürur duyuruq. Bizdə korrupsiya regionda, bəlkə də dünyada ən aşağı səviyyələrdədir. Əlbəttə, bizim böyük layihələrimiz də var. Diqqət edin, mən sadəcə mühim bir məsələni vurğulamaq istərdim, biz Azəri-Çıraq-Günəşli layihəsinin uzadılmasını barədə sazişi bu yaxınlarda imzaladıq, bəlkə də, bu barədə məlumatlısınız. Bu 90-cı illərin əvvəlində imzalanmış neft sazişi idi və 13 sentyabr 2017-ci il tarixində Britaniya, Norveç və digər ölkələrdən dövlət və hökumət, eləcə də şirkət nümayəndələri Azərbaycana bu sazişin uzadılması üçün gəlmişdilər. Hər il 500 milyon barrel neft. Bu media hücumları məhz bu günlərdə baş verdi. Siz çox sayda “təsadüflər” görə bilərsiniz, lakin bunlar təsadüf deyil. Bir daha vurğulayıram ki, biz nə qədər Avropaya yaxınlaşırıq, Aİ qurumlarından yox, başqalarından o qədər tənqid eşidirik və ədalətsiz addımlara şahid oluruq, çünki bizim icraedici qurumlarla həqiqətən yaxşı münasibətlərimiz var. Beləliklə, hər şey aydındır.
Sual: Azərbaycana qarşı aparılan qarayaxma kampaniyasının təsirli olacağı təqdirdə, Azərbaycan və Avropa İttifaqı üçün bunun risklərini necə dəyərləndirirsiniz?
Bu qüvvələr Azərbaycandan barbar müsəlman imicini yaradaraq guya ki, Avropa dəyərlərinə uyğun olmadıqlarını göstərməyə çalışırlar. Bu nə mənaya gəlir ? Yəni ki, Avropa İttifaqı belə bir ölkə ilə qətiyyən əməkdaşlıq etməməli və işləməməlidir. Çox qəribədir. Biz dünyəvi ölkəyik, siz əgər Bakı şəhərinə getsəniz, siz onun Avropa abu-havasında olduğunu hiss edəcəksiniz. Bu qüvvələr niyə bunu etdilər? İkinci səbəb odur ki biz hazırda müharibə şəraitində yaşayırıq və Ermənistanla müstəqillik, suverenlik və ərazi bütövlüyünü dəstəkləyən beynəlxalq hüquq prinsipləri üzərində danışıqlar aparırıq. Bu qüvvələr danışıq tərəflərindən birini rüşvətxor, qeyri-demokratik, barbar və digər saxta formalarda göstərməklə danışıqların məcrasını dəyişməyə çalışırlar. Bağışlayın, amma bunu praqmatik yanaşma hesab etmək olarmi?! Mən belə düşünürəm ki, Avropa İttifaqı və Avropa təsisatları üçün müsəlman qonşuluğunda etibarlı tərəfdaşın olmağı daha vacib sayılmalıdır. Azərbaycanı da əhalisinin əksəriyyətini müsəlmanlar təşkil etdiyi üçün bu mənada ən yaxşı nümunə hesab etmək olar.

Video-interview of ambassador Fuad Isgandarov to "EurActiv" news portal
Q: The “Azerbaijan laundromat” revelations are casting a shadow over a broadly positive agenda of the Azerbaijan-EU relations. Could you remind what is at stake?
