Mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin 13 sentyabr tarixli bəyanatına dair şərhi
Ötən ilin sentyabr ayında, eləcə də 2021-ci ilin may və noyabr aylarında Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə qarşı törədilmiş növbəti təxribatlara cavab olaraq ölkəmizin gördüyü tədbirlərin nəticələrini Ermənistan ərazilərinin işğalı kimi təqdim edilməsi Ermənistan tərəfinin siyasi avantürasının tərkib hissəsidir.
Azərbaycanın suveren torpaqlarını 30 ilə yaxın müddətdə işğal altında saxlayan, 2020-ci il Vətən müharibəsinin nəticələrinə baxmayaraq, Azərbaycana məxsus 8 kəndi Azərbaycana təhvil verməyən, üçtərəfli bəyanata zidd olaraq, erməni silahlı qüvvələrini Azərbaycan ərazilərindən hələ də çıxarmayan, davamlı hərbi təxribatlar törədən Ermənistanın Azərbaycanı işğalda təqsirləndirməsi saxtakarlıq nümunəsi olmaqla yanaşı, reallıqların təhrif edilməsidir.
Müharibə və hərbi əməliyyatlar zamanı beynəlxalq humanitar hüququn pozuntularını müvafiq olaraq araşdıran, bu kimi halların törədilməsində şübhəli bilinən şəxslərlə bağlı istintaq aparan Azərbaycandan fərqli olaraq, Ermənistan tərəfi Xocalı soyqırımı daxil, azərbaycanlılara qarşı insanlıq əleyhinə törətdiyi cinayətlərdən fəxrlə danışması hər kəsə məlumdur.
Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinə istinadlarında Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünü şübhə altına alan Ermənistan tərəfinin bölgədə qüvvə toplamasını ört-basdır etməsi və hər an törədə biləcəyi təxribat səylərindən fikir yayındırmaq cəhdləri ciddi təhdid mənbəyidir.
Bölgədə sülh və sabitliyin əsas şərti Ermənistanın Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı sözdə və əməldə iddialardan əl çəkməsi, bütün erməni silahlı qüvvələrini ərazilərimizdən çıxarması, revanşist siyasətə və əməllərə son qoymaqdır.

Commentary by Aykhan Hajizada, MFA Spokesperson, on the statement of the Foreign Ministry of Armenia dated September 13
Presentation of the measures taken by our country in response to yet another provocation against the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan during September last year, as well as May and November of 2021, as occupation of the territories of Armenia is an integral part of the political adventurism of this country.
Besides being an example of fraudulence, accusing Azerbaijan in occupation by Armenia, who kept the sovereign territories of Azerbaijan under occupation for almost 30 years, still refuses to hand over 8 Azerbaijani villages despite the results of the Patriotic War of 2020, has not withdrawn Armenian armed forces from the territories of Azerbaijan contrary to the Trilateral Statement, and resorts to continuous military provocations, is a distortion of realities.
Unlike Azerbaijan, who investigates violations of international humanitarian law during war and military operations respectively, and conducts investigations on persons suspected of committing such crimes, Armenia’s pride to speak of crimes against humanity committed against Azerbaijanis, including the Khojaly genocide is well-known.
Distraction of attention from the concentration of forces in the region and from the possible military provocations at any time by Armenia, who questions Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity in references to Garabagh region, is a serious source of threat.
The main condition for peace and stability in the region is Armenia’s renunciation of its claims against the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan both in words and deeds, withdrawal of all Armenian armed forces from our territories, and putting an end to revanchist policies and actions.