Azərbaycanın energetika naziri Belçika Krallığının energetika naziri ilə enerji əməkdaşlığına dair müzakirələr aparıb
19 sentyabr 2022-ci il tarixində Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov ilə Belçika Krallığının energetika naziri Tinne Van der Straeten arasında onlayn görüş keçirilib. İclas iştirakçıları qlobal enerji gündəminin məsələlərini və Azərbaycanın enerji istehsalı və ixracı ilə bağlı həyata keçirdiyi tədbirləri müzakirə ediblər. Görüşdə yenilənmiş Strateji Enerji Tərəfdaşlığı sənədi çərçivəsində Avropaya təbii qazın həcminin artırılmasının və Xəzər külək enerjisinin ixracı üçün infrastruktura sərmayə qoyulmasının vacibliyi vurğulanıb. Eyni zamanda, Azərbaycanın enerji təhlükəsizliyinə növbəti perspektivli töhfəsi kimi Xəzər dənizinin külək enerjisi potensialının Şərqi Avropaya ixracı ilə bağlı planlar diqqətə çatdırılıb. Həm təbii qaz təchizatının artırılması, həm də külək enerjisinin ixracı üçün infrastruktur və əməkdaşlığa sərmayə qoyulmasının vacibliyi vurğulanıb. Bu istiqamətdə Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında enerji dialoqunun əhəmiyyəti qeyd edilib. Görüşdə həmçinin Belçika Krallığı ilə ikitərəfli enerji əməkdaşlığının imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Azerbaijani Energy Minister holds discussions on energy cooperation with Minister of Energy of the Kingdom of Belgium
An online meeting has been held between Azerbaijani Minister of Energy Parviz Shahbazov and Minister of Energy of the Kingdom of Belgium Tinne Van der Straeten on 19 September 2022.
The meeting participants discussed issues of the global energy agenda and measures taken by Azerbaijan for the production and export of energy. The importance of increasing the volume of natural gas to Europe and investing in infrastructure for the export of Caspian wind energy under the updated Strategic Energy Partnership document were emphasized at the meeting.
At the same time, the plans for the export of the wind energy potential of the Caspian Sea to Eastern Europe were brought to the attention as another promising contribution of Azerbaijan to energy security. The importance of investing in infrastructure and cooperation for both increasing natural gas supply and exporting wind energy was emphasized. The importance of the energy dialogue between the European Union and Azerbaijan in this direction was mentioned.
The meeting also included an exchange of views on the possibilities of bilateral energy cooperation with the Kingdom of Belgium.