İlham Əliyev Laçın şəhərində Azərbaycan Bayrağını ucaldıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev sentyabrın 21-də Laçın şəhərində Azərbaycan Bayrağını ucaldıb.
- Qırx dörd günlük Vətən müharibəsinin sonunda Ermənistan kapitulyasiya aktına imza atmağa məcbur oldu və beləliklə, Azərbaycanın tarixi Zəfəri təsdiqləndi. Bu kapitulyasiya aktının nəticəsində Ermənistan Ağdam, Kəlbəcər və Laçın rayonlarının işğal edilmiş hissəsindən öz qoşunlarını çıxarmalı idi və buna əməl etdi.
Laçın və Kəlbəcər rayonlarının bir hissəsi 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə azad edilmişdi. Laçının cənub, Kəlbəcərin şimal hissəsini müzəffər Azərbaycan Ordusu işğalçılardan azad etmişdi. Ancaq Laçın şəhəri nəzarətimizdən kənarda qalmışdı. Bunun da səbəbi o idi ki, Ermənistanı Xankəndi ilə birləşdirən avtomobil yolu şəhərin ortasından keçir və buna görə biz Laçın şəhərini nəzarətə götürə bilməmişdik. Ancaq 9 noyabr tarixində aparılan danışıqlar nəticəsində mənim təkidimlə alternativ yolun çəkilişi sənəddə təsbit edildi və 3 il ərzində yeni yolun çəkilişi ilə bağlı razılaşmalar aparılmalı idi. Biz isə razılaşmaları daha tez bir zamanda başa çatdırdıq, Rusiya tərəfi ilə yeni yolun marşrutu təsdiqlənmişdi və təxirəsalınmaz tədbirlər görülərək yeni yolun çəkilişinə başladıq. Bu müddət cəmi bir il 8 ay çəkdi. Yəni, bir il 8 aydan sonra artıq alternativ yol hazır idi. Biz rəsmi qaydada bildiriş göndərmişdik ki, avqustun 2-də yol hazırdır, avqustun 5-də Azərbaycan Laçın şəhərinə və o cümlədən köhnə yola daxil olur və Laçın şəhərinə qayıdır. Ondan sonra bizə Qarabağda yaşayan ermənilər müraciət etmişdilər, xahiş etmişdilər ki, onlara avqustun 25-nə qədər əlavə vaxt verilsin. Baxmayaraq ki, burada qanunsuz məskunlaşma olub, biz yenə də humanistlik göstərərək onlara bu imkanı verdik. Beləliklə, avqustun 26-da Azərbaycan Ordusu Laçın şəhərinə daxil oldu və biz Laçın şəhərini qaytardıq.
Bu, tarixi hadisədir. Laçın şəhərinin azad edilməsi həmişə tarixdə qalacaq. Bu gün Laçın şəhərində, şəhərin mərkəzində, mərkəzi küçədə Azərbaycan Bayrağını qaldırmışam. Bu bayraq burada əbədi dalğalanacaqdır.
Laçın şəhəri bütün Laçın rayonu kimi, işğal altında olmuş bütün başqa yaşayış məntəqələri kimi erməni vandalizminə məruz qalmışdır. Erməni vandalizminin təzahürləri hər bir kənddə, hər bir şəhərdə var. Ağdam şəhəri tamamilə yerlə-yeksan edilib, Füzuli şəhəri də, həmçinin Cəbrayıl şəhəri də, bütün kəndlər. Bəzi yerlərdə, o cümlədən Laçın şəhərində ermənilər qanunsuz məskunlaşma aparmışdılar, Ermənistandan və daha çox xaricdən – Suriya və Livandan erməni əsilli insanları gətirib burada qanunsuz yerləşdirmişdilər. Bu, hərbi cinayətdir, bütün beynəlxalq konvensiyalarda hərbi cinayət kimi təsbit edilir və bu cinayət dünya ictimaiyyətinin gözü qarşısında baş vermişdir.
