Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistanın Baş prokurorunun Azərbaycan ərazilərinə qanunsuz səfərinə dair şərhi
8 iyun 2022-ci il tarixində Ermənistanın Baş prokuroru Azərbaycan Respublikasının ərazisinə qanunsuz səfər edərək, qondarma qurumun “nümayəndəsi” ilə görüş keçirib.
Azərbaycan Respublikasının suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına qarşı atılan bu addım beynəlxalq hüququn fundamental norma və prinsiplərini pozmaqla yanaşı, post-münaqişə mərhələsində Ermənistan və Azərbaycan arasında münasibətlərinin normallaşmasına, o cümlədən bölgədə sülh və təhlükəsizliyin bərqərar olması istiqamətində göstərilən səylərə ciddi xələl gətirir.
Ermənistan tərəfinin bu məsuliyyətsiz və təxribatçı addımı, bu ölkənin normallaşma prosesində səmimi olmadığını, o cümlədən beynəlxalq vasitəçilərin səylərinə kölgə saldığını bir daha nümayiş etdirir.

Comment of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the illegal visit of the Prosecutor General of Armenia to the territories of Azerbaijan
On June 8, 2022, the Prosecutor General of Armenia illegally visited the territory of the Republic of Azerbaijan and met with the "representative" of the fictitious organization.
This step taken against the sovereignty, territorial integrity and inviolability of the internationally recognized borders of the Republic of Azerbaijan not only violates the fundamental norms and principles of international law, but also seriously damages the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan in the post-conflict period, including efforts to establish peace and security in the region.
This irresponsible and provocative step of the Armenian side once again demonstrates that this country is not sincere in the process of normalization of relations, as well as overshadows the efforts of international mediators.
We would like to emphasize that all the responsibility for this provocative step lies with the Armenian side.