Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Ermənistana sülh müqaviləsinin bağlanması üçün danışıqları bərpa etmək çağırışı ilə bağlı mətbuat açıqlaması
Ermənistanın Azərbaycanın sülh müqaviləsi layihəsi ilə bağlı təkliflərinə cavab verməsinin təqribən 2 ay yarım müddət çəkməsi prosesi ciddi şəkildə yubadıb.
Sülh danışıqlarındakı bu durğunluq regionda sabitliyə və firavanlığa töhfə vermir.
Azərbaycan sülh müqaviləsinin mümkün qədər tez tamamlanması üçün Ermənistanla ikitərəfli əsasda birbaşa danışıqlara hazırdır. Biz inanırıq ki, iki ölkə gələcək münasibətləri barədə qərarı birlikdə verməlidir.
Qarşılıqlı məqbul məkanın seçilməsi və ya dövlət sərhədində görüş barədə qərar verilməsi də daxil olmaqla, sülh prosesinin davam etdirilməsinə görə iki ölkə məsuliyyət daşıyır.
Biz Ermənistan tərəfini yeni lüzumsuz yubatmalara yol verməməyə çağırır və danışıqların tezliklə başlanması üçün onların bu çağırışa müsbət cavab verəcəyinə ümid bəsləyirik.

Press Statement by the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan on the call upon Armenia for resumption of the negotiations to conclude the peace treaty
It took Armenia almost two and a half months to respond to Azerbaijan’s proposals on the draft peace agreement, which has seriously delayed the process.
This stagnation in the peace negotiations does not contribute to stability and prosperity in the region.
Azerbaijan stands prepared for direct negotiations with Armenia on a bilateral basis to finalize the peace agreement as soon as possible. We believe it is up to the two countries to decide together the future of their relations.
Responsibility for the continuation of the peace process, including the selection of a mutually acceptable venue, or a decision to meet at the state border, belongs to the two countries.
We encourage the Armenian side to avoid new unnecessary delays and hope it will positively respond to this call, so the negotiations will be resumed soon.