First of all, I would like just to say, that not everything is as bad as media tries to present. Azerbaijan is really becoming closer and closer to Europe, in a lot of directions. We are really very seriously working on the construction of a new Southern gas corridor. It consists of four elements: Shah Deniz 2 exploration part is done, already finished, approximately 90%, then it is going to the Southern Caucasus through Azerbaijan’s and Georgia’s territory, also the same figures, then TANAP it is going to the territory of Turkey, this goes also 86, 87%, it depends on the approach, and then it goes through the Trans-Adriatic pipeline from Greece, Albania to Italy, it also goes well. We have a very good economical, commercial basis for developing our political dialogue; it is not just a story about the energy security, about Azerbaijan which is supplying Europe by energy. No, we assess this construction, this Southern gas corridor, as a very strong, good basis for exceptional political dialogue. What is the most serious problematic issue for the Eastern Partnership? It is in most cases it is a compilation of six for example bilateral tracks of the European Union with six different countries. In case of the of the Southern gas corridor: Look, we have Azerbaijan, strategic partner of the European Union in energy, we have Georgia, which is associated partner, we have Turkey, which is still a candidate country, you have Greece, which is a member state, we have Albania, a candidate country, and we have Italy, a member state. So look, such kind of comprehensive project, that’s exactly what European Eastern Partnership project needs: project management - and that is what we delivered. The influence of this is crucial for bilateral tracks of Azerbaijan, because on this strong commercial economical basis we are trying to build up our political dialogue as well as for the multilateral type of Eastern Partnership, because we are all together, all together - by the way other Eastern Partnership countries also enjoy participation in such kind of projects. As much as we are closer to Europe, as much criticism we are hearing. In most cases, mostly artificial, unfortunately. And we know who is behind these attempts, because both sides – the European side, the Azerbaijani side – we are all in favour of a stronger relationship. The closer Azerbaijan is to European market, the better for us, also for energy sufficiency and security of the European Union. The closer we are to Europe, the better for us from the political point of view, because we become closer to the European space of values. But there are some forces which are always in favour to cut such kind of development, such kind of the movement from Azerbaijan to the EU side. For your information, we launched our negotiations on agreement, you know, in February 2000 of this year and in a short period of time, just three months, we had five rounds of negotiations, it has never been known before in our relations and relations with other Eastern Partnership countries. Just in three month, five rounds of negotiations. It shows how strong we are, both sides, in our decision to have it, to get it. And then, last but not least, when it happened, it happened in the beginning of September, just when the preparation for the Brussels summit were starting. So we see three elements, which make our opponents of Azerbaijani-EU-relations a little bit nervous. That’s why they use this criticism – again, in most cases artificial criticism – to shake up the relations, to destroy them, as minimum to postpone some political decisions.
Q: Media revelations concerning the so-called “Azerbaijan laundromat” allege that your country used 2.9 billion paid via shell companies to politicians in the EU to paint a positive image of your country and ignore human right abuses or arrest of journalists. How could you respond to that?
That laundromat, what does laundromat means? It is an absolute artificial fake name. Just one example: we sent our press to a Belgian media, it appeared in Belgium media as well, they put the number 1 million or 300.000 euros of transactions from offshore zones, excavators, medical equipment, some infrastructural equipment, some equipment for dentists, I don’t know, jewellery and a lot of things that have been bought by Azerbaijani consumers from the Belgian site but it was done by offshore zones which is the part of the European Union market by the way. It is an offshore zone which was why Azerbaijan and other newly independent countries, they use it, because they don’t have a direct free trade zone with our European partners and for our companies in persons who are buying them in some cases it is better to use this transactions than for example to wait for special procedures which should be done in case of the European Union. We hope that a new agreement will give us new opportunities for our trade or direct financial cooperation, but nothing criminal was done in case for example again one case, in case of Belgium, because I am ambassador to Belgium, no transaction has been spent for I don’t saw terrorism, or corruption, or drugs, or any criminal sphere of activity. But it was presented as money-laundering and especially pre-created such kind of artificial definition. It shows that when we gave our press release, it was published and nobody came back to this issue again, because it was true. I think, we can find a lot of such kind of explanations and if you ask me, why I think it is mostly artificial, I just give you the logic and dating of what happened. Fifth of September, the first article in the Guardian, signed by an Armenian journalist, was a huge criticism with this “laundromat” wording, then few days after again a new article was the same medium with a huge criticism of the Southern gas corridor, the Trans-Adriatic gas pipeline, then immediately reaction of the European Parliament, which without any clarification put out very critical even insulting wording in the resolution about human rights and corruption in the world, where only the name of my country was mentioned. Imagine, there are 193 members of the United Nations and this report was totally about all the world and the name of one country was mentioned in the amendments, which were adopted by a very, very minor majority of European parliamentarians. It shows that it was artificially done and there are some forces that are against Azerbaijani strong intention to be closer to Europe, to work with Europe, to be a part of the European space of values and the European market.
