Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin 31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə əlaqədar bəyanatı
Bu gün, 31 mart tarixi ermənilər tərəfindən etnik və dini mənsubiyyətinə görə qətlə yetirilmiş, irqi ayrı-seçkilik və etnik təmizləmə siyasətinə məruz qalmış azərbaycanlıların xatirəsinin yad edildiyi Azərbaycanlıların Soyqırımı Günüdür.
105 il bundan öncə 1918-ci ilin mart-aprel aylarında Bakı Sovetinin mandatı altında fəaliyyət göstərən daşnak-bolşevik silahlı dəstələri tərəfindən Bakı şəhərində, habelə Şamaxı, Quba, İrəvan, Zəngəzur, Qarabağ, Naxçıvan və Qars bölgələrində on minlərlə dinc azərbaycanlıya qarşı amansız qətliamlar həyata keçirilib. Kütləvi qırğınlar nəticəsində, təkcə Qubada xüsusi qəddarlıqla 16.000-dən artıq insan qətlə yetirilib, 167 kənd məhv edilib.
Radikal millətçi ermənilərin azərbaycanlılara qarşı irqi ayrı-seçkilik və etnik təmizləmə siyasətinin ayrılmaz tərkib hissəsi olan sözügedən qətliamların sistematik və planlı xarakter daşıması, Qafqazın Fövqəladə Komissarı, milliyyətcə erməni olan Stepan Şaumyanın törədilmiş qətliamlarda Bakı Sovetinin 6000 və Daşnaksutyun partiyasının 4000 silahlı əsgərinin iştirak etdiyinə dair etiraflarında da sübut olunur.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasından sonra hökumət tərəfindən ermənilərin törətdikləri ağır cinayətlərin araşdırılması üçün müxtəlif millətlərin, o cümlədən ruslar, yəhudilər, polyaklar, gürcülər və hətta ermənilər olmaqla, həmin dövrün ən yaxşı hüquqşünaslarının təmsil olunduğu Fövqəladə İstintaq Komissiyası təsis edildi. Komissiyanın fəaliyyəti nəticəsində sübutlar əsasında dinc əhaliyə qarşı müxtəlif cinayətlərə görə təqsirləndirilən 194 nəfər barəsində cinayət işi açıldı və törətdikləri cinayətlərə görə Bakıda 24 və Şamaxıda təxminən 100 nəfər həbs olundu. Lakin azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımı siyasətinin siyasi və hüquqi qiymətləndirməsi üçün atılan bu ilk addımın davam etdirilməsi Azərbaycan Respublikasının Sovet ordusu tərəfindən işğalı səbəbindən yarımçıq qaldı.
Hadisələrə adekvat siyasi qiymətin verilməsi məsələsi Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpa edilməsindən sonra, Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən 26 mart 1998-ci il tarixli “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanının imzalanması ilə həllini tapdı və sözügedən Fərmana əsasən 31 mart “Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü” kimi təsis edildi. Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününün təsis edilməsi azərbaycanlıların məruz qaldığı etnik təmizləmə siyasəti və soyqırımı cinayətləri barədə dünya ictimaiyyətinin məlumatlandırılmasında müstəsna əhəmiyyət kəsb edir.
Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı etnik nifrət və dözümsüzlük siyasətinin ayrılmaz tərkib hissəsi olan etnik təmizləmə, soyqırımı və digər insanlıq əleyhinə cinayətlər Azərbaycana qarşı 30 ilə yaxın davam edən hərbi təcavüz siyasəti, o cümlədən 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı da davam etdirildi. Ermənistanda yaşayan azərbaycanlıların deportasiyası, o cümlədən Azərbaycan ərazilərinin işğalı nəticəsində öz yurdlarından didərgin düşən həmvətənlərimiz Ermənistanın etnik təmizləmə siyasətinə məruz qaldı, dinc əhali Xocalı soyqırımı da daxil olmaqla, soyqırımı aktları, çoxsaylı hərbi cinayətlər və insanlıq əleyhinə cinayətlərin qurbanına çevrildi. 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı Azərbaycanın cəbhə bölgəsindən kənarda yerləşən Gəncə, Bərdə, Tərtər və digər şəhərlərinin dinc sakinlərinə qarşı törədilən raket hücumları Ermənistanın dövlət səviyyəsində azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə siyasətini davam etdirdiyini bir daha sübuta yetirdi.
