Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan və Fransa Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin keçirilməsinə dair məlumatı
21 iyun 2022-ci il tarixində Fransanın paytaxtı Paris şəhərində Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi ilə Fransa Respublikası Avropa və Xarici İşlər Nazirliyi arasında ikitərəfli siyasi məsləhətləşmələr keçirilib.
Məsləhətləşmələrdə Azərbaycan tərəfindən nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov, qarşı tərəfdən isə Fransa Respublikası Avropa və Xarici İşlər Nazirliyinin Kontinental Avropa idarəsinin direktoru Frederik Mondoloni rəhbərlik edib.
Danışıqlar zamanı ikitərəfli münasibətlərin hazırkı vəziyyəti və perspektivləri, iqtisadi və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq, regional məsələlər, Azərbaycanın Avropa dövlətləri və Avropa İttifaqı ilə münasibətləri müzakirə edilib. Tərəflər, bölgədəki cari vəziyyət, üçtərəfli bəyanatların icrası, post münaqişə kontekstində Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşdırılması ilə bağlı məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıb.
Parisə səfəri çərçivəsində nazir müavini Xələf Xələfov, həmçinin Fransa Senatının Xarici işlər, müdafiə və silahlı qüvvələr komissiyasının sədr müavini Joel Qerrio ilə, habelə Fransa Şirkətlər Hərəkatına (MEDEF) daxil olan aparıcı fransız şirkətləri təmsilçiləri, beyin mərkəzləri və Fransanın elmi, siyasi dairələrinin nümayəndələri ilə görüşlər keçirib. Görüşlər zamanı beynəlxalq və regional məsələlər, Fransa şirkətlərinin Cənubi Qafqazda sülh prosesləri nəticəsində yarana biləcək yeni nəqliyyat və logistika infrastrukturun formalaşdırılmasında, xüsusən də Azərbaycanda, o cümlədən işğaldan azad olunmuş ərazilərdə bərpa işlərində iştirak imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and France
On June 21, 2022, bilateral political consultations were held between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry for Europe and Foreign Affairs of the French Republic in Paris, France.
At the consultations, from the Azerbaijani side the delegation was headed by Deputy Foreign Minister Khalaf Khalafov, and from the opposite side - by Frédéric Mondoloni, Director of the Department for Continental Europe of the Ministry for Europe and Foreign Affairs of the French Republic.
During the negotiations, the sides discussed the current state and prospects of bilateral relations, economic and humanitarian cooperation, regional issues, Azerbaijan's relations with European countries and the European Union. The sides exchanged views on the current situation in the region, the implementation of trilateral statements, the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia in the post-conflict context.
During his visit to Paris, Deputy Foreign Minister Khalaf Khalafov met with Joël Guerriau, Deputy Chairman of the French Senate's Committee on Foreign Affairs, Defense and Armed Forces, as well as representatives of leading French companies included in the Movement of French Enterprises (MEDEF), think tanks and French scientific and political circles. During the meetings, the sides exchanged views on international and regional issues, opportunities for French companies to participate in the formation of new transport and logistics infrastructure that may arise as a result of peace processes in the South Caucasus, especially in restoration work in Azerbaijan, including the liberated territories.