Q: You reject what you consider fabricated black PR. But do you admit there is a need for some change in Azerbaijan?
I would like to say, I never used the word fabricated, they used some real transactions, presented them as money-laundering. I think, it’s not a correct approach, for example in the media which I saw here being an ambassador to Belgium, I saw a lot of pictures with a member of government and it was presented as a governmental case. But it was done, transactions have been made by persons, by companies just to buy something, to sell something for infrastructural projects. It was just the transactions, like financial transactions. Nothing connected with money laundering procedures. And it happened in all the European Union countries at one time. Imagine, in one week we did have approximately fifteen articles only here in the Belgian media. Is it suspicious, you know that it is orchestrated? I don’t understand, maybe it could be done for a long period of time, but for me it’s really absolutely clear that it was orchestrated. Orchestrated from one centre and there are some forces who are behind all these processes. Again, they can do everything they want. We understand that the closer we are to our European partners, the more, how can I explain, such kind of steps will be done against this closer partnership, because Azerbaijan needs Europe as a space mentally close part to the world, as a space of values and of course as a market. But Europe itself needs Azerbaijan in your neighbourhood. Frankly speaking, I just recently came from a meeting of the EEAS, there was a representative of different religious confessions of Azerbaijan. Everybody lives in peace and security, so many Protestant and Catholic Christians, Jews, Muslims, Sunnis and Shias – no problematic issue. Have you heard about any terroristic threats from Azerbaijan or illegal immigration from my country or any radicalism that came from my country? No, and in such a situation, when you have such a complicated neighbourhood, the European Union I mean, Azerbaijan as a small 10 million country, predictable, reliable, secular, absolutely respectful and tolerant to all the religions. Why should we insult, offend this country, a young country with an absolutely clear aspiration to be closer to Europe, without any romantic and idealistic estimation about the membership? Be sure, it’s not in our agenda.
Q: The European Parliament has also voted for a comprehensive investigation to be made into attempts of Azerbaijan and others countries to influence EU decision-making through illicit means. How does your country react to the vote and will you collaborate in such an investigation?
One example and everything will be clear. From 2009 until 2017 the European Parliament adopted nine exceptionally critical resolutions about my country. What do you think? Does it mean that we are lobbying successfully? They blame, that we are lobbying there? If we are lobbying we should have something in our hands, but instead of it we have nine critical resolutions. Just for information, just a few about other Eastern Partnership countries and zero about for example Armenia nothing, but nine critical about us. About what kind of lobby can we talk about? If we have nine critical resolutions in the European Parliament in just eight years, every year. It is not true. Sometimes we have some advices from our friends. We need some advices, because we are a young country which is 25, 26 years old. Excuse me, what kind of lobbying we can talk about; if we have in the European Parliament such kind of number of critical result, we are number one among Eastern Partnership countries. It’s an absolutely artificial approach, that’s what I am sure about.
Q: Has your work in the European Commission been affected, or is it still business as usual?
Business as usual. Business as usual, because we understand, we are bureaucrats; we understand that there are so many challenges. Just today two delegations came for two rounds of negotiations for a new agreement with Azerbaijan, just yesterday another delegation came. Those are mostly delegations of different religious confessions, they just had a meeting with the European External Actions Service and we are working very seriously while waiting for the delegation from European institutions from Baku. Very, very soon I am going to Baku to accompany two very high level delegations. So we are working more intensively now, facing such kind of challenges.