Laçın şəhərinin böyük hissəsi tamamilə viran qoyulub, dağıdılıb. Ancaq yenə də bəzi yerlərdə qanunsuz məskunlaşma aparılmışdır. Dünya ictimaiyyəti, beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən bu məsələ ilə birbaşa məşğul olan Minsk qrupunun həmsədrləri buna, sadəcə olaraq, göz yumurdular. Halbuki dəfələrlə bu mənzərəni görürdülər, dəfələrlə. Bax, bu yolla Ermənistandan Qarabağa, Qarabağdan Ermənistana gedərək görürdülər ki, burada qanunsuz məskunlaşma aparılır. Görürdülər ki, Azərbaycan toponimləri sıradan çıxarılır. Görürdülər ki, bizim tarixi, qədim Azərbaycan torpağı olan Laçın erməniləşdirilir, burada qanunsuz məskunlaşma aparılır. Ancaq buna göz yumurdular, sanki bununla razılaşırdılar. Biz Azərbaycan xalqı isə bununla heç vaxt razılaşa bilməzdik. Mən hər dəfə deyirdim ki, heç vaxt imkan verə bilmərik bizim torpağımızda ikinci erməni dövləti yaradılsın.
Laçın rayonunun və Laçın şəhərinin işğaldan azad edilməsi, bir daha demək istəyirəm ki, tarixi hadisədir. Bizim bütün şanlı Vətən müharibəmiz şanlı tariximizdir. Ancaq xüsusi strateji əhəmiyyətini, çətin relyefi, ağır, soyuq iqlimi nəzərə alsaq, Laçın və Kəlbəcər rayonlarının azad edilməsi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Laçın və Kəlbəcər rayonları 1990-cı illərin əvvəllərində işğal edilərkən faktiki olaraq Ermənistanla Qarabağ arasında coğrafi bağlantı yaradılmışdı. Laçın rayonu 1992-ci il mayın 18-də, Kəlbəcər rayonu 1993-cü il aprelin əvvəlində işğal altına düşmüşdü və beləliklə, ermənilər öz arzularına çatmışdılar. Onlar hesab edirdilər ki, bu torpaqlarda əbədi yaşayacaqlar. Hesab edirdilər ki, buna nail olacaqlar. Görürdülər ki, onlara himayədarlıq edən bir neçə ölkə, onların cinayətlərinə göz yuman, bu məsələ ilə bilavasitə məşğul olan təşkilat buna biganə qaldı. Sanki onlara bəraət qazandırırdılar və daha da azğınlaşırdılar. İşğalın ilkin mərhələsində bizim bütün yaşayış məntəqələrimizi dağıtmışdılar. Ancaq sonra hiss etdilər ki, artıq bunların cinayəti cəzasız qalır, burada qanunsuz inşaat işlərinə başladılar, o cümlədən Laçın şəhərində, o cümlədən Zabux və Sus kəndlərində.
Onu da bildirməliyəm ki, 26 avqust tarixində Laçın şəhəri ilə birlikdə Zabux və Sus kəndləri də işğalçılardan azad edilmişdir. Yəni, bütün bu tarixi biz heç vaxt unutmamalıyıq. Biz şəhidlərimizin canı, qanı bahasına, qəhrəman əsgər və zabitlərimizin fədakarlığı sayəsində bu gün bu torpaqlardayıq. Heç kim bu torpaqları bizə bağışlamayıb, heç kim bu torpaqları bizə danışıqlar yolu ilə qaytarmayıb. Beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən BMT, onun Təhlükəsizlik Şurası, ATƏT işğalçı dövləti məcbur edib buradan çıxarmalı idi. Ermənistana qarşı sanksiyalar tətbiq edilməli idi. Bunların heç biri görülmədi. Əksinə, bu işğalı əbədiləşdirmək üçün Ermənistan, dünya erməniliyi və onların xaricdəki havadarları birləşərək bu çirkin niyyəti həyata keçirmək istəyirdilər. Mən isə həmişə deyirdim ki, Azərbaycan xalqı buna heç vaxt razı olmayacaq. Həmişə deyirdim ki, məsələ sülh yolu ilə həll olunmasa, bunu hərb yolu ilə həll edəcəyik və etdik. Cəmi 44 gün ərzində Ermənistan ordusunu darmadağın etdik. Alınmaz qala sayılan Şuşanı azad etdik. Cəbrayılı, Füzulini, Zəngilanı, Qubadlını, Hadrutu, Xocavəndi döyüş meydanında azad etdik. Düşmən diz çökdü və Laçını, Kəlbəcəri, Ağdamı tərk etməyə məcbur oldu. Bu gün Laçın şəhərində olarkən haqlı olaraq qürur hissi keçirirəm ki, qədim Azərbaycan torpağında bizim üçrəngli Bayrağımız dalğalanır.
