İlham Əliyev “Euronews” televiziyasına müsahibə verib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev aprelin 26-da Almaniyanın paytaxtı Berlində keçirilən “15-ci Petersberq İqlim Dialoqu”nun Yüksək Səviyyəli Seqmentində iştirakı zamanı “Euronews” telekanalına müsahibə verib.
Müxbir: Prezident Əliyev, Sizinlə söhbət etmək həmişə olduğu kimi çox xoşdur. Biz Berlində, Petersberq İqlim Dialoqu tədbirindəyik. Bu, həqiqətən də COP29-a aparan yolun başlanğıcıdır. Yəqin ki, komandanız çox həyəcanlıdır. Builki COP-dan nə gözləyə bilərik, hansı məsələlər icra olunacaq və sadəcə, müzakirə olunmayacaq?
Prezident İlham Əliyev: Biz bütün tərəflərin özlərini rahat hiss etdiyi bir mühit yaratmaq istəyirik. Bizim Qoşulmama Hərəkatında körpü rolunu oynamaqda böyük təcrübəmiz var. Bildiyiniz kimi, Hərəkata dörd il sədrlik etdik. Hesab edirəm ki, 120 üzv ölkə ilə biz həqiqətən də böyük tərəqqiyə nail olduq. Biz Avropa İttifaqına üzv olan ölkələrlə fəal işləyirik. Bu gün konfransda dediyim kimi üzv ölkələrin doqquzu ilə strateji tərəfdaşlıq haqqında Bəyannaməni imzalamışıq və qəbul etmişik. Digər sözlə, Qlobal Cənub və Qərb və iqlim dəyişikliyi məsələlərinin öhdəsindən gəlmək üçün birlikdə bu prosesdə necə iştirak etməliyik, həmrəyliyi, ortaq məsuliyyəti necə gücləndirməliyik və iqlim dəyişikliyi məsələləri ilə bağlı müəyyən inamsızlığı necə azaltmalıyıq? Çünki siz fərqli ideyaları, fərqli fikirləri bilirsiniz.
Müxbir: Qazıntı yanacağı ideyası ötən il BƏƏ-də keçirilən COP28-də üstünlük təşkil edirdi. Bilmək istərdim iki, Sizin fikrinizcə, COP tarixində qazıntı yanacağı hasil edən ölkənin dəyişikliklərin edilməsi və keçid prosesində aparıcı rola malik olması müsbət hadisə olaraq qiymətləndirilirmi?
Prezident İlham Əliyev: Biz məhz buna nail olmağa çalışırıq. Konfransda verdiyim mesajlardan biri də o idi ki, bizi malik olduqlarımıza görə mühakimə etməyin. Bizi onlardan necə istifadə etdiyimizə, gündəmimizə görə mühakimə edin. Avropadakı, Qoşulmama Hərəkatındakı iştirakımızla bağlı dediklərimdən əlavə, həmçinin bir məsələni də anlamaq vacibdir ki, biz həm də OPEC+ üzv ölkəsiyik. Biz COP-dan əvvəl daha çox maliyyələşməni təmin etmək üçün Azərbaycan və neft hasil edən digər ölkələrin hansı əlavə töhfələri ola bilər kimi həmrəylik paketini yaratmaq üçün bir çox neft hasil edən ölkələrlə işləyirik. Hesab edirəm ki, neft hasil edən ölkələr, xüsusilə neftin qiyməti yüksək olanda problemin öhdəsindən gəlmək üçün daha çox ödəniş etməli və daha çox töhfə verməlidir. Hesab edirəm ki, həmrəylik maliyyələşmənin və necə uğur qazanacağımızın ayrılmaz hissəsidir.
Müxbir: COP29-un davamlı mirası olaraq nəyi görmək istərdiniz?