Q: So you suspect foreign interests behind the banking records leak which led to the “Azerbaijani laundromat” revelations?
It depends what kind of leakage we are speaking about. Again, it happened with all the countries all over the world. You can see, it’s not story only about my country. Well, the question is, when my country was highlighted in this case because we do have some achievements in our economic development. Yes, most probably. We are really a strong economy. Nobody would like to talk about any economic activity of the poor countries, but in our case we are really one of the most successful countries in the Eastern Partnership in the space of the former Soviet Union. The second option is, why was it highlighted now? Because, again, we are going to a new level of the relationship. We are approaching I would like to say this very clearly; we are approaching this point of no return in our relationship with the European Union. That is crucially important to understand. I think it becomes closer and closer. We haven’t passed this point of no return yet, but it’s mostly not only a political dialogue but also commercial energy transportation routes. Look, what is one of the best ways in the connection between Asia and Europe? So shortest and safest way is over the Southern Caucasus. What is the best way for more active cooperation between the European Union institutions and such a complicated which is around my country? My country, we do have influence, we do have some renommee in the region. There are good relations with central Asian countries. Normal, very predictable and ongoing relations with Iran, which is especially important for our European friends that try to engage with Iran in the implementation of the nuclear deal. We have very normal relations with Russia without any new headaches for our European friends. I don’t think our European friends need such kind of new headaches. We do have some problematic issues. There is the occupation of our territory, there are some forces who are occupying and who are behind this occupation. They are highlighting this issue to present Azerbaijan as something barbarian, it’s absolutely clear for us. But it doesn’t mean that we don’t accept any criticism. No, if you ask me, I would just like to invite you to my country and to show how we manage to combat against the corruption on the low level. So we have one window approach and not bureaucracy and we can go and find the solution of all the problematic ways without any additional desks. Those are very specific different reform which is provided in my country and we are very proud of it. The corruption is one of the lowest maybe in the region in the world. Of course, we have a huge project. Look, I would like just to say one very interesting important thing, we just signed the continuation of Azeri-Chirag-Gunasli, maybe you have heard. It’s an oil project we have signed in the beginning of the 90s and now in 2017, September 13 ministers from Britain, Norway, you know, governmental representative companies; they came to Azerbaijan just to prolong this project. 500 million barrel of oil, perfect. These media attacks happened exactly in those days. You can see so many coincidences, I put coincidences just in brackets, but it is not coincidences. I kind of ask you, if you can, put this wording on the frontline of the article of the interview, that as much as we are becoming closer to Europe, the more criticism we are hearing or unfair steps from others we are witnessing from other players, not from European Union institutions, because we have really good relations with them, the executive institutions. So it is absolutely clear.
Q: If the attacks you are referring to are successful, what are the risks for Azerbaijan and for the EU?
They would like to create the so-called image of Azerbaijan; I mean these forces, that we are so-called Muslim barbarians, who are absolutely not fitting with European values. What does it mean? It means such a country, the European Union work or even negotiate at all. Very strange. We are a very secular country, if you will go to Baku; it’s a very European city. But why they did it? The second reason is, we are in war now and we have an ongoing negotiation based on the principle of unknowns of international law with Armenia. International law that’s in favour of independence, sovereignty and territorial integrity. But how this negotiation could be changed mentally, is just to present another part of the negotiators as something which is absolutely unpredictable, corrupted, non-democratic, barbarian and so on. Sorry, but is this a pragmatic approach? I don’t think so. We can do it again and again, but in the end of the day, believe me, I am sure about it, I am here for four years in this city as an Ambassador and I know from which level we started and what we achieved now and what we can achieve in the future. My vision is that for the European Union and European institutions it is crucially important to have a good neighbourhood and particularly good reliable partners in the Muslim neighbourhood. And Azerbaijan has a mostly Muslim population, the best example of it.