Nazir Rəşad Nəbiyev Brüsseldə Avropa İttifaqının nəqliyyat komissarı Adina Valeanla görüşüb
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev Belçikanın paytaxtı Brüssel şəhərində işgüzar səfərdədir.
Nazir səfər çərçivəsində Avropa İttifaqının nəqliyyat komissarı Adina Valeanla görüş keçirib.
Görüş zamanı Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında nəqliyyat, xüsusilə aviasiya sahəsində əməkdaşlıq, o cümlədən Trans-Avropa nəqliyyat şəbəkələri (TEN-T) çərçivəsində layihələrin həyata keçirilməsi, Zəngəzur Dəhlizinin gələcəkdə bu şəbəkələrə əlavə olunması məsələləri müzakirə olunub.
Görüşün davamında Yüksək Səviyyəli Nəqliyyat Dialoqunun ikinci iclasının Bakıda keçirilməsi ilə bağlı məsələlər müzakirə predmeti olub.
Avropa İttifaqının nəqliyyat komissarı Adina Valeana ölkəmizdə həyata keçirilən nəqliyyat və rəqəmsallaşma layihələri, o cümlədən Zəngəzur Dəhlizinin əhəmiyyəti və işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə görülən işlər barədə ətraflı məlumat verilib.
Həmçinin diqqətə çatdırılıb ki, Orta Dəhliz – Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiyadan keçən multimodal nəqliyyat marşrutu ətrafında əməkdaşlıq üçün böyük potensial mövcuddur. Dəhliz regionun Avropa və qlobal təchizat zəncirlərinə inteqrasiyası üçün müəyyən imkanlar açacaq.

Minister Rashad Nabiyev meets with European Commissioner for Transport Adina Valean in Brussels
Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev is on a working visit to Brussels, the capital of Belgium.
During the visit, Rashad Nabiyev met with European Commissioner for Transport Adina Valean.
During the meeting, they discussed cooperation between Azerbaijan and the European Union in the field of transport, especially aviation, as well as the implementation of projects within the Trans-European Transport Networks (TEN-T) and the addition of the Zangezur corridor to these networks in the future.
The meeting also discussed issues related to holding the second meeting of the High Level Transport Dialogue in Baku.
European Commissioner for Transport Adina Valean was informed in detail about the transport and digitalization projects implemented in our country, including the importance of the Zangezur corridor and the work done in our liberated territories.
The meeting highlighted that there is great potential for cooperation around the Middle Corridor, a multimodal transport route passing through the South Caucasus and Central Asia. The corridor will open up certain opportunities for integrating the region into European and global supply chains.