İlham Əliyev Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin Bakı konfransda iştirak edib
İyunun 30-da Heydər Əliyev Mərkəzində Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin Bakı konfransı işə başlayıb.
Dövlətimizin başçısı konfransda çıxış edib.
Sonra Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova çıxış edərək konfransın gündəliyi barədə məlumat verdi.
Qeyd edək ki, “Dünyada sülhün və dayanıqlı inkişafın təşviqində milli parlamentlərin rolunun gücləndirilməsi” mövzusuna həsr olunan konfransa 40-dan çox ölkənin parlament nümayəndə heyətlərinin, 9 beynəlxalq parlament təşkilatının təmsilçiləri qatılıblar.
Üç gün davam edəcək konfransda “Bakı Bəyannaməsi” və “Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin İş Qaydalarına dair Nizamnamə” qəbul olunacaq, təşkilatın rəsmi loqosu və bayrağı təsdiq ediləcək, qurumun sədri və sədr müavinləri seçiləcək.
Tədbirdə iştirak edən nümayəndə heyətləri rəhbərlərinin ölkə rəsmiləri ilə görüşləri nəzərdə tutulub.
Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin Bakı konfransının iştirakçıları Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinə, o cümlədən mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhərinə səfər edəcək, burada aparılan quruculuq və abadlıq işləri ilə tanış olacaqlar.

The Baku Conference of the Non-Aligned Movement Parliamentary Network has kicked off at the Heydar Aliyev Center.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev attended the conference.
Addressing the event, Speaker of Milli Majlis Sahiba Gafarova informed the participants of the agenda of the conference.
The conference under the motto “Boosting the role of national parliaments in promoting global peace and sustainable development”, brings together parliamentary delegations from more than 40 countries, and representatives of 9 international parliamentary organizations.
The three-day conference will adopt the Baku Declaration and the “Charter on the Rules of Procedure of the Non-Aligned Movement Parliamentary Network”, approve the organization's official logo and flag, and elect its chairman and vice-chairmen.
The heads of delegations participating in the event will meet with the country's officials.
Participants of the Baku conference of the Non-Aligned Movement Parliamentary Network will visit the liberated territories of Azerbaijan, including the cultural capital Shusha, and will familiarize themselves with the reconstruction and landscaping work.