Səfir Fuad İsgəndərovun EurActiv xəbər portalında dərc olunmuş müsahibəsi
Avropa Parlamenti keçən sentyabr ayında çox sərt qətnamə qəbul etdikdən sonra Aİ-Azərbaycan münasibətləri gerilədi. Bundan sonra nələr baş verib?
Azərbaycan hətta Avropa Parlamentinin qətnaməsindən əvvəl, Riqa sammiti zamanı Aİ-Azərbaycan münasibətlərinin gələcəyinə dair öz aydın və qəti mövqeyini bildirmişdir. Biz hər iki tərəfin bərabər tərəfdaşlığı və əməkdaşlıq üçün birgə razılaşdırılmış prioritetlərə xidmət edəcək ikitərəfli əməkdaşlıq formatına diqqət mərkəzində saxlamağa davam edirik.
Təəssüf ki, Riqadan sonrakı dövrdə ikitərəfli əməkdaşlığa mənfi təsir göstərən bəzi meyllər özünü təkrarlamışdır. Biz həmişə hətta tənqidi tərkibdə konsturktiv dialoq tərəfdarı olmuşuq və beləliklə, davamlı olaraq Aİ tərəfini birtərəfli bəyanatlar və qətnamələrdən imtina etməyə təşviq etmişik. Təəssüf ki, bəzi Aİ institutları konstruktiv dialoqu mühazirətipli monoloqa çeviribdir. Ancaq biz şagird deyilik. Bu səbəbdən, Azərbaycanın Milli Məclisi Avropa Parlamentinin hazırkı tərkibi ilə əməkdaşlığı tamamilə dayandırmaq və Avronest Parlament Assambleyasından çıxarmaqla bağlı qərar qəbul etdi. Həmçinin bu Azərbaycan Hökumətinin Strateji Tərəfdaşlıq Müqavilə layihəsinə dair məsləhətləşmələrin təxirə salınmasına səbəb oldu.
Qətnamədən söz düşmüşkən, ən böyük siyasi qrup olan Avropa Xalqları Partiyasının böyük hissəsi sözügedən qətnaməyə qarşı səs verməsi diqqətimi çəkir. Qısaca təsvir etsək, Sosial Demokratlar, Liberallar və Yaşıllar lehinə, AXP isə əleyhinə səs verib. Eşitdiyimə görə, səsvermədən sonra, AXP qrupu daxilində “biz sadəcə bir ölkəni itirdik” kimi fikirlər səslənib. Sizcə, Parlamentin prezidenti Martin Şultz buna görə məsuliyyət daşıyırmı?
Qəribədir ki, Azərbaycan AXP və Sosial-Demokratlar arasındakı böyük koalisiyanı parçalaya biləcək bir məsələyə çevrilib. Mən həqiqətən təəccübləndim, ancaq bəli, burada üzərində düşünülməli məqamlar var.
Avropa qonşuluğundakı hazırkı gedişatlar göstərir ki, bu dünyada heç kim mükəmməl deyil. Bizim Aİ tərəfdaşlarımızın süni şəkildə şişirdilmiş səbəblərlə bağlı öz birtərəfli qətnamə və bəyanatlarını təkrarlamaqla Azərbaycanı gözdən salmaq üçün bütün fürsətlərdən istifadə etdiyi bir dövrdə, Avropanın siyasi paytaxtı qitənin ən təhlükəli şəhərlərindən birinə çevrilməkdədir və axışan minlərlə qaçqınlar İkindi Dünya müharibəsindən sonra ən böyük fəlakətə olmuşdur. Lakin Aİ üçün bu çətin vaxtda, Azərbaycan Hökuməti və Milli Məclisi bir milyondan çox qaçqın və məcburi köçkün olması və 2000-dən artıq vətəndaşının terror qurbanı olmasına baxmayaraq, bu və ya digər problemləri Aİ institutlarını gözdən salmaq, həddən artıq tənqid etmək və ya onlara mühazirə demək məqsədilə istifadə etməmişdir. Keçmişə nəzər salsaq, bunun tamamilə əksinə olduğunu görərik. Əslində, 11 sentyabr faciəsindən sonra olduğu kimi, ənənəvi dünyəvi müsəlman cəmiyyətinə malik Azərbaycan terrorizmə qarşı mübarizə üçün öz əxlaqi, siyasi və hərbi iradəsini səfərbər edən ilk ölkələrdən olmuşdur. Həmişə etdiyimiz kimi, biz indi də Avropalı dostlarımıza kömək etməyə hazırıq.
