Noyabrın 16-da ABŞ dövlət katibi Antoni Blinken Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə zəng edib.
ABŞ dövlət katibi bu il noyabrın 7-də Vaşinqtonda Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirlərinin sülh müqaviləsi üzrə növbəti danışıqlarının keçirildiyini və ABŞ-ın Azərbaycan ilə Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşdırılması prosesinə töhfə vermək əzmində olduğunu bir daha vurğulayıb.
Prezident İlham Əliyev dövlət katibi Antoni Blinkenin Azərbaycan ilə Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşdırılması prosesini daim diqqətdə saxlamasının və ABŞ-ın bu istiqamətdə göstərdiyi səylərin yüksək qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırıb. Bununla belə, dövlətimizin başçısı qeyd edib ki, bu istiqamətdə göstərilən səylərə və aparılan danışıqlara baxmayaraq, Ermənistan rəhbərliyi tərəfindən son günlərdə səsləndirilən ziddiyyətli bəyanatlar iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşmasına və sülh gündəliyinin irəli aparılmasına mənfi təsir göstərir.
Antoni Blinken Ermənistan ilə Azərbaycan arasında münasibətlərin normallaşdırılması və sülh müqaviləsinin imzalanması üçün tarixi imkanın olduğunu qeyd edərək ABŞ-ın bu istiqamətdə səylərini davam etdirəcəyini bildirib.
Telefon danışığı əsnasında Ermənistan ilə Azərbaycan arasında sülh müqaviləsi üzrə növbəti görüşün keçirilməsi və etimad quruculuğu tədbirlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

On November 16, the U.S. Secretary of State Antony Blinken made a phone call to the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
The U.S. Secretary of State noted the holding of the next round of talks on the peace agreement of foreign ministers of Azerbaijan and Armenia on November 7 and reaffirmed the determination of the U.S. to contribute to the process of normalizing relations between Azerbaijan and Armenia.
President Ilham Aliyev stated that the Secretary of State Anthony Blinken’s constant attention to the process of normalizing relations between Azerbaijan and Armenia and efforts by the U.S. in this direction were highly appreciated.
Nevertheless, our head of state noted that despite the efforts and negotiations in that direction, the contradictory statements made by the Armenian leadership in recent days have negative impact on the process of normalizing relations between the two countries and advancing the peace agenda.
Antony Blinken noted that there was a historic chance to normalize relations between Azerbaijan and Armenia and sign the peace agreement and that the U.S. would continue its efforts to that end.
During the phone conversation, an exchange of views was held on the holding of the next meeting between Azerbaijan and Armenia on the peace agreement and the confidence building measures.