İkinci Qarabağ müharibəsi olmaya da bilərdi, əgər Ermənistan bizim sözümüzə baxsaydı. Əgər öz xoşu ilə torpaqlarımızdan çıxsaydı, İkinci Qarabağ müharibəsi olmaya bilərdi. 2016-cı ilin Aprel döyüşləri bizim çox böyük qələbəmiz idi, mənəvi cəhətdən və strateji nöqteyi-nəzərdən. O döyüşlər nəticəsində azad etdiyimiz yüksəkliklər bizə əlavə imkanlar yaratdı, o cümlədən İkinci Qarabağ müharibəsində uğurlu yürüşümüzə də zəmin yaratdı.
Aprel döyüşlərindən sonra Ermənistan qorxuya düşmüşdü və faktiki olaraq işğal edilmiş torpaqlardan qoşunları çıxarmağa hazır idi, hətta buna söz vermişdi. Ancaq ondan sonra sözünü tutmadı. Aprel döyüşləri onlar üçün dərs olmadı. Ondan iki il sonra Naxçıvanda “Günnüt” əməliyyatı keçirildi, strateji yüksəkliklər nəzarətə götürüldü. Bu da onlara dərs olmadı. Nəhayət İkinci Qarabağ müharibəsi Ermənistan ordusunun tamamilə darmadağın edilməsi ilə nəticələndi və müzəffər Azərbaycan Ordusu öz doğma torpaqlarını azad etdi. Biz hesab edirdik ki, nəhayət bu, onlara dərs olacaq. Çünki Ermənistan ordusu tamamilə dağılmış vəziyyətdədir. Müharibə dövründə 10 min fərarisi olan ölkə müharibə aparmaq iqtidarında deyil, nə fiziki cəhətdən, nə mənəvi cəhətdən.
Biz müharibədən dərhal sonra onlara sülh təklif etdik. Bu da dünya hərb tarixində bəlkə də nadir hallardan biridir ki, 30 il ərzində torpağımız işğal altında olsun, insanlarımız əzab-əziyyət içində yaşasın, tarixi-dini abidələrimiz dağıdılsın, şəhərlərimiz dağıdılsın, milyondan çox mina döşənsin, buna baxmayaraq, biz sülh təklif etdik. Ancaq yenə də görürük ki, Ermənistan sülh istəmir, yenə də revanşist fikirlərlə yaşayır. Biz təklif etdik ki, delimitasiya prosesinə start verək. Bunu təxminən bir ildən çox müddət ərzində uzatdı. İndi isə bu proses başlasa da, sırf formal xarakter daşıyır, mahiyyət üzrə heç bir danışıqlar aparılmır, xəritələr üzrə heç bir müzakirə aparılmır. Biz bütün xəritələri hazırlamışıq. Həm XX əsrin xəritələrini, həm əvvəlki dövrün xəritələrini və delimitasiya işləri bu xəritələr üzrə aparılmalıdır.
Biz Ermənistanla sülh müqaviləsini imzalamaq üçün 5 prinsip təklif etmişik. Sözdə onları qəbul ediblər, amma biz bunu əməldə görmürük. Yenə də vaxt uzatma taktikası. Ermənistanın 2020-ci il noyabrın 10-da imzaladığı kapitulyasiya aktına əsasən, erməni silahlı qüvvələri Qarabağdan çıxarılmalı idi. Hələ də tam çıxarılmayıb. Ermənistan Azərbaycanın əsas hissəsi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasının birləşməsini təmin edən dəhliz verməli idi. Bu günə qədər nəinki dəhliz verilməyib, hətta dəhlizin marşrutu bizə deyilməyib. Heç bir praktiki iş aparılmayıb. Biz isə indi dəmir yolunu Zəngilana qədər çəkmişik. Avtomobil yolunu Zəngilana qədər çəkmişik. Biz gələn ilin sonunda Ermənistan sərhədinə həm dəmir yolunu, həm avtomobil yolunu gətirəcəyik. Ancaq Ermənistan ərazisində heç bir iş görülmür və görünür ki, heç bir iş görmək istəmirlər. Yenə də vaxt uzadırlar.