Lakin bir diplomat kimi bilirsiniz ki, Avropa Parlament digər Aİ insitutlarından fərqlidir. Avropa Komissiyasının Avropa Qonşuluq Siyasətinin nəzərdən keçirilməsi ilə bağlı son kommunikasiya sənədi ilə Azərbaycanın istəklərinə cavab verdiyini düşünürəm. O qonşuluğunda olan ölkələrə münasibətdə daha çevik, daha fərqləndirici yanaşma qəbul etmişdir…
Biz Aİ-nin tərəfdaş ölkələrlə münasibətinə dair planlarını müəyyən etmək imkanı verən Avropa Qonşuluq Siyasətinin Nəzərdən keçirilməsi barədə Birgə Kommunikasiyanı qeydə aldıq. Biz həm də Aİ-nin gələcəkdə Aİ və Azərbaycanın birgə necə işləyə bilməsi istiqamətində ikitərəfli müzakirələrə girmək istəyini də qeydə aldıq. Məsləhətləşmələr zamanı Avropa Qonşuluq Siyasətinin nəzərdən keçirilməsi barədə təqdim etdiyimiz baxış gələcək ikitərəfli danışıqlarda bizim mövqeyimizdə aparıcı rolunu qoruyub saxlayacaqdır.
Biz aydın şəkildə qəbul edirik ki, bəzi məsələlərdə güzəşt ola bilməz. Şərq Tərəfdaşlığının bəzi ölkələri hərbi işğal, etnik təmizləmə və insanların məcburi yerdəyişməsi ilə nəticələnmiş, xaricdən diktə olunan hərbi münaqişələr və ərazi iddiaları ilə üz-üzədir. Bu münaqişələr suverenlik, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq sərhədlərin toxunulmazlığı xüsusi qeyd olunmaqla, beynəlxalq hüququn fundamental normal və prinsiplərinin, həmçinin insan hüquqlarının açıq şəkildə pozulmasına səbəb olmuş və indi də olmaqdadır. Bu prinsiplər bizim Aİ və digər tərəfdaş ölkələrlə münasibətlərimizin özəyidir və belə də qalacaqdır. Beləliklə, Avropa Qonşuluq Siyasət, onun alətləri və məqsədləri bu prinsiplərə hörmət olunmasını aydın şəkildə əks etdirməli və gücləndirməlidir. Lakin təəssüflər olsun ki, keçmiş Avropa Qonşuluq Siyasətinin icrası zamanı bu baş verməmişdir. Gəlin, Riqa sammitini misal kimi götürək. Sammitdə biz gördük ki, birgə sənədlərin hazırlanmasında ikili standartlar yanaşması necə Avropa Qonşuluq Siyasətinin əməkdaşlıq alətləri və mexanizmləri barədə məyusluq, hətta ruh düşkünlüyü yarada bilər. Riqa Sammiti bu prinsiplərin pozulmamasına kölgə salınmasına cəhd etdi. Azərbaycan Şərq Tərəfdaşlığı ilə bağlı gələcəkdə nə baş verməsindən asılı olmayaraq, hələ də gözləyir ki, Aİ hamıya münasibətdə, bir də vurğulayıram, seçilmiş olanlara yoxu, Şərq Tərəfdaşlığında davam edən bütün münaqişələrə münasibətdə özünü beynəlxalq hüquq prinsiplərinə tam dəstək və verən və hörmət edən tərəf kimi təsdiqləyəcəkdir. Əgər biz Avropa Qonşuluq Siyasətində işləyən və etibarlı format olmasını istəyiriksə, sadəcə olaraq, bizə münasibətdə ikili standartlara yer olmamalıdır.