Mart qırğınlarının 105-ci ildönümündə Ermənistan tərəfindən azərbaycanlılara qarşı törədilən soyqırımı, irqi ayrı-seçkilik və etnik təmizləmə siyasətinin günahsız qurbanlarını dərin hüzn və rəhmətlə anır, bu kimi cinayətlərin qarşısının alınması və təkrarlanmaması üçün Ermənistanın cəzasızlığına son qoyulmasının vacibliyini bir daha vurğulayırıq.
Ədalətin bərpa olunmasının regionda sülh və təhlükəsizliyin bərqərar edilməsinə mühüm töhfə verəcəyinə inanan Azərbaycan, öz növbəsində mövcud beynəlxalq hüquqi çərçivədə cəzasızlığa son qoyulması istiqamətində tədbirlər görməyə davam edəcək

Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on March 31 – Day of Genocide of Azerbaijanis
Today is 31 March – Day of Genocide of Azerbaijanis, when the memory of Azerbaijanis killed by Armenians for their ethnic and religious affiliation, subjected to a policy of racial discrimination, ethnic cleansing and genocide is commemorated.
105 years ago, in March-April 1918, Dashnak-Bolshevik armed groups operating under the mandate of the Baku Soviet carried out brutal massacres against tens of thousands of peaceful Azerbaijanis in Baku, as well as in Shamakhi, Guba, Irevan, Zangazur, Garabagh, Nakhchivan and Kars regions. As a result of massacres, more than 16,000 people were brutally murdered and 167 villages were destroyed in Guba alone.
The systematic and planned nature of the massacres, which were an integral part of the radical nationalist Armenians’ policy of racial discrimination and ethnic cleansing against Azerbaijanis, manifests itself in the confessions of Stephan Shaumyan, Extraordinary Commissioner of the Caucasus, an ethnic Armenian, that 6,000 armed soldiers of the Baku Soviet and 4,000 armed soldiers of the Dashnaksutyun Party took part in the massacres.
After the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR), the government created the Extraordinary Investigation Commission for the investigation of grave crimes committed by Armenians, where the best lawyers of that time, including different ethnicities, such as Russians, Jews, Poles, Georgians and even Armenians were represented. As a result of the Commission’s investigation and based on evidence, criminal cases were opened against 194 persons accused of different crimes against peaceful population, and 24 people were arrested in Baku and about 100 in Shamakhi for their crimes. However, the continuation of this first step towards a political and legal assessment of the policy of genocide against Azerbaijanis was interrupted due to the occupation of the Republic of Azerbaijan by Soviet Army.
An adequate political assessment to the events was given after the restoration of Azerbaijan's independence, with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan “On the Genocide of Azerbaijanis” dated March 26, 1998 signed by the National Leader Heydar Aliyev, when according to this Decree, March 31 was declared as the “Day of Genocide of Azerbaijanis”. Day of Genocide of Azerbaijanis is of exceptional importance in informing the world community about the policy of ethnic cleansing and crimes of genocide committed against Azerbaijanis.
Ethnic cleansing, genocide and other crimes against humanity, which are an integral part of Armenia's policy of ethnic hatred and intolerance against Azerbaijanis, were continued during the 30-year long policy of military aggression against Azerbaijan, as well as during the 44-Day Patriotic War. Our compatriots who were expelled as a result of the deportation of Azerbaijanis living in Armenia, as well as the occupation of Azerbaijani territories from their homes were subjected to the policy of ethnic cleansing by Armenia, the civilian population became victims of acts of genocide, including Khojaly, numerous war crimes and crimes against humanity. Missile attacks against civilians in Ganja, Barda, Tartar and other cities of Azerbaijan outside the frontline during the 44-Day Patriotic War once again proved the continuation of the Armenia’s state-level policy of ethnic cleansing against Azerbaijanis.
On the 105th anniversary of the March massacres, we commemorate the innocent victims of the policy of genocide, racial discrimination and ethnic cleansing committed by Armenia against Azerbaijanis with deep sorrow, as well as reiterate the importance of ending Armenia’s impunity to prevent such crimes and their recurrence.
Azerbaijan, believing that the restoration of justice will make a significant contribution to the establishment of peace and security in the region, will continue to take measures to end impunity in the international legal framework.