Üstəlik, son aylar ərzində dəfələrlə bizə qarşı hərbi təxribatlar törədilirdi. Təkcə Laçın rayonu ərazisində 1400-dən çox yeni mina döşənmişdir və bu minalar 2021-ci ildə basdırılmışdır, yəni, müharibədən sonra. Bu, Azərbaycana qarşı açıq terror hərəkətidir. Müharibədən sonra 240-dan çox Azərbaycan vətəndaşı mina partlayışı nəticəsində ya həlak olub, ya da ağır yaralanıb. Yəni, bizə qarşı müharibə davam edir, bizim insanlarımız həlak olur. Biz buna imkan verə bilərikmi? Heç vaxt buna imkan verə bilmərik. Ermənistanı dəfələrlə xəbərdar etmişik, bu çirkin əməllərdən əl çəksin, peşman olacaq.
Nəticə etibarilə sentyabrın 13-də bizə qarşı növbəti təxribat törədilərkən Azərbaycan Ordusu cavab verərək düşməni yenə də yerinə oturtdu. Ümid edirəm ki, nəhayət bu, onlara dərs olacaq. Çünki gördülər ki, bizi heç kim və heç nə dayandıra bilməz. Heç kimin zəngi, heç bir bəyanat, heç bir təşəbbüs bizi dayandıra bilməz. Biz öz torpağımızdayıq və öz torpağımızı qoruyuruq. Sərhəd boyunca əldə etdiyimiz mövqelər imkan verir ki, biz istənilən erməni təxribatını qabaqcadan görək və lazımi tədbirlər görək. Biz ta Murov dağından Araz çayına qədər Azərbaycan-Ermənistan sərhədində əlverişli mövqelərdəyik. Bu mövqelər bizə həm hərbi üstünlük verir, həm böyük əraziyə vizual nəzarət imkanı yaradır, o cümlədən önəmli kommunikasiya xətlərinə nəzarət etməyə imkan verir və biz artıq bu bölgələrdə yerləşirik. Biz otuz il bu sərhədlərdə olmamışıq.
İkinci Qarabağ müharibəsi başa çatandan sonra biz sərhədlərə çıxdıq. Əgər Ermənistan bizi ittiham etmək istəyirsə ki, onların ərazisinə girmişik, bunun heç bir əsası yoxdur. Birincisi, əgər sərhəd onların dediyi yerdə idisə sərhədi quraydılar, sərhəd xətlərini inşa edəydilər, kommunikasiyaları, mühəndis işlərini quraydılar. Onlar hesab edirdilər ki, bütün Qarabağ və Zəngəzur onlara qalacaq. Məhz buna görə Azərbaycan-Ermənistan sərhədində heç bir iş görməmişdilər.
Yəni, bizim sərhədimizin delimitasiyası keçirilmədən heç kim deyə bilməz sərhəd haradan keçir. Mən yenə də deyirəm, biz müzakirələrə hazırıq və delimitasiya komissiyalarının - Azərbaycan-Ermənistan komissiyalarının işinə məsuliyyətlə yanaşırıq. Bütün xəritələri toplamışıq. Bir daha demək istəyirəm ki, bütün xəritələr, o cümlədən XIX əsrə, XX əsrə, ondan əvvəlki dövrə aid olan xəritələr bizdədir və o xəritələr açıq-aydın göstərir, kim hansı torpaqda yerləşibdir. Ona görə delimitasiya aparılmadan bizi heç kim ittiham edə bilməz.
Sentyabrın 13-də biz yenə də şəhidlər verdik. Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin. Allah qazilərimizə şəfa versin. Allah şəhidlərimizin yaxınlarına səbir versin. Amma onlar bilməlidirlər ki, şəhidlər Vətən uğrunda şəhadətə yüksəliblər. Biz müharibə istəmirik, istəmirdik. Məhz buna görə 30 ilə yaxın müddət ərzində danışıqlar aparırdıq. Məhz ona görə İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra Ermənistanla sülh müqaviləsi imzalamaq istəyirik.
Ancaq əgər düşmən bizə qarşı təxribat törədəcəksə, layiqli cavabını verəcəyik. Bu gün Ermənistan yaxşı fikirləşməlidir. Bizimlə heç kim ultimatum dili ilə danışa bilməz və heç kimə də bel bağlamasınlar. Mən bir daha demək istəyirəm ki, bizi heç kim və heç nə dayandıra bilməz. Biz haqqın, ədalətin, beynəlxalq hüququn tərəfdarıyıq və öz ərazi bütövlüyümüzü qoruyuruq, qorumuşuq, bərpa etmişik. Bütün dünyaya göstərə bilmişik ki, nəyə qadirik, torpaqlarımızı güc yolu ilə azad etmişik və bununla fəxr edirik. Bütün Azərbaycan xalqı, bütün dünya azərbaycanlıları bununla fəxr edir. Biz şəhidlərimizlə, Ordumuzla, hərbçilərimizlə fəxr edirik və bu gün burada dalğalanan üçrəngli Bayrağımız bizim Zəfərimizin rəmzidir.