Texniki olaraq müharibə vəziyyətində olduğunuz qonşunuz var. Ölkənizə qarşı mənfi kampaniyanın arxasında Ermənistanın olduğunu düşünürsünüzmü?
Əlbəttə Ermənistan da bu kampaniyanın arxasındadır, lakin Ermənistan heç də müstəqil ölkə deyil. Biz bəzi qüvvələrin Azərbaycanın Avropa perspektivlərindən uzaqlaşdırmağa çalışdığını hiss edirik. Əgər Azərbaycan siyasi istiqamətdən daha çox iqtisadi yöndə Avropaya doğru addımlayırsa bu Ermənistan tərəfindən ciddi təhlükə kimi qiymətləndirilir. Çünki Ermənistan bu regionda tək qalacaqdır. Türkiyə Avropa İtiifaqına namizəd ölkədir, Gürcüstan assosiativ üzvüdür, əminəm ki, Azərbaycan da Aİ-nin strateji tərəfdaşı olacaqdır. Bu halda Ermənistanın Avropa üçün əhəmiyyəti nə ola bilər?
Avropa Qonşuluq Siyasətinin nəzərdən keçirilməsi üzrə müraciətdə Şərq tərəfdaşlığına üzv ölkələrdən üçünün adı qeyd edilmiş, lakin digər üç ölkənin adı qeyd edilməmişdir. 20 səhifəlik uzun sənəddə adları qeyd olunan ölkələr Ukrayna, Moldova və Gürcüstan, adları qeyd olunmayanlar isə Azərbaycan, Ermənistan və Belarusdur. Bununla əlaqədar nə deyə bilərsiniz?
Təsnifatlar aparmaq Aİ-yə məxsus bir cəhətdir. Bizim üçün bu bir yarış deyil və biz heç kəslə rəqabət aparmırıq. Biz öz yolumuzla irəliləyirik. Nə Avropa Qonşuluq Siyasəti, nə də Şərq tərəfdaşlığı Proqramı Aİ, Aİ-yə üzv ölkələr və Azərbaycan arasında həqiqi ikitərəfli əməkdaşlığı əvəz edə bilməz. Gəlin razılaşaq ki, Aİ ilə əlaqələr yaratmaq üçün Avropa Qonşuluq Siyasəti və Şərq tərəfdaşlığı Proqramı ilə kifayətlənməyə ehtiyac yoxdur. Biz özümüzü yalnız bununla çərçivələmək istəmirik.
Bizim yanaşmamız tamamilə fərqlidir. Biz Cənub Qaz Dəhlizinə doğru irəliləyirik, TANAP layihəsinin 50%-dən çox hissəsi (Cənub Qaz Dəhlizinin Türkiyə ərazisindən keçən hissəsi) artıq hazırdır və ticarət dövriyyəmizin 50%-dən çoxu Aİ ilə aparılmaqdadır. Biznes əlaqələrimiz doğru istiqamətdə hərəkət etməkdədir. Umidvaram ki, Cənub Qaz Dəhlizi 2019-2020-ci il üçün tam həyata keçəcəkdir. Aİ arenasındakı bəzi qüvvələr üçün bu kimi ssenarilərin qarşısını almaq üçün bu son fürsətdir. Lakin mən tam əminəm ki, bu oyun Avropanın və yaxşı qonşuluq əlaqələrinin maraqlarında deyil.
