BMT-nin Əhali Fondunun Laçın yolu ətrafında yaranmış vəziyyətlə əlaqədar bəyanatına dair şərh
24 yanvar tarixində BMT-nin Əhali Fondunun Laçın yolu ətrafında yaranmış vəziyyətlə bağlı qərəzli, həqiqəti əks etdirməyən və təşkilatın mandatına aid olmayan məsələlərlə bağlı bəyanatı təəccüb və təəssüf doğurur.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü nəticəsində 30 il ərzində öz evlərindən didərgin düşmüş, illərlə çadır şəhərciklərində, atılmış qatar vaqonlarında, düşərgələrdə heç bir sağlamlıq şəraiti olmayan mühitdə yaşamış, təhsil, səhiyyə və bütün digər hüquqlardan məhrum olmuş yüz minlərlə azərbaycanlı ailənin acınaqcaqlı vəziyyətinə münasibət bildirməyən BMT-nin Əhali Fondunun azərbaycanlıların legitim etirazlarına dair bəyanat verməsi qəbuledilməzdir.
Azərbaycanın təbii sərvətlərinin qanunsuz istismarının, bu sərvətlərin Azərbaycandan Ermənistana daşınması və yalnız humanitar məqsədlər üçün nəzərdə tutulmuş Laçın yolundan sui-istifadə hallarının qarşısının alınması tələbi ilə Azərbaycanın suveren ərazisi olan Laçın yolunda dinc etirazlar Azərbaycan xalqının legitim hüququdur.
Erməni sakinlərin kompakt yaşadığı Azərbaycan ərazilərində qeyri-qanuni fəaliyyətlər Azərbaycanın milli təhlükəsizliyinə hədədir və belə qanunsuz fəaliyyətlərə son qoyulması zəruridir. Bu xüsusda, 2020-ci il 10 noyabr tarixli Üçtərəfli bəyanata uyğun olaraq, Azərbaycan Respublikası Laçın yolu üzrə hər iki istiqamətdə vətəndaşların, nəqliyyat vasitələrinin və yüklərin hərəkətinə təhlükəsizlik zəmanəti verir. Təhlükəsizlik zəmanəti həmçinin Laçın yolundan sui-istifadənin qarşısının alınmasını ehtiva edir.
Xarici İşlər Nazirliyinin son bir ay ərzində verdiyi bəyanatlarda qeyd edildiyi kimi, Laçın yolunda nəqliyyat vasitələrinin və sakinlərin hərəkətinə etirazçılar tərəfindən heç bir maneə tətbiq edilmir və guya etirazların bölgədə “humanitar fəlakət” yaratdığı barədə iddialar əsassızdır. Etirazlar başlayan gündən etibarən yoldan istifadə etməklə sayı 1000-dən artıq olan nəqliyyat vasitələri sakinləri gündəlik tədarük malları, tibbi ləvazimatlar və zəruri tibbi xidmətlərlə təmin ediblər. Azərbaycan hökuməti həmçinin erməni sakinlərinin üzləşə biləcəyi bütün humanitar ehtiyacları operativ şəkildə həll etməyə hazır olduğunu dəfələrlə bəyan edib. Bütün bunlara baxmayaraq, özlərini erməni sakinlərin “liderləri” kimi təqdim edən şəxslər öz qanunsuz fəaliyyətlərini davam etdirmək məqsədilə yerli əhalidən sipər kimi istifadə etməkdə davam edir və onların hərəkət azadlığına mane olurlar.
Qeyd edilənlərlə əlaqədar, BMT-nin Əhali Fondunu qərəzsiz olmağa və təşkilatın nüfuzuna xələl gətirəcək hərəkətlərdən və açıqlamalardan çəkinməyə çağırırıq.

Commentary on the statement by the UN Population Fund regarding the situation around the Lachin road
A biased, misguiding and out-of-mandate statement by the UN Population Fund (UNPF) of January 24 on the situation around the Lachin road is surprising and regrettable.
It is unacceptable for the UNPF to issue a statement on legitimate protest of Azerbaijanis, while failing to express views about the plight of hundreds of thousands of Azerbaijani families, who, as a result of Armenia’s military aggression against Azerbaijan, have been displaced from their homes for 30 years, lived for years in tent cities, abandoned train cars, camps in an environment with unhealthy conditions, deprived of education, healthcare and all other rights.
Peaceful protests on the Lachin road, sovereign territory of Azerbaijan, with the demand to prevent the illegal exploitation of Azerbaijan’s natural resources, the transportation of these resources from Azerbaijan to Armenia, and the abuse of the Lachin road, which is intended only for humanitarian purposes, is the legitimate right of the Azerbaijani people.
Illegal activities in the places of compact settlement of Armenian residents in the territories of Azerbaijan are a threat to the national security of Azerbaijan, and it is of utmost importance to stop such activities. In this regard, in accordance with the Trilateral Statement dated November 10, 2020, the Republic of Azerbaijan shall guarantee the safety of citizens, vehicles and goods traveling along the Lachin road in both directions. The security guarantee also includes the prevention of abuse of the Lachin road.
As indicated in the statements issued by the Ministry of Foreign Affairs over the past month, no obstacles are being created by the protesters to the movement of vehicles and residents on the Lachin road, and the claims of protests causing a “humanitarian catastrophe” in the region are baseless. Since the beginning of the protests, more than 1,000 vehicles using the road have provided residents with essential goods, medical supplies and necessary medical services. The Government of Azerbaijan has also repeatedly stated that it is ready to promptly resolve all humanitarian needs that Armenian residents may require. Despite these, the people who present themselves as “leaders” of the Armenian residents continue to use the local population as a shield and prevent their freedom of movement in order to continue their illegal activities.
Therefore, we call on the UN Population Fund to be impartial and refrain from actions and statements that would harm the reputation of the organization.