Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “COP29-a Aparan Yol: Dayanıqlı və Davamlı Gələcək” mövzusunda keçirilən Yüksək Səviyyəli 29-cu Toplantının iştirakçılarına
Hörmətli toplantı iştirakçıları.
Əziz dostlar.
Sizi Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə gerçəkləşən “COP29-a Aparan Yol: Dayanıqlı və Davamlı Gələcək” mövzusunda Yüksək Səviyyəli 29-cu Toplantının açılışı münasibətilə səmimi-qəlbdən salamlayıram.
Azərbaycanın dahi şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin fəlsəfi fikirlərini, mütərəqqi ideyalarını, ümumbəşəri dəyərləri və prinsipləri rəhbər tutaraq fəaliyyət göstərən Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzi qısa zaman ərzində yüksək nüfuz və etimad qazanaraq dünyada aparıcı beynəlxalq təsisatlardan birinə çevrilmişdir. Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin təşəbbüsləri, qlobal gündəlikdə duran aktual məsələlərin həlli istiqamətində təklif etdiyi yeni yanaşmalar beynəlxalq aləmdə təqdir edilir və yüksək dəyərləndirilir.
Artıq uzun zamandan bəri iqlim dəyişmələri ilə mübarizə qlobal gündəlikdə duran ən vacib və prioritet məsələlər sırasındadır. Bəşəriyyətin ortaq problemi olan iqlim böhranı və onun fəsadları ölkələrin dayanıqlı inkişafına və rifahına əngəl törətməklə yanaşı, sadə insanların da gündəlik həyatlarına və yaşam tərzlərinə əhəmiyyətli dərəcədə təsir göstərir.
Məlum olduğu kimi, ötən ilin sonunda Azərbaycan Respublikası dünya dövlətlərinin yekdil qərarı ilə BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi etmək şərəfinə layiq görülmüşdür. Bildirmək istərdim ki, Azərbaycan COP29-a var gücü ilə hazırlaşır, yaşıl, ədalətli, inklüziv və dayanıqlı dünya naminə həmrəyliyi gücləndirmək, planetimizin gələcəyi üçün müsbət nəticələr əldə etmək üçün səylərini əsirgəmir.
Bəşəriyyəti narahat edən iqlim dəyişmələrinə qarşı mübarizədə ölkəmiz digər dövlətlərlə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində ağıllı həllər tapmağa çalışacaq, eyni zamanda, biz töhfə vermək istəyən qeyri-hökumət təşkilatları və beyin mərkəzləri ilə əməkdaşlığa açığıq. Bu baxımdan, COP29-a hazırlıqla bağlı Bakı və işğaldan azad edilmiş Zəngilan şəhərlərində üç gün davam edəcək bu tədbir çərçivəsində Mərkəzin dəyərli üzvlərinin və tərəfdaşlarının bizimlə zəngin təcrübələrini və biliklərini bölüşərək dəstək göstərmək səylərini yüksək qiymətləndirirəm.
Qlobal istiləşmənin qarşısını almaq üçün bu günə qədər dünya ictimaiyyəti tərəfindən mühüm addımlar atılsa da, qarşımızda hələ də yeni çağırışlar və gündən-günə ciddiləşən təhdidlər dayanır. Eyni zamanda artıq hamı tərəfindən qəbul olunmuş reallıq budur ki, qlobal istiləşməni 1,5 C° səviyyədə saxlamaq məqsədilə beynəlxalq ictimaiyyətin səylərini səfərbər edərək birgə təcili tədbirlərin görülməsi və təxirəsalınmaz addımların atılması üçün vaxtımız azalır.
Bakıda təşkil ediləcək COP29-da 2025-ci ildən sonrakı dövr üçün iqlim maliyyəsi üzrə yeni kollektiv kəmiyyət hədəfinin razılaşdırılması üzrə danışıqlar aparılacaqdır. İqlim dəyişmələri ilə bağlı inkişaf etməkdə olan ölkələrin artan maliyyə ehtiyaclarını ödəmək məqsədilə yeni kollektiv kəmiyyət hədəfinin razılaşdırılması hamımızın qarşısında duran ümdə vəzifə, ortaq gələcəyimizə sərmayə, müasir və gələcək nəsillər qarşısında kollektiv məsuliyyətimizdir. Azərbaycan bu danışıqların şəffaflıq və inklüzivlik şəraitində irəli aparılması, bundan əvvəl götürülmüş öhdəliklərin və vədlərin yerinə yetirilməsinin sürətləndirilməsi istiqamətində bütün zəruri tədbirləri görəcəkdir.
