Avropa İttifaqı nəşrində “Ağalı ağıllı kənd” haqqında məqalə dərc olunub
Avropa İttifaqının nüfuzlu “ The Parliament” nəşrində “Ağalı ağıllı kəndi” layihəsinin də həyata keçirilməsinə cavabdeh olan Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Aqrar Xidmətlər Agentliyinin sədri Mirzə Əliyevin “Avropa İttifaqı üçün bir model təklif edən ən müasir Ağıllı Kənd” sərlövhəli məqaləsi dərc olunub.
Məqalədə Avropa auditoriyası bu iddialı layihənin həyata keçirilməsinin gedişi ilə tanış edilir. Məqalədə deyilir ki, “Ağalı ağıllı kənd” Azərbaycan layihəsi Avropada ağıllı kəndlərin BMT-nin “Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri” (DİM) proqramına nail olmaqda hansı əsas rol oynaya biləcəyinə bir nümunədir.
2022-ci il aprelin 28-də Avropa Komissiyası Avropa İttifaqının 2030-cu ilə qədər iqlimə münasibətdə neytral və ağıllı yüz şəhər yaradılması proqramında iştirak edəcək 100 şəhərin adını açıqlayıb.
Məqalədə müəllif yazır ki, Aİ-nin oxşar missiyası həm Aİ-nin özündə, həm də qonşu ölkələrdə “ağıllı kəndlər” üçün də nəzərdə tutula bilərdi, çünki kənd rayonları yalnız aqrar sektorla əlaqədar olmayan “ağıllı” yanaşmanın köməyi ilə həll edilməli olan real və mürəkkəb inkişaf problemləri ilə üzləşirlər.
Konsepsiyanın artıq geniş şəkildə vüsət aldığı Aİ-nin qonşu ölkələrində bu, kəndlərin bərpası və yenidən qurulması səyləri üçün faydalı ola bilər. Bunun bariz nümunəsi Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş Zəngilan rayonunun 2022-ci ilin may ayında ilk qayıdan sakinlərini qəbul edən Ağalı “ağıllı kənd” layihəsidir.
Ağalı kəndi minalardan təmizlənərək xarabalıqlardan yenidən qurulmuş, burada yeni obyektlər, intellektual idarəetmə mərkəzi, kənd təsərrüfatı xidməti idarəsi, tikiş fabriki, ailə tibb mərkəzi, uşaq bağçası, orta məktəb fəaliyyətə başlamışdır. Hər bir bina lif izolyasiyası, elektrodlu su qızdırıcısı, günəş batareyaları və kəndi müasir şəhər tipli qəsəbəyə çevirən digər “yaşıl” texnologiyalarla təchiz edilib.
“Ağalı ağıllı kənd” layihəsi beş əsas sahəni əhatə edir: ağıllı infrastruktur, ağıllı idarəetmə, ağıllı energetika, ağıllı təhsil və səhiyyə xidmətləri, həmçinin ağıllı kənd təsərrüfatı, məşğulluq və biznes sektoru. Layihə su, enerji və yol infrastrukturunun vahid intellektual platformaya inteqrasiyasına yönəlib. Burada yüksək sürətli genişzolaqlı rabitə və fiber optik internetə çıxış var. Bütün tullantıların idarə edilməsi dövrü yenidən təşkil edilib. Əhalinin rəqəmsal savadlılığının, o cümlədən onlayn tibbi məsləhətlər və bankomat apteklər vasitəsilə artırılması nəzərdə tutulub. Ağıllı ictimai təsərrüfatlarının tikintisi və istifadəçiyə istiqamətlənən, məlumatlarla və rəqəmsal texnologiyalar əsasında idarəolunan ağıllı icmanın yaradılması planlaşdırılır.
“Ağalı ağıllı kənd” layihəsi “təmiz və sərfəli enerji”, “sağlamlıq və rifah”, “yoxsulluğun olmaması”, “düzgün istehlak və istehsal”, “ləyaqətli iş və iqtisadi artım” və “iqlim mühafizəsi meyarları” da daxil olmaqla bir sıra mühüm tələblərə cavab verir. Layihə həm də iqtisadi səmərəliliyi baxımından uğurlu olub. İqtisadi səmərəliliyinin ilk qiymətləndirmələri və təhlili göstərib ki, “ağıllı kənd” layihəsinin əsaslandığı intellektual həllər özünü doğruldub və əvvəlki ənənəvi həllərlə müqayisədə əhəmiyyətli enerji qənaət effektinə malikdir. Həyata keçirilən layihə sayəsində Ağalı kəndi yüksək inkişaf etmiş kənd təsərrüfatı və turizm infrastrukturuna malik beynəlxalq nəqliyyat və logistika mərkəzinə çevriləcəkdir.