Cənub Qaz Dəhlizi layihəsini dəstəkləməyən varsa bu əlbəttə ki, Rusiyadır…
Biz Avropa İtiifaqını enerji ilə təchiz etmək məsələsində heç kəslə, xüsusilə Rusiya ilə rəqabət aparmırıq. Rusiya onillərdir ki, öz iri həcmli layihələri ilə Avropadadır və hələ də yeni ideyalarla çıxış etmək arzusundadır. Rusiya Avropaya , xüsusən Almaniyaya təbii qazın ən iri təchizatçısıdır. Onun həcmi bizim potensialımızdan 10 dəfə artıqdır. Biz həcm uğrunda rəqabət aparmırıq, Avropanı Rusiyadan aldığı həcmin yalnız 10%-i ilə təchiz etməyi planlaşdırırıq. Lakin burada Norveç, Əlcəzair və s. kimi digər iri təchizatçılar da mövcuddur. Odur ki, kimsə Azərbaycanın Rusiya ilə rəqabət apardığını iddia edərsə, o zaman yanlış olaraq onun digər böyük təchizatçılarla da rəqabət apardığını söyləmiş olar. O zaman bu, Azərbaycanın mövcud olan bütün təchizatçılarla rəqabət aparmaq istədiyi anlamına gəlir. Bu çox primitiv yanaşmadır və reallığı əks etdirmir. Bizim məqsədimiz bazara çıxışı təmin etmək və enerji təchizatımızın ticari baxımdan əlverişli modelini yaratmaqdır. Yeri gəlmişkən, təchizatın bir qismi yalnız Azərbaycan tərəfindən yox, həmçinin çoxmillətli şirkətlər tərəfindən də həyata keçirilməkdədir.
Bu məsələ siyasiləşdirilməməlidir. Bizim üçün bu yalnız işdir. Ola bilsin ki, Aİ-də kimlər üçünsə bu siyasi bir məsələ, siyasi maraqların toqquşmasıdır. Lakin bizim üçün bu belə deyil.
Əgər bu yalnız biznesdirsə, Azərbaycanın Avropa ilə bağlı siyasəti nədən ibarətdir?
Qısası - gələcək perspektivlər yaratmaq və hazırki çətinlikləri aradan qaldırmaq. Səfir olaraq ilk növbədə mən, starteji tərəfdaşlıqla nəticələnməli olan həqiqi və sarsılmaz iqtisadi əlaqələrə əsaslanan çox güclü, dərin və gələcəyə istiqamətlənmiş Aİ və Azərbaycan əlaqələrini möhkəmləndirməyə cavabdehəm. Bu perspektivlərə aiddir.
Bildiyimiz kimi, terrorizmin yaratdığı çətinlik və təhlükələr daha çox Aİ-yə qonşu ölkələrdə müşahidə edilməkdədir. Biz təcrübələrdən çox şey öyrənirik, lakin bu faciələr bizi yalnız baş verdikdən sonra ayıltmamalı və çətinliklərin nə dərəcədə ciddi olduğununun fərqinə yalnız indi varmamalıyıq. Bəs öncəki Avropa Qonşuluq Siyasətində problem nədən ibarət idi və çatışmazlıqların təhlili hansı səbəbdən bu qədər gec aparıldı? Avropa Qonşuluq Siyasətinin, xüsusən şərq aspektinin yenidən nəzərdən keçirilməsi məsələsinin illər öncə, hətta Aİ tərəfindən qərara alınmazdan öncə ilk olaraq Azərbaycan tərəfindən təklif edildiyini vurğulamaq istərdim.
Bu təcrübədən çıxış edərək, qeyd etmək istərdim ki, Avropa Qonşuluq Siyasətinin yenidən nəzərdən keçirilməsi Azərbaycan üçün ilk növbədə layihəsini bu ilin may ayında Avropa Komissiyasına təqdim etdiyimiz strateji əməkdaşlıq üzrə sazişə əsaslanacağı halda nəzərəçarpan ola bilər. Biz bu məsələnin müzakirələrinə danışıqların perspektivləri və nəticələri ilə bağlı müəyyənlik yarandıqdan sonra davam edə bilərik.
