Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev sentyabrın 14-də Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Toivo Klaarı qəbul edib.
Toivo Klaar sentyabrın 12-dən 13-nə keçə gecə dövlət sərhədində baş vermiş gərginliklə bağlı narahatlığını ifadə etdi, bu xüsusda Avropa İttifaqı rəhbərliyinin Ermənistanın baş naziri və Azərbaycan Prezidenti ilə telefonla danışdığını diqqətə çatdırdı.
Dövlətimizin başçısı bu genişmiqyaslı təxribatın məhz Ermənistan tərəfindən törədildiyini qeyd edərək, buna görə bütün məsuliyyətin bilavasitə Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərinə düşdüyünü bildirdi.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın Brüsseldə aparılmış müzakirələrin davamı olaraq sülh gündəliyini dəstəklədiyini vurğuladı.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycanın vəziyyətin sabitləşdirilməsi və gərginliyin aradan qaldırılması üçün zəruri addımlar atmasına baxmayaraq, əldə olunmuş atəşkəsin Ermənistan tərəfindən pozulmasının davam etdiyini bildirdi.

Toivo Klaar expressed his concern about the tension that arose on the state border on the night of September 12-13, and stated the fact that the European Union’s leadership spoke over the phone with the Prime Minister of Armenia and the President of Azerbaijan.
The head of state noted that this large-scale provocation was committed by Armenia and stated that all responsibility for this lies directly with the political-military leadership of Armenia.
President Ilham Aliyev emphasized that Azerbaijan supports the peace agenda as a continuation of the discussions held in Brussels.
The head of state stated that despite the necessary steps taken by Azerbaijan to stabilize the situation and eliminate tension, Armenia continues to violate the reached ceasefire.