İndi isə vaxt gəlib çatıb ki, biz Laçın şəhərini bərpa edək. Artıq buna hazırlıq işləri görülür. Mən avqustun 26-dan dərhal sonra buraya bir neçə qrup göndərmişəm, bütün yaşayış fondunun təhlili, uçotu aparılacaqdır, dəymiş ziyan hesablanacaqdır. Eyni zamanda, təxirəsalınmaz işlərin görülməsi üçün təkliflər hazırlanacaqdır. Laçın şəhəri, Zabux kəndi, Sus kəndi, ilk növbədə, yenidən qurulacaq. Əminəm ki, biz buna tez bir zamanda nail olacağıq. Çünki Vətən müharibəsindən sonra bu günə qədər keçən dövr ərzində gördüyümüz işlər - genişmiqyaslı quruculuq və bərpa işləri göstərir ki, biz öz diyarımızı, Vətənimizi öz hesabımıza bərpa edirik və edəcəyik.
Bu gün Murov dağından buraya gələrkən, bu gözəl dağlara baxarkən bir daha görürəm ki, bizim Vətənimiz nə qədər gözəldir. Murov dağından, bax, Laçın şəhərinə qədər 12 tunel tikilir, təsəvvür edin, təkcə bu istiqamətdə. Mən hələ Füzuli-Şuşa istiqamətini, digər istiqamətləri, Horadiz-Ağbənd istiqamətini demirəm. Ancaq Murov dağından Laçın şəhərinə qədər 12 tunel tikilir. Bu tunellərin ümumi uzunluğu 17,5 kilometrdir. Onların içində ən böyüyü – Murovdağ tuneli 12 kilometr uzunluğundadır. Yəni, mən indi bir neçə saat yol gəlmişəm. Amma gün gələcək, - o gün uzaqda deyil, iki ilə, maksimum iki il yarıma, - çox rahatlıqla Göygöldən Murov dağının altı ilə insanlar gəlib burada quracaqlar, yaşayacaqlar. Eyni zamanda, Qubadlı-Laçın avtomobil yolunun inşası ilə bağlı göstəriş verilibdir. Biz Horadiz-Zəngilan-Qubadlı avtomobil yolunun inşası ilə məşğuluq. Göstəriş vermişəm, Qubadlı-Laçın avtomobil yolu da dördzolaqlı inşa ediləcək. Yəni, bu yol əsasdır.
Elektrik enerjisi ilə bağlı dərhal buraya mütəxəssislər ezam edilmişdir. Laçının elektrik təsərrüfatına baxış keçirildi, lazımi tədbirlər görüldü, generatorlar gətirildi. Güləbird Su Elektrik Stansiyasından, - hansı ki, biz qısa müddət ərzində inşa etmişik, - buraya xətlər çəkiləcək və beləliklə, elektrik enerjisi ilə burada heç bir problem olmayacaq.
Şəhərin vaxtilə - 1980-ci illərdə tərtib edilmiş Baş Planı vardır. Bu, indi təhlil edilir, əlavələr olunacaqdır və Laçın şəhərini biz bərpa edəcəyik. Ümid edirəm ki, laçınlıların birinci qrupu Laçın şəhərinə gələn ilin sonuna qədər qayıda bilərlər. Mən buna ümid edirəm və əlimdən gələni edəcəyəm ki, biz buna nail olaq, tezliklə Laçın şəhərini bərpa edək. Biz bütövlükdə Laçın rayonunu və bütün başqa rayonları bərpa edəcəyik.
İndi Azərbaycan xalqı görür ki, biz nəyə qadirik. Görür ki, biz müharibədə də qələbə qazanırıq, həyatda da qələbə qazanırıq və bizi güclü edən xalqın iradəsidir, xalqın birliyidir. Müharibədə də Zəfərimiz xalqın birliyi nəticəsində olmuşdur. Bu gün quruculuq-abadlıq işlərini apararkən bizi gücləndirən xalqın iradəsi, dəstəyidir.
