Sentyabrın 13-də ABŞ dövlət katibi Antoni Blinken Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə zəng edib.
Telefon söhbəti zamanı ABŞ dövlət katibi Ermənistan-Azərbaycan dövlət sərhədində yaranmış gərginliklə bağlı narahatlığını ifadə etdi.
Prezident İlham Əliyev bildirdi ki, bu gərginlik Ermənistanın genişmiqyaslı təxribatları nəticəsində baş verib və buna görə də məsuliyyət tam şəkildə Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərinə düşür.
Antoni Blinken ABŞ-ın regionda davamlı sülhün və təhlükəsizliyin təmin olunması, Ermənistan ilə Azərbaycan arasında münasibətlərin normallaşdırılması üçün öz səylərini davam etdirəcəyini qeyd etdi.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycanın sülh gündəliyini dəstəklədiyini və bu istiqamətdə səylərin davam etdirilməsinin vacibliyini bildirdi.

On September 13, U.S. Secretary of State Antony Blinken made a phone call to President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
During the telephone conversation, the U.S. Secretary of State expressed his concern over the tension on the Armenia-Azerbaijan state border.
President Ilham Aliyev stated that the tension arose due to large-scale provocations by Armenia, and therefore the responsibility completely falls on the political-military leadership of Armenia.
Antony Blinken noted that the United States would continue its efforts to ensure lasting peace and security in the region and to normalize relations between Armenia and Azerbaijan.
The head of state pointed out that Azerbaijan supported the peace agenda and underlined the importance of continuing efforts in this regard.