Ancaq təbii ki, sizin tərəfdən islahatlar sahəsində görülməli çox işlər var…
Biz bunun üzərində işləyirik. Lakin əgər siz bunu Azərbaycanın kənar təzyiqlər altında etdiyini düşünürsünüzsə, bu tamamilə yanlış yanaşmadır. Məsələn, bu yaxınlarda Azərbaycanda korrupsiya və saxtakarlıq səbəbi ilə onlarla vəzifəli şəxs həbs olundu. Bu nəyin göstəricisidir? Bu onu göstərir ki, Azərbaycan öz iradəsi ilə islahatlar keçirməyə və özünü mənfiliklərdən arındırmağa qadirdir. Mən öz Aİ-dəki dostlarımdan soruşmaq istərdim: Əgər Azərbaycan bunu edə bilirsə, bəs nəyə görə Aİ öz institutlarını zəlilərdən təmizləyə bilmir? Korrupsiya skandalları, vəzifəli şəxslər tərəfindən pul mənimsəmələri, jurnalistlərə qarşı həddindən artıq güc tətbiq edilməsi, ksenofobiya, islamofobiya, bütün institutlarda geniş yayılmış lobbiçilik fəaliyyətləri hazırda Avropada da müşahidə olunmaqdadır. Lakin biz bəzi Aİ institutlarının bizə münasibətdə etdikləri kimi “adlandır və utandır” yanaşması ilə müdaxilə etmirik. Etmək istədiyimiz yeganə şey xüsusən Avropa üçün belə çətin zamanlarda Aİ-yə yaxın olmaqdır.
Hazırkı vəziyyətdə Aİ ilə yaxın münasibətlər sizin həyatınızı daha da çətinləşdirə bilər…
Bəlkə də. Azərbaycan bir çox Avropa ölkələrindən daha təhlükəsizdir. Bu vəziyyətdə, biz Qərbdən olan tərəfdaşlarımızın terrorizmə qarşı fəaliyyətlərinə tam, real və aydın dəstəyimizi göstəririk. Dünyanın bu cür qarışıq regionunda yerləşən gənc, dünyəvi müsəlman dövlətinə bu çətindir. Lakin bu bizim seçimimizdir. Dostluq, vəziyyətdən asılı olaraq, yarı dolu və ya yarı boş olan bir qab deyil. O həmişə tam inam və etibara əsaslanmalıdır. Bu bizim yanaşmamızdır. Biz Avropalı tərəfdaşlarımızdan eyni yanaşmanı gözləyirik.

Interview of Ambassador Fuad Isgandarov to the EurActive web-news portal
Azerbaijan’s relations vis-à-vis Europe should concentrate on creating future perspectives and overcoming current challenges, the Azarbaijani Ambassador to Belgium, Fuad Isgandarov, told EurActiv in an exclusive interview.
Fuad Isgandarov previously served as Ambassador to the Netherlands, and as an ambassador-at-large. He also served as Deputy Minister of Azarbaijan's Ministry of National Security.
Isgandarov spoke to EurActiv’s Senior Editor, Georgi Gotev.
EU-Azerbaijan relations reached a low when the European Parliament adopted a very harsh resolution in September. What has happened since?
Azerbaijan expressed its clear and firm position on the future of EU-Azerbaijan relations even before the EP resolution, during the Riga Summit. We remain focused on the bilateral format of cooperation, where both parties can exercise equal partnership and accommodate mutually agreed priorities of cooperation.
Unfortunately, the post-Riga period registered some trends which repeated itself again in terms of negatively influencing our bilateral relations. We have always advocated for constructive dialogue, even with a critical content, (and) consistently encouraged the EU to abandon the language of unilateral statements and resolutions.
Unfortunately, some EU institutions have transformed constructive dialogue into a lecturing monologue. But we are not students. That’s why the National Parliament of Azerbaijan decided to entirely suspend its cooperation with the European Parliament at its current status, and to withdraw from the Euronest Parliamentary Assembly. Moreover, it also resulted in postponing the consultations on the draft Strategic Partnership Agreement upon the decision of the government of Azerbaijan.
Speaking about this resolution, I notice that the largest political group, the European People’s Party (EPP), voted mostly against this resolution. Basically the S&D, ALDE and the Greens voted for, and the EPP against. I heard people in the EPP group saying “We just lost one country," after the vote. Don’t you think Parliament President Martin Schulz should feel responsible?