Bir daha demək istəyirəm, fəxr edirəm ki, Laçın şəhərinin mərkəzində milli bayrağımızı ucaltdım. Bu bayraq burada əbədi dalğalanacaq! Biz burada əbədi yaşayacağıq! Yaşasın Laçın! Yaşasın Azərbaycan!
Daha sonra dövlətimizin başçısı Laçın şəhərinin mərkəzi küçəsində ermənilərin törətdikləri dağıntılara baxdı, şəhərin ərazisini seyr etdi.

Ilham Aliyev has raised the flag of Azerbaijan in the center of the city of Lachin
- At the end of the 44-day Patriotic War, Armenia was forced to sign an act of capitulation, thus acknowledging Azerbaijan’s historic victory. As a result of capitulation, Armenia had to remove its troops from the occupied part of the Aghdam, Kalbadjar and Lachin districts, and so it did.
A part of the Lachin and Kalbadjar districts had been liberated during the 44-day Patriotic War. The southern part of Lachin and the northern part of Kalbadjar were freed from the occupiers by the victorious Azerbaijani army. However, the city of Lachin was not under our control. The reason for that was that the automobile road connecting Armenia with Khankendi passed through the center of the city, which was why we could not take control over the city of Lachin. However, as a result of negotiations on 9 November, the construction of an alternative way was incorporated into the document on my insistence, and consultations were to be carried out on constructing a new road in three years. We completed the consultations earlier than that. The route of the new road was agreed upon with the Russian side, and prompt measures to start the construction of the new road. This period took a total of a year and eight months. In other words, an alternative road was ready after a year and eight months. We issued an official notification that the road would be ready on 2 August, and Azerbaijan would enter the city of Lachin, including the old road, on August 5, thus returning to Lachin. After that, the Armenians living in Karabakh asked us to give them additional time until 25 August. Although there was an illegal settlement here, we showed humanism and gave them this opportunity. Thus, on 26 August, the Azerbaijani Army entered the city of Lachin, and we regained the city of Lachin.
This is a historic event. The liberation of Lachin will remain in history forever. Today, I raised the Azerbaijani flag in the city center, in the central street of Lachin. This flag will fly here forever.
As is the case with the Lachin district and all other residential settlements under occupation, the city of Lachin was subjected to Armenian vandalism. There are traces of Armenian vandalism in every village and city. The city of Aghdam was completely razed to the ground. So were the cities of Fuzuli and Jabrayil, as well as all our villages. In some places, including Lachin, Armenians conducted illegal settlement, as Armenians from Armenia and mainly from abroad – Syria and Lebanon – were brought here. This is a war crime. This is defined as a war crime in all international conventions, and this crime took place right before the eyes of the world community.
Most of the city of Lachin has been destroyed and razed to the ground. The illegal settlement was carried out in some places. The world community, and international organizations, including the co-chairs of the Minsk Group, who were directly dealing with this issue, were turning a blind eye to that. However, they had seen witnessed this scene many times, multiple times. Traveling from Armenia to Karabakh and from Karabakh to Armenia by this road, they saw that illegal settlement was taking place here. They saw that Azerbaijani place names were being altered. They saw that Lachin, our historical and ancient Azerbaijani land, was being Armenianized and that illegal settlement was being carried out here. But they turned a blind eye to that as if showing their tacit consent. We, the people of Azerbaijan, could never put up with this. I always said we would never allow a second Armenian state to be created on our lands.
I want to say again that the liberation of Lachin district and Lachin city from occupation is a historic event. The entire Patriotic War is our glorious history. Still, considering their strategic importance, the rugged terrain, and the harsh and cold climate, the liberation of the Lachin and Kalbadjar districts is critical. When Lachin and Kalbadjar districts were occupied in the early 1990s, a geographical connection was established between Armenia and Karabakh. Lachin district was occupied on 18 May 1992, and Kalbadjar district at the beginning of April 1993. Thus, the Armenians achieved their dream. They believed that they would live in these lands forever. They believed that they could succeed. They saw several countries patronizing them, and the organization dealing with these issues turned a blind eye to their crimes. It seemed as though they were encouraged in what they were doing and became even more arrogant. At the initial stage of the occupation, they destroyed all our settlements, but then they felt that their crimes were going unpunished. So, they started illegal construction, including in the city of Lachin and the villages of Zabukh and Sus.
