Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Şərq Tərəfdaşlığı Zirvə Toplantısının (Riqa, 21-22 May 2015-ci il) Yekun Bəyanatı ilə əlaqədar açıqlaması
Azərbaycan Respublikası avropalı tərəfdaşların Şərq Tərəfdaşlığının gündəliyində olan məsələlərin tam şəkildə bu bəyanat vasitəsilə əhatə edilməsi cəhdlərini qeyd edir. Azərbaycan Respublikası Avropa İttifaqının ziddiyyətli üslubdan yan keçərək, həssas və təhdid doğuran məsələləri cavablandırmaq cəhdlərini alqışlayır.
Amma Azərbaycan Respublikası bəzi məsələlərin kompromis mövzusu ola bilməyəcəyini vurğulayır. Belə ki, bir sıra Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri hərbi işğal, etnik təmizləmə və əhalinin zorla öz torpaqlarından qovulması ilə nəticələnərək xaricdən tətbiq edilən silahlı münaqişələr və ərazi iddiaları ilə üzləşirlər. Bu münaqişələr beynəlxalq hüququn fundamental norma və prinsipləri, xüsusilə suverenlik, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərin kobud şəkildə pozulması səbəbindən irəli gəlir və müşayiət olunur. Bu prinsiplər qlobal və Avropa qitəsi səviyyəsində dövlətlərarası münasibətlərin və beynəlxalq təhlükəsizlik sisteminin özəyini təşkil edir.
Avropa İttifaqının bütün tərəfdaş dövlətlərin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə dəstəyini nəzərə alaraq, Azərbaycan Respublikası bu prinsiplərin toxunulmazlığına kölgə salmaq cəhdlərini qeyd etməyə bilməz. Bəzi tərəfdaş dövlətlərə təsir edən münaqişələrə dair güzəştli mətnin hazırlanması cəhdlərində bəyanat layihəsinin müəllifləri beynəlxalq təcrübədə “ikili standartlar” adlanan məqamdan yan keçə bilməmişlər.
Azərbaycan Respublikası Ermənistan-Azərbaycan hərbi münaqişəsinə münasibətdə Avropa İttifaqının aydın və birmənalı mövqeyinin ifadə olunmasını gözləyir. Bu münaqişənin həllinin əsasını Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığını bir daha təsdiq edən və Azərbaycanın bütün işğal olunmuş ərazilərindən erməni işğalçı qüvvələrinin dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822(1993), 853(1993), 874 (1993) və 884(1993) saylı qətnamələri təşkil edir.
Azərbaycan Respublikası Avropa İttifaqı tərəfindən bu qətnamələrə ciddi şəkildə riayət edilməsi və onların həyata keçirilməsinin təmin edilməsi istiqamətində birmənalı və qəti addımların atılmasını gözləyir.

Statement by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan with regard to the Declaration of the Eastern Partnership Summit (Riga, 21-22 May 2015)
The Republic of Azerbaijan notes an attempt of the European partners to embrace in this Declaration in full the issues on the agenda of the Eastern Partnership. The Republic of Azerbaijan commends the efforts of the European Union to address a number of sensitive and challenging matters, while avoiding confrontational mode.
However, the Republic of Azerbaijan underlines that there are issues that cannot be a subject to compromise. Thus said, several countries of the Eastern Partnership are facing externally imposed armed conflicts and territorial claims that resulted in military occupation, ethnic cleansing and forced population displacements. These conflicts are caused and accompanied by flagrant violations of the fundamental norms and principles of international law, in particular those relating to the sovereignty, territorial integrity and inviolability of the internationally recognized borders of States. These principles are at the core of inter-State relations and international security system both globally and on the European continent.
While noting the European Union’s support for the sovereignty and territorial integrity of all the partner countries, the Republic of Azerbaijan cannot but notice the attempt to cast shadow on the inviolability of these principles. In an effort to work out a compromised text with regard to the conflicts affecting some partner countries, the authors of the draft Declaration fell short of avoiding what is referred to in the international practice as ‘double standards’.
The Republic of Azerbaijan expects the clearly and unequivocally articulated position of the European Union with regard to the Armenia-Azerbaijan armed conflict, at the heart of the resolution of which are the United Nations Security Council resolutions 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) and 884 (1993)that reaffirm the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan and the inviolability of its internationally recognized borders, and demand immediate, complete and unconditional withdrawal of the Armenian occupying forces from all the occupied territories of Azerbaijan. The Republic of Azerbaijan awaits unambiguous and firm actions by the European Union to ensure that those resolutions are strictly complied with and implemented.