Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun NATO Qətiyyətli Dəstək Missiyasına töhfə verən ölkələrin Xarici İşlər Nazirlərinin iclasında çıxışı
Brüssel şəhəri, 20 may 2016-cı il
Hörmətli Baş katib,
Hörmətli cənab Nazir Rəbbani,
Hörmətli həmkarlar və dostlar,
Azərbaycan stabillik və güvənin əldə olunması yolunda qəti şəkildə Əfqanıstanın yanındadır.
Bu gün Əfqanıstan Milli Müdafiə və Təhlükəsizlik Qüvvələri Əfqanıstan ərazisində ISAF (Beynəlxalq Təhlükəsizliyə Yardım Qüvvələri) missiyasının başa çatmasının ardınca təhlükəsizliyin təmin olunmasının tam məsuliyyətini öz üzərinə götürüb. Bununla belə, biz bu ölkənin hələ də təhdidlərlə qarşılaşdığını və əfqan dostlarımıza daha çox dəstək verməli olduğumuzu bilirik. Azərbaycan bu istiqamətdə səylərini davam etdirməyə və qüvvələrin, multimodal tranzit, təlim və maliyyə yardımının təmin edilməsi ilə Qətiyyətli Dəstək Missiyasına əhəmiyyətli töhfə vermə işinə sadiqdir.
Bu xüsusda, mən qətiyyətlə bir daha vurğulayıram ki, mənim ölkəm 2016-ci il ərazində Qətiyyətli Dəstək Missiyasına töhfə verməkdə davam edəcək. Azərbaycan artıq Əfqanıstan Milli Ordusunun (ƏMO) İnam Fonduna müvafiq əhəmiyyətli ianə etmişdir və 2017-ci ilin sonuna kimi bu fonda maliyyə dəstəyinin göstərilməsini öz üzərinə götürmüşdür.
Bundan başqa, Azərbaycan Əfqanıstanla uzunmüddətli siyasi tərəfdaşlıq və əməli əməkdaşlığa sadiq qalır. Qətiyyətli Dəstək Missiyası başa çatdıqdan sonra mənim ölkəm inkişaf etmiş Davamlı Tərəfdaşlıq vasitəsilə töhfə verməyi nəzərdə tutur.
Sonda onu da qeyd etmək istərdim ki, mənim ölkəmin Əfqanıstanın stabilliyinə verdiyi töhfəsi yalnız NATO-nun əməliyyatlarında iştirakla məhdudlaşmır. Mədəni və coğrafi cəhətdən yaxın ölkə kimi, biz, təhsil və təlim, infrastruktur və nəqliyyatın inkişafı, sərmayələr, eləcə də cəmiyyətdə qadınların rolunun artırılması sahəsində əməli töhfələrin artırılması ilə gələcək güvənin əldə edilməsi istiqamətində Əfqanıstanın islahatlar yolunu dəstəkləyirik. Yeni İpək Yolunun əhəmiyyətli parçası olaraq Azərbaycan Əfqanıstanın davamlı gələcəyinə dəstək vermək məqsədilə Əfqanıstan və Avropanı birləşdirəcək.

Address by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the NATO RS Ministerial
Brussels, 20 May 2016
My good friend and dear brother Minister Rabbani,
Colleagues and friends,
Azerbaijan stands firmly together with Afghanistan on its path towards stability and self-reliance.
Today, the Afghan National Defense and Security Forces assumed full responsibility for security throughout Afghanistan, following the conclusion of the ISAF mission. However, we recognize that the country remains challenged and we should all do more with our Afghan friends. Azerbaijan is committed to continue its efforts to this end and contribute significantly to the Resolute Support Mission (RSM) by providing troops, multimodal transit, training and financial assistance.
In this regard, I firmly reiterate my country’s commitments to continue its contribution to the Resolute Support Mission throughout 2016. Azerbaijan has already made relatively substantial donations to the Afghanistan National Army (ANA) Trust Fund and pledged to continue financial support to ANA Trust Fund by the end of 2017.
Moreover, Azerbaijan remains committed to a long-term political partnership and a practical cooperation with Afghanistan. After conclusion of the Resolute Support mission, my country envisages the contribution through the enhanced Enduring Partnership.
Finally, let me also stress that my country’s contribution to the stability of Afghanistan goes well beyond our involvement in NATO operations. As a country with a cultural and geographical proximity, we support Afghanistan on its path of reforms towards self-reliant future by enhancing practical contributions in the areas of education and training, infrastructure and transport development, investments, increasing role of women in society. As being a critical piece of the New Silk Road, Azerbaijan will link Afghanistan and Europe to support Afghanistan’s sustainable future.