Let me also note that together with the city of Lachin, the villages of Zabukh and Sus were also liberated from the invaders on 26 August. So, we should never forget all this history. We are standing on these lands today at the cost of the lives and blood of our martyrs, thanks to the dedication of our heroic soldiers and officers. No one gave these lands to us; no one returned these lands to us through negotiations. International organizations, including the UN, its Security Council, and the OSCE, should have forced the occupying state to vacate these lands. Sanctions should have been imposed against Armenia. None of this happened. On the contrary, to perpetuate this occupation, Armenia, Armenians of the world and their patrons wanted to join forces and realize their sordid intentions. I have always been saying that the people of Azerbaijan will never agree with this. I have always been saying that if the issue cannot be resolved peacefully, we will resolve it militarily, and we did exactly that. We defeated the Armenian army in a matter of 44 days. We have liberated Shusha, which was considered an impregnable fortress. We have liberated Jabrayil, Fuzuli, Zangilan, Gubadli, Hadrut and Khojavandi on the battlefield. The enemy was brought to its knees and was forced to vacate Lachin, Kalbadjar and Aghdam. While standing in the city of Lachin today, I feel rightfully proud that our tricolor flag is flying on the ancient land of Azerbaijan.
The Second Karabakh War could have been avoided had Armenia listened to us. Had they vacated our lands of their own accord, the Second Karabakh War would not have happened. The battles of April 2016 were a great victory for us – both morally and from a strategic point of view. The heights we liberated in the wake of those battles created additional opportunities for us, including our successful campaign in the Second Karabakh War.
After the April battles, Armenia was frightened and was ready to withdraw its troops from the occupied lands. It even promised to do so. However, it did not keep its word afterward. The April battles were not a lesson for them. Two years later, the “Gunnut” operation was carried out in Nakhchivan, and strategic heights were taken under control. This did not teach them a lesson either. Finally, the Second Karabakh War culminated in a complete defeat of the Armenian army, as the victorious Azerbaijani Army liberated our native lands. We thought this would teach them a lesson because the Armenian army was in a destroyed state. A country with 10,000 deserters is not capable of waging war – neither physically nor morally.
We offered them peace immediately after the war. This was perhaps one of a handful of examples in the military history of the world when lands remained under occupation for 30 years, people lived in suffering and deprivation, historical and religious monuments were destroyed, cities were razed to the ground, and more than a million mines planted, and yet we are offering peace. However, we see again that Armenia is not interested in peace. It is still nurturing some revanchist ideas. We proposed to them to start the delimitation process. This process has stretched out over about a year. Although this process has started, it is purely formal in nature; there are no negotiations on the substance of the issue and no discussion around maps. We have prepared all the maps of the 20th century and the previous era. The delimitation process should be carried out based on these maps.
We have proposed five principles for signing a peace treaty with Armenia. In words, they accepted them, but we do not see it in practice. Again, this is a stalling tactic. According to the act of capitulation signed by Armenia on 10 November 2020, the Armenian armed forces should have withdrawn from Karabakh. They haven’t fully withdrawn yet. Armenia was supposed to provide a corridor to ensure a connection between the main part of Azerbaijan and the Nakhchivan Autonomous Republic. So far, not only have they failed to provide the corridor, but the corridor’s route has not been communicated to us. No concrete work has been done. We have now built the railway to Zangilan. We built the highway to Zangilan. At the end of next year, we will bring the railway and the highway to the border with Armenia. However, nothing is being done across Armenia, and it seems they are unwilling to do anything. They are still delaying time.
Moreover, in the past few months, they have committed repeated military provocations against us. More than 1,400 new landmines were planted in the Lachin district alone, and these mines were planted in 2021, i.e., after the war. This is a flagrant act of terror against Azerbaijan. Since the war ended, more than 240 Azerbaijani citizens have been killed or seriously injured due to landmine explosions. In other words, the war against us continues, and our people are dying. Can we allow this to happen? We can never allow that to happen. We have repeatedly warned Armenia to stop these dirty deeds, or it will regret it.
As a result, when another provocation was committed against us on 13 September, the Azerbaijani army responded and put the enemy back in place. I do hope that this will finally teach them a lesson. Because they saw that no one and nothing could stop us, No one’s call, no statements or initiatives can stop us. We are on our land, and we are protecting our land. Our positions along the border allow us the opportunity to anticipate any Armenian provocation and take necessary measures. We are in favorable positions on the Azerbaijan-Armenia border from Mount Murov to the Araz River. These positions give us a military advantage and the possibility of visual control over a vast area, including control over essential communication lines. We are already based in these areas. We didn’t have access to these borders for 30 years.