Ağalıya köçmək istəyənlərin çoxluğunu nəzərə alaraq, Azərbaycan hökuməti qəsəbəni genişləndirmək və işğaldan azad edilmiş ərazilərin “sıfır emissiya” zonasına çevrilməsi proqramına uyğun olaraq, Qarabağ iqtisadi rayonunda oxşar “ağıllı kəndlər”in yaradılmasında bu nümunəvi modeli tətbiq etmək qərarına gəlib. Bir sıra xarici şirkətlər və beynəlxalq təşkilatlar “Ağalı ağıllı kənd” proqramının və Azərbaycanın digər bölgələrində bu kimi layihələrin realizə edilməsində iştirak etməkdə maraqlı olduqlarını bildiriblər.
Müasir rəqəmsal həllərin tətbiqi yolu ilə ucqar kənddə şəhər rahatlığının təmin edilməsi BMT-nin DİM-lərinə uyğun olaraq gələcək nəsillər üçün davamlı gələcəyin yaradılması üçün ön plana çəkilməlidir.
Ağıllı kəndlər ucqar rayonlara innovativ, texnoloji investisiyaların cəlb edilməsində, həmçinin həm Aİ, həm də qonşu ölkələrdə innovasiya mərkəzləri, klasterlər və texnoparkların yaradılmasında həlledici rol oynaya bilərlər.

The state-of-the-art Smart Village that offers a model for the EU
Azerbaijan’s Aghali Smart Village Project is an example of how smart villages across Europe can play a key role in helping to reach the sustainable development goals.
On 28 April 2022, the European Commission announced the 100 EU cities that will participate in the EU Mission for 100 climate-neutral and smart cities by 2030, the so-called Cities Mission. Brussels was selected to take part in the 100 Cities Mission together with 12 additional cities coming from countries associated or with the potential of being associated to Horizon Europe, the EU's research and innovation programme (Albania, Bosnia and Herzegovina, Iceland, Israel, Montenegro, Norway, Turkey and the United Kingdom).
A similar EU Mission could be envisaged for smart villages in the EU and its neighbourhood, as rural areas face real and complex development challenges, which need to be tackled by a smart approach that is not solely linked to the agricultural sector. It is high time to develop ‘smart villages’ to build on the successful “smart cities” trend and to meet the EU Green Deal targets, such as 100% access to fast broadband internet in rural areas by 2025.
The European Parliament has made a significant contribution to the smart village concept, taking part in a pilot project on smart eco-villages and supporting the European Commission’s 2017 action plan for smarter villages. The European Committee of the Regions and the European Economic and Social Committee have meanwhile both indicated their support for the concept through events, opinions, and communications.
In the EU’s neighbourhood, the take-up of the concept is already high, it could prove to be beneficial for restoration and reconstruction efforts. A prominent example is the smart village project in Aghali, Azerbaijan’s Zangilan district, which welcomed its first inhabitants in May 2022.
Aghali village was transformed from ruins and mined areas by newly built constructions, a smart management centre, agricultural services offices, a sewing factory, a family health centre, a kindergarten, and a secondary school. Every building is equipped with fibre insulation, electrode water heater, solar panels, and other green technologies, transforming the village into a modern urban settlement.
“Thanks to the project, Aghali is set to become an international transport and logistical hub with a highly developed agricultural and tourism infrastructure”
Aghali Smart Village Project features five main pillars: smart infrastructure, smart governance, smart energy, smart education, and health services; and smart agriculture, employment, and business sectors. The project aims at integrating water, energy, and road infrastructure to a smart cloud platform; providing access to high-speed broadband connection and fibre optic Internet; redesigning waste management; increasing digital literacy, including via online medical consultancy and ATM pharmacies; and building smart public farms while creating a smart community that will be user-centric, data-driven, and digitally enabled.
Aghali Smart Village Project already satisfies a number of SDGs, including but not limited to “clean and affordable energy”, “good health and wellbeing”, “no poverty”, “responsible consumption and production”, “decent work and economic growth” and “climate action”. The project has also proven to be successful in terms of its economic efficiency. Early assessments and cost-efficiency analyses demonstrated that smart solutions implied in the “smart village” are justified and have a considerable energy-saving effect against local traditional solutions. Thanks to the project, Aghali is set to become an international transport and logistical hub with a highly developed agricultural and tourism infrastructure.
Given the public demand to settle in Aghali, the Azerbaijani government decided to expand the village and to apply this exemplary model to other smart village projects in Karabakh region in line with its goal of transforming liberated territories into “net-zero-emission” zone. Several foreign companies and international institutions expressed interest to be engaged in the implementation of Aghali smart village and other similar projects in Azerbaijan.
Providing urban comfort in a remote village through the application of state-of-the-art digital solutions should be put at the centre stage for a more sustainable future for next generations in line with the UN Sustainable Development Goals (SDGs), aiming to leave no one behind.
Smart villages may play a crucial role in accelerating the flow of innovative, technology-based investments to remote areas as well as the creation of innovation centres, clusters, and technology parks, both in the EU and its neighbourhood.