Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinin sədrinin Laçın yolu ətrafında vəziyyət ilə əlaqədar bəyanatına dair şərh
19 yanvar tarixində İslandiyanın xarici işlər naziri, Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinin sədri Tordis Kolbrun Reykfyörd Gilfaddottirin (Thórdís Kolbrún Reykfjörd Gylfadóttir) Laçın yolu ətrafında yaranmış vəziyyətlə bağlı yerdəki reallıqları əks etdirməyən bəyanatı təəssüf doğurur.
Azərbaycanın faydalı qazıntı yataqlarının qanunsuz istismarının, onların qeyri-qanuni şəkildə Ermənistana daşınması və yalnız humanitar məqsədlər üçün nəzərdə tutulmuş Laçın yolundan sui-istifadə hallarının qarşısının alınması tələbi ilə Laçın yolunda dinc etirazlara bu cür münasibət anlaşılan deyil. Azərbaycan ərazisində qeyri-qanuni iqtisadi və hərbi fəaliyyətə qarşı etirazlar Azərbaycan vətəndaşlarının hüququdur və buna hörmətlə yanaşılmalıdır. Bu kimi bəyanatlar bölgədə sülh və əmin-amanlığa töhfə verməməklə yanaşı gərginliyin artmasına gətirib çıxarır.
Xarici İşlər Nazirliyinin əvvəlki bəyanatlarında da qeyd edildiyi kimi, guya Laçın yolunun “bağlanması”, bölgədə “humanitar fəlakət” yarandığı barədə iddialar əsassızdır. Ötən müddət ərzində Rusiya sülhməramlı kontingentinin və Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin (BQXK) konvoylarının, erməni təcili tibbi maşınları daxil olmaqla 800-ə yaxın nəqliyyat vasitəsinin heç bir maneə olmadan yoldan keçməsi bir daha sübut edir ki, yol bağlı deyil. Bununla yanaşı, yerli sakinlərin istifadəsi üçün malların tədarükü və ya zəruri tibbi xidmətlərin göstərilməsi ilə bağlı heç bir maneə mövcud deyildir. Həmçinin dəfələrlə bəyan etdiyimiz kimi, Azərbaycan hökuməti erməni sakinlərinin üzləşə biləcəyi bütün humanitar ehtiyacları operativ şəkildə həll etməyə hazırdır. Özlərini erməni sakinlərin nümayəndələri kimi təqdim edən şəxslərin erməni sakinlərin yoldan istifadəsinə mane olmaqla süni şəkildə humanitar böhran yaratmaq cəhdləri barədə də danılmaz faktlar mövcuddur.
Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinin sədri tərəfindən öz evlərindən köçkün düşmüş yüz minlərlə azərbaycanlının acınacaqlı humanitar vəziyyətinə, beynəlxalq humanitar hüququ açıq şəkildə pozan Ermənistanın hərbi cinayətlərinə, Vətən müharibəsindən sonra 282 azərbaycanlının mina qurbanı olması ilə nəticələnən və Laçın yolundan sui-istifadə ilə ərazilərimizdə 2021-ci il Ermənistan istehsalı minalar yerləşdirməklə davam edən mina təhdidlərinə və digər qanunsuz fəaliyyətlərinə bu günə kimi münasibət bildirilməməsi də sual doğurur. Bu növbəti dəfə ikili standart və selektiv yanaşmanın göstəricisidir.
Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinin sədrini qərəzsiz olmağa, bölgədə sülh və əmin-amanlığa xələl gətirəcək hərəkətlərdən və açıqlamalardan çəkinməyə çağırırıq.

Commentary on the statement of the President of the Council of Europe’s Committee of Ministers regarding the situation around Lachin road
The statement of January 19 by Iceland’s Minister for Foreign Affairs and President of the Council of Europe’s Committee of Ministers, Thórdís Kolbrún Reykfjörd Gylfadóttir, on the situation around the Lachin road, that fails to reflect the realities on the ground, is regrettable.
Such an attitude against the peaceful protests on the Lachin road that demand prevention of the illegal exploitation of Azerbaijan's mineral deposits, their illegal transportation to Armenia, and the abuse of the Lachin road, the use of which is intended only for humanitarian purposes, is incomprehensible. Protests against illegal economic and military activities on the territory of Azerbaijan are the right of Azerbaijani citizens and should be respected. Such statements do not contribute to peace in the region and lead to increased tensions.
As mentioned in the previous statements of the Ministry of Foreign Affairs, the claims on the alleged closure of the Lachin road, and the creation of a “humanitarian catastrophe” in the region are unfounded. Over the past period, about 800 vehicles, including the convoys of the Russian peacekeeping contingent and the International Committee of the Red Cross (ICRC), as well as the vehicles of the Armenian emergency medical services passing through the road without any obstacles once again prove that the road is not closed. In addition, there are no impediments to the supply of goods or the provision of necessary medical services for the use of local residents. Also, as we have repeatedly stated, the government of Azerbaijan is ready to promptly resolve all humanitarian needs that Armenian residents may have. There are also indisputable facts about the attempts of people presenting themselves as representatives of Armenian residents, to artificially create a humanitarian crisis by preventing Armenian residents from using the road.
The lack of response by the President of the Council of Europe’s Committee of Ministers to the miserable humanitarian situation of hundreds of thousands of Azerbaijanis displaced from their homes, the war crimes of Armenia that clearly violated international humanitarian law, landmine threats stemming from deployment of 2021-Armenia-produced landmines as a result of the abuse of the Lachin road in our territories, that resulted in 282 Azerbaijanis becoming victims of landmines after the Patriotic War, as well as to other illegal activities, raises questions. This is again indicative of double standards and a selective approach.
We call on the President of the Council of Europe’s Committee of Ministers to be impartial and to refrain from actions and statements that would harm peace in the region.