After the Second Karabakh War ended, we accessed our borders. If Armenia wants to accuse us of entering their territory, there is no basis for that. First, if the border was where they said it was, they should have established the border, built border lines, established communications and carried out engineering work. They were under the impression that all of Karabakh and Zangazur would remain theirs, which is why they did not do anything on the Azerbaijan-Armenia border.
In other words, in the absence of border delimitation, no one can claim where the border passes. Let me reiterate that we are ready for discussions and approach the work of delimitation commissions, the Azerbaijan-Armenia commissions, with great responsibility. We have collected all the maps. I want to say again that we have all the maps, including those from the 19th century, the 20th century and even earlier, and those maps clearly show who is sitting on which land. Therefore, no one can accuse us in the absence of delimitation.
On 13 September, we gave martyrs again. May Allah rest the souls of all our martyrs in peace. May Allah grant healing to our wounded veterans. May Allah grant patience to the relatives of our martyrs. But they should know that the martyrs rose to martyrdom for the sake of the Motherland. We didn’t want war. This is precisely why we have been negotiating for nearly 30 years. We want to sign a peace treaty with Armenia after the Second Karabakh War.
However, if the enemy commits provocations against us, we will give it a fitting rebuff. Armenia should think carefully today. No one can speak to us in the language of ultimatums. They should not count on anyone. I want to say again that no one and nothing can stop us. We are on the side of the law, justice, and international law. We have restored our territorial integrity and are protecting it. We were able to show the whole world what we were capable of doing. We have liberated our land by force, and we are proud of that. All the people of Azerbaijan, all Azerbaijanis of the world, are proud of this. We are proud of our martyrs, our Army and our soldiers, and our tricolor flag flying here today symbolizes our Victory.
Now is the time to restore the city of Lachin. Preparations for this are already underway. I sent several groups here immediately after 26 August. An analysis will be performed of the entire housing fund. Damage will be assessed. At the same time, proposals will be prepared for urgent work to be started. The city of Lachin, the village of Zabukh and the village of Sus will be rebuilt first. I am sure that we will achieve this soon because the work we have done since the end of the Patriotic War – large-scale construction and restoration – shows that we are restoring and will continue restoring our Motherland.
Coming here from Mount Murov today and looking at these beautiful mountains, I saw again how beautiful our homeland is. Twelve tunnels are under construction from Mount Murov toward the city of Lachin – imagine that, in this direction alone. Not to mention the Fuzuli-Shusha, the Horadiz-Aghband and other directions. A total of 12 tunnels are being built from Mount Murov to Lachin city. Their total length is 17.5 kilometers. The longest of them, the Murovdagh tunnel, is 12 kilometers long. It took me a few hours to get here now, but the day will come – and that day is not far away, in two or two and a half years at the latest – people will travel from Goygol to the foothills of Mount Murov to settle and live here very comfortably. Also, instruction has been given regarding the construction of the Gubadli-Lachin highway. We are engaged in the construction of the Horadiz-Zangilan-Gubadli highway. I have ordered that the Gubadli-Lachin highway have four lanes. This way is the main road.
Power engineering specialists were immediately sent here. The electricity infrastructure of Lachin was inspected, necessary measures taken, and generators delivered. Lines will be extended here from the Gulebird Hydropower Station, which we built in a short period, so there will be no problem with electricity here.
The city has a master plan, which was drawn up in the 1980s. It is now being analyzed, additions will be made to it, and we will restore the city of Lachin. I do hope that the first group of the natives of Lachin can return to the city of Lachin by the end of next year. I hope so, and I will do everything in my power to achieve this and restore the city of Lachin as soon as possible. We will restore the Lachin district and all other districts.
The people of Azerbaijan can see what we are capable of now. They see that we won the war, we are winning in day-to-day life, and what makes us strong is the will of the people, the unity of the Azerbaijani people. Our Victory in the war was the product of our people’s unity. The people’s resolve and support strengthen us to implement construction and development work.
I want to repeat that I am proud to have raised our national flag in the center of Lachin. This flag will fly here forever! We will live here forever! Long live, Lachin! Long live Azerbaijan!
The head of state then viewed the destruction perpetrated by the Armenians in the central street of Lachin and elsewhere across the city.