It’s strange that Azerbaijan has become the issue that could split the big coalition between the S&D and the EPP. I was really surprised, but yes, there is something to think about.
The current trends in the neighbourhood of Europe show that nobody is perfect in this world. While every single time our EU partners use an opportunity to diminish Azerbaijan on artificially inflated grounds by constantly repeating its unilateral resolutions and statements, tthe political capital of the EU is becoming one of the most unsecure cities in Europe, and the fleeing of hundreds of thousands of refugees has become the worst calamity since World War II.
However, even in such a difficult time for the EU, the government and the National Parliament of Azerbaijan, with more than a million refugees and over 2,000 perished citizens as a result of terrorism, has never used this or other problems to lecture, excessively criticize or downgrade the EU institutions. If you look at our record, it is quite to the contrary. In fact, like in the aftermath of 9/11 tragedy, Azerbaijan, being traditionally a secular Muslim society, was one of the first countries which mobilised its moral, political and military will to fight against terrorism. We are ready to help our European friends now, as we did for many years.
But as a diplomat, you know that the other EU institutions are very different from the Parliament. With its last Communication concerning the review of the European Neighbourhood Policy, I think the Commission responded to Azerbaijan affirmatively. It adopted a more flexible, more differentiated approach toward the countries in its neighbourhood.
We took note of the Joint Communication on the Review of the European Neighbourhood Policy, which gives us a chance to identify the EU’s projections on its engagement with partner countries. We also took note of the EU’s desire to enter into bilateral discussions to find how the EU and Azerbaijan can work together in the future. Our vision on the revision of ENP strategy which we submitted during the consultations period will maintain its guiding role in elaboration of our stance in future bilateral negotiations.
We all should clearly acknowledge that there are issues that cannot be a subject to compromise. Several countries of the Eastern Partnership are facing externally imposed armed conflicts and territorial claims that resulted in military occupation, ethnic cleansing, and forced population displacements. These conflicts are caused and accompanied by flagrant violations of human rights and fundamental norms and principles of international law, in particular those relating to the sovereignty, territorial integrity, and inviolability of the internationally recognized borders.
Those principles are and should remain at the core of our relations with the EU and with each other amongst partner countries. Therefore, the ENP concept, its toolbox, and objectives should clearly reflect and reinforce the respect for those principles. But unfortunately, this was not the case in the implementation of the previous ENP.
Let’s take the Riga Summit as an example. At the Summit, we saw a clear case of how a double-standard approach in preparing joint documents can create a disappointment, even a discouragement about the whole ENP instruments or mechanisms of cooperation. The Riga Summit showed attempt to cast a shadow on the inviolability of those principles.  Azerbaijan still expects that whatever happens next with the Eastern Partnership, the EU will submit itself to a full support and a respect of principles of international law with regard to all – I stress again – not selected ones, but all ongoing conflicts in the Eastern Partnership region.  If we want to have a working and a credible format of the ENP, there simply should be no place for double standards amongst us.
You have a neighbour, with which you are technically at war. Do you think Armenia is behind the negative campaign against your country?
Of course Armenia is also behind this campaign, but Armenia is not an independent country, at all. We feel an attempt of some forces to divert Azerbaijan from the European perspective. If Azerbaijan goes towards Europe, even if not so much politically, but mostly economically, this is seen as a serious threat by Armenia. Because they will be alone in this region. Turkey is a candidate country, Georgia is an associated member of the EU, Azerbaijan will be, I am sure, a strategic partner of the EU. What will be the value of Armenia for Europe in this situation?
In its Communication on the review of the European Neighbourhood Policy (ENP), the names of three countries of the Eastern Partnership appear repeatedly, and the names of the other three don’t appear at all. Those that appear are Ukraine, Moldova and Georgia, and those absent from the 20-page long document are Azerbaijan, Armenia and Belarus. How would you comment?
It’s up to the EU to create rankings. For us, it is not a competition and we are not competing with anyone. We are going our own way. Neither ENP, not the Eastern Partnership, can and should replace a genuine bilateral cooperation between the EU, EU member states and Azerbaijan. Let’s admit that it is not necessary to be put inside the box of European Neighbourhood Policy or Eastern Partnership to have relations with the EU. We don’t want to stop ourselves at those limitations.
