Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mayın 23-də