Eyni zamanda iqlim dəyişmələrinin mənfi təsirlərinə ən çox məruz qalan inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətlərinin üzləşdiyi problemlərin həlli COP29 sədrliyimizin gündəliyində duran prioritet məsələlərdən olacaqdır.
Bu mötəbər tədbirin sədrliyini öz üzərinə götürən Azərbaycan bütün tərəflərlə səmimi və nəticəyönümlü dialoq quraraq COP prosesini irəli aparmaq, səmərəli iqlim fəaliyyətini təmin etmək və COP29-un uğurlu nəticələrlə yekunlaşması üçün əlindən gələni edəcəkdir.
Önümüzdəki günlərdə Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin üzvlərinin mitiqasiya və adaptasiya, maliyyələşmə, iqlim dəyişmələri və onun biomüxtəlifliyə, su və qida təhlükəsizliyinə olan təsirləri, ərzaq və kənd təsərrüfatı sektorunun hazırkı vəziyyəti, elm, texnologiya və innovasiyanın rolu kimi mövzular ətrafında müzakirələr aparmaqla, COP29-a hazırlıq mərhələsində iqlim fəaliyyəti gündəliyinin irəli aparılmasına və planetimiz üçün həyati vacib olan qərarların qəbul edilməsinə öz töhfəsini verəcəyinə inanıram.

To the participants of the 29th High-Level Meeting themed “Pathway to COP29: Sustainable and Resilient Future” organized by the Nizami Ganjavi International Center
Dear meeting participants,
I sincerely welcome you at the opening of the 29th High-Level Meeting themed “Pathway to COP29: Sustainable and Resilient Future” organized by the Nizami Ganjavi International Center.
The Nizami Ganjavi International Center (NGIC), which operates guided by the eminent Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi’s philosophical thought and progressive ideas, as well as by universal values and principles, has swiftly gained immense relevance and confidence and transformed into one of the world’s leading international institutions in a short span of time.
The initiatives launched by the NGIC and its new approaches in addressing the pressing issues in the global agenda are commended and highly appreciated in the international arena.
For a long time, tackling climate change has remained among the top priority matters in the global agenda. Climate crisis and its consequences, a shared problem for humanity, have hampered countries’ sustainable development and prosperity, significantly impacting ordinary people’s daily lives and lifestyles.
As you know, late last year, by the unanimous decision of the states worldwide, the Republic of Azerbaijan was honored to be chosen as a host of the 29th Session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29). I wish to state that Azerbaijan is fully vested in the preparations for COP29, and spares no effort to solidify solidarity for a green, fair, inclusive and sustainable world, ensuring positive outcomes for the sake of our planet’s future.
Our country will seek cooperation with other nations to identify smart solutions in tackling climate change that concerns all of humanity. In the meantime, we are open to engagement with non-governmental organizations and think tanks that are eager to contribute to this cause. In this regard, I highly appreciate the efforts by the Center’s valuable members and partners alike in supporting us by sharing their vast knowledge and expertise throughout this 3-day event in Baku and liberated city of Zangilan, with respect to the preparations for COP29.
Despite significant steps taken so far by the international community to prevent global warming, there are still new challenges and aggravating threats ahead of us. Furthermore, it is an already universally recognized reality that we are running out of time to mobilize the international community’s efforts and undertake joint emergency measures and urgent actions to limit global warming to 1,5 C°.
The COP29 to be held in Baku will see the talks on agreeing upon a new collective quantified goal on climate finance post-2025. Our ultimate objective is to agree on a new collective quantified goal to address the increasing financial burden faced by developing nations in coping with climate change. This investment in our shared future represents a collective responsibility toward both present and future generations. Azerbaijan will take all the necessary measures to ensure advancing these negotiations in transparency and inclusivity, as well as accelerating the implementation of previous commitments and pledges.
In the meantime, addressing the challenges faced by the Small Island Developing States, which are most impacted by the negative consequences of climate change, will be among priority issues on our COP29 Presidency agenda.
Having assumed the Presidency of this esteemed event, Azerbaijan will spare no effort to foster genuine and result-oriented dialogue with all the parties to advance the COP process, ensure efficient climate action and conclude the COP29 with successful outcomes.
I believe that in the coming days, discussions among NGIC members on mitigation and adaptation, financing, climate change impacts on biodiversity, water and food security, the current state of affairs in food and agriculture sectors, as well as deliberations on such topics as science, technology and innovation will contribute to advancing climate action agenda and making critical decisions for our planet in preparation for COP29.