Our approach is totally different. We are going for the Southern Gas Corridor (SGC), more than 50% of the TANAP project [TANAP is the SGC pipeline section across Turkey] has been constructed, and more than 50% of our trade turnover is with the EU. Business is going in the right direction. Hopefully, SGC will be realized in 2019-2020. For some forces acting in EU arena, it is the last chance to prevent such kind of scenario. But I am absolutely sure that this game is not in the interest of Europe and not in favour of good neighbourhood relations.
If someone is not in favour of SGC, it’s clearly Russia...
We don’t compete with anyone, especially Russia in the area of energy supplies for the European Union. Russia has been there with own big volumes and big projects in Europe for decades. Russia is the biggest supplier of natural gas to Europe, particularly to Germany. Its volumes exceed our potential 10 times. We are not competing in volumes. We are planning to supply the EU with only 10% of the volume it receives from Russia. But there are other big suppliers as well, for example Norway, Algeria, etc.
So, if one claims that Azerbaijan competes with Russia, then the same could be mistakenly said about its competition with other suppliers. Then it would mean that Azerbaijan wants to compete with all existing suppliers. This is a primitive approach and doesn’t hold a truth. Our intention is to secure a market access and create a commercially viable model for our energy supplies. By the way, some of the supplies are not solely those of Azerbaijan, but also of multinational companies.
This issue should not be politicised. For us, it is business. Maybe for some in the EU, it is about politics, conflict of political interests. Not for us.
If it is only business, what does policy of Azerbaijan vis-à-vis Europe mean?
Briefly – creating future perspectives and overcoming current challenges. First of all, as Ambassador, I am committed to strengthening relations between the EU and Azerbaijan, based on very strong, deep, future-oriented cooperation, based on real and irreversible economic ties, which should result in a strategic partnership. This is about perspectives.
As we all understand now, the most part of challenges and threats of terrorism take place in the neighbourhood of the EU. We learn a lot from experiences, but those tragedies should have never happened in the first place for us to wake up only now and recognize how serious those challenges are. But what went wrong with the previous ENP, and why was gap analysis done so late at such a high cost? I would like to emphasize that the revision of the ENP, especially its east dimension, was first suggested by Azerbaijan years ago, much earlier than it was decided by the EU itself.
Baed on this experience, I would like to stress that first of all, for Azerbaijan the revision of ENP can be a deliverable only if in the context of Azerbaijan. It is based on a genuine strategic partnership agreement, the draft of which we submitted to the European Commission in May of this year. We can go ahead with discussion of it. However, we will be ready to do so only if we have certainty about perspectives and results of negotiations.
But obviously more needs to be done from your side in the field of reforms.
We are working on it. But if you think that Azerbaijan does it as a result of pressure from outside, it is an absolutely wrong approach. For example, dozens of former officials were recently arrested in Azerbaijan because of corruption and fraud. What does it show? It shows that Azerbaijan is able to provide reforms, based on its own strong will and purify itself from bad things.
I would like to ask my EU friends: if Azerbaijan can do it, why is the EU unable to clean its own institutions from leeches? Scandals of corruption, money embezzlement by government officials, use of excessive force against journalists, xenophobia, Islamophobia, wide spread lobbyist activities in all institutions are also featured in Europe nowadays. But we don’t interfere with so called “naming and shaming” approach as some EU institutions did in our case. The only thing which we want to do is to be closer to EU, especially in such difficult times for Europe.
Closer relations with EU in current situation could make your life even more difficult.
Probably. Azerbaijan is a more secure country to live than most European ones. In this situation, we demonstrate our full, real and clear support to antiterrorist activity of our Western partners. It is challenging for the young, secular but Muslim state, located in such complicated region of the world. But it is our choice. Friendship is not a “glass of water”, which could be half full or half empty depending on the situation. It should be always full of confidence and trust. That is our approach. We expect the same from our European partners.