Oktyabrın 10-da ABŞ dövlət katibi Antoni Blinken Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə zəng edib.
Telefon söhbəti zamanı ABŞ dövlət katibi Antoni Blinken son dövrlərdə keçirilmiş görüşləri davamlı sülh müqaviləsinə doğru müsbət addımlar kimi səciyyələndirib. Bu xüsusda Cenevrədə xarici işlər nazirləri və Praqada liderlər səviyyəsində keçirilmiş görüşlərin əhəmiyyətini vurğulayıb. Dövlət katibi, həmçinin ABŞ Prezidentinin Milli Təhlükəsizlik məsələləri üzrə müşaviri Ceyk Sallivanın təşəbbüsü ilə Ağ evdə Azərbaycan və Ermənistan nümayəndələri arasında keçirilmiş görüşün əhəmiyyətini qeyd edib. Azərbaycan tərəfindən 17 erməni əsirin geri qaytarılmasını müsbət addım kimi dəyərləndirən A.Blinken ABŞ-ın sərhədlərin delimitasiyası, nəqliyyat xətlərinin açılması və itkin düşmüş şəxslərin taleyinin müəyyən edilməsi, həmçinin digər humanitar məsələlərin həllində dəstək göstərməyə hazır olduğunu bildirib.
Dövlət katibi, eyni zamanda, konkret vaxt çərçivəsində sülh müqaviləsi üzrə danışıqların aparılmasının əhəmiyyətinə toxunub, Qarabağda yaşayan etnik erməni sakinlərin hüquqlarının və təhlükəsizliyinin təmin olunması üzrə müzakirələri təqdir edib. Antoni Blinken Azərbaycanda kütləvi məzarlığın aşkar olunduğunu qeyd edib, bununla əlaqədar dövlətimizin başçısına başsağlığı verib.
Öz növbəsində Prezident İlham Əliyev Cenevrədə Azərbaycanın və Ermənistanın xarici işlər nazirləri arasında keçirilmiş birinci ikitərəfli görüşü müsbət qiymətləndirib. Dövlətimizin başçısı, həmçinin Praqada keçirilmiş görüş nəticəsində qəbul edilmiş bəyanatın sülh prosesinə töhfə verəcəyinə ümidvar olduğunu ifadə edib. Prezident İlham Əliyev inandığını bildirib ki, əgər Ermənistan siyasi iradə nümayiş etdirərsə, bu ilin sonunadək sülh müqaviləsi imzalana bilər.
Dövlətimizin başçısı, eyni zamanda, həm Antoni Blinkenin, həm də Ceyk Sallivanın təşəbbüsü ilə Azərbaycanla Ermənistan nümayəndələri arasında keçirilmiş görüşlərə toxunub, bunu sülhə doğru atılmış addımlar kimi qiymətləndirib. Azərbaycan Prezidenti Birinci Qarabağ müharibəsindən sonra 3900-dən çox soydaşımızın itkin düşmüş şəxs hesab olunduğunu xatırladıb, Ermənistanın kütləvi məzarlıqların yeri barədə məlumat verməsinin vacibliyini qeyd edib. Prezident İlham Əliyev ABŞ dövlət katibindən öz imkanlarından istifadə edərək bu məsələnin həllinə nail olunmasına kömək göstərməsini xahiş edib. Dövlətimizin başçısı deyib ki, Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsində şahidlərin ifadələri və digər məlumatlar əsasında bəzi kütləvi məzarlıqların yerləri haqqında müəyyən məlumatlar var.
Telefon söhbəti zamanı Azərbaycan-ABŞ əlaqələrinin gələcək inkişafı ilə bağlı müzakirələr də aparılıb.

US Secretary of State Antony Blinken made a phone call to President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev
US Secretary of State Antony Blinken made a phone call to the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev
On 10 October, US Secretary of State Antony Blinken made a phone call to the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev.
During the telephone conversation, US Secretary of State Antony Blinken described the recent meetings as positive steps toward a lasting peace agreement. He emphasized in this regard the importance of the meetings held at the level of foreign ministers in Geneva and the level of leaders in Prague. The Secretary of State also noted the significance of the meeting held between representatives of Azerbaijan and Armenia at the initiative of the US President's National Security Adviser, Jake Sullivan, at the White House. Evaluating the return of 17 Armenian prisoners by Azerbaijan as a positive step, Antony Blinken said the United States was ready to provide support in the delimitation of borders, the opening of transport lines, determination of the fate of missing persons, as well as addressing other humanitarian issues.
The Secretary of State also discussed the importance of conducting negotiations on a peace agreement within a specific timeframe and praised the discussions on ensuring the rights and safety of ethnic Armenian residents living in Karabakh. Antony Blinken noted the discovery of a mass grave in Azerbaijan and expressed his condolences to the head of state.
For his part, President Ilham Aliyev positively assessed the first bilateral meeting between the foreign ministers of Azerbaijan and Armenia in Geneva. The head of state also expressed hope that the statement adopted as an outcome of the meeting in Prague would contribute to the peace process. President Ilham Aliyev expressed his confidence that if Armenia showed political will, a peace agreement could be signed before the end of this year.
The head of state also touched upon the meetings held between representatives of Azerbaijan and Armenia at the initiative of both Antony Blinken and Jake Sullivan, evaluating them as steps toward peace. The President of Azerbaijan reminded that more than 3,900 of our fellow Azerbaijanis were considered missing after the First Karabakh War and noted the significance of Armenia sharing information on the location of mass graves. President Ilham Aliyev asked the US Secretary of State to use the means available to him to assist in the resolution of this matter. The head of state said that the International Committee of the Red Cross had certain knowledge of the locations of some mass graves based on witness statements and other information.
During the phone conversation, the sides also discussed the future development of Azerbaijan-US relations.