Prezident İlham Əliyev: Əgər yaşıl dünyaya doğru əlavə və davamlı olan konkret addımlar ata bilsək, bu, ən vacib miras olacaq. Eyni zamanda, bildiyiniz kimi COP üçün yenilik olan bir təşəbbüs bizim tərəfimizdən irəli sürülmüşdür. Üçlük, üç ölkə mexanizminin yaradılması. Burada məqsəd bu üçtərəfli əməkdaşlıq formatını yaratmaq üçün BƏƏ-nin, Azərbaycanın və sonra Braziliyanın təcrübəsindən istifadə etməkdir. Çünki hər üç ölkə müxtəlif regional, iqtisadi, siyasi və sair məsələlərdə iştirak edir. Beləliklə, biz qarşılıqlı səylər, həmrəylik göstərməli, bir-birimizi günahlandırmağı dayandırmalıyıq. Nefti olmayan ölkələr nefti olan ölkələri ittiham etməməlidir, kiçik və inkişaf etməkdə olan ölkələr inkişaf etmiş böyük ölkələrə “siz iqlim fəlakətinə görə məsuliyyət daşıyırsınız” deməklə onlara qarşı tələblər irəli sürməməlidirlər. Beləliklə, bu, diplomatiyadır, siyasətdir, maliyyədir və əlbəttə ki, ev sahibi ölkəsi kimi biz bunun üçün bir platforma yarada bilərik.
Müxbir: Cənab Prezident, Sizinlə söhbət etmək xoş idi. Bu gün bizə vaxt ayırdığınıza görə çox sağ olun.

Ilham Aliyev was interviewed by Euronews TV channel
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev was interviewed by Euronews TV channel on the sidelines of the High Level Segment of the 15th Petersberg Climate Dialogue held in Berlin, Germany, on April 26.
Correspondent: President Aliyev, it is a pleasure, as always, to be here talking with you. We are here in Berlin for the Petersberg Climate Dialogue. This really is the beginning of the road to COP29. You know, your team must be very excited. What can we expect from this year's COP, and how much is going to be actionable, not just discussion?
President Ilham Aliyev: We want to create an environment, which will be comfortable for all the parties. We have great experience in building bridges in the Non-Aligned Movement. As you know, we’ve been chairing the Movement for four years with 120 members. Really, I think we’ve made a big progress. We're actively working with countries of the European Union. We have signed and adopted strategic partnership declarations. So, in other words, the Global South and the West, and how to engage together in addressing issues of climate change, how to strengthen solidarity, share responsibility, and reduce a certain mistrust with respect to the issues of climate change, because, you know, different ideas, different views.
Correspondent: The idea of fossil fuels is something that dominated the headlines last year at COP28 in the UAE. I just wondered whether you think it is a positive development within the COP history to have a fossil fuel-producing country leading the way, making the changes and the transitions?
President Ilham Aliyev: That's actually what we're trying to achieve. One of my messages today at the conference was, “Don't judge us by what we have. Judge us by how we treat what we have, by our agenda.” And also, one of the issues that is important to understand, is apart from what I said about our involvement in Europe, in the Non-Aligned Movement, but also with some members of OPEC+ countries. We are already working with many oil-producing countries in order to create a kind of solidarity package prior to COP. What can be additional? I think that oil-producing countries, especially when the price of oil is high, should pay more, should give more in order to tackle the problem. So, solidarity is an integral part of financing and how we will succeed.
Correspondent: What would you love to be the lasting legacy for COP29?
President Ilham Aliyev: If we can make additional steps towards a green world and tangible steps with a continuation, I think that will be the most important legacy. At the same time, as you know, one initiative which is new for COP was already put forward by us—the creation of a Troika of three countries. So, using the experience of the UAE, and now Azerbaijan and later Brazil, to create this trilateral format of cooperation because these three countries are involved in different regional, political, economic, etc. issues. So, a combination of efforts, solidarity. We should stop blaming each other. Those countries, which do not have oil should not point finger on those who have. Small, developing countries should not demand big countries saying that “you are responsible for climate disaster”. So, this is diplomacy, policy, finance. And, of course, as a host country, I think we can create a platform for that.
Correspondent: Mr. President, always a pleasure to talk to you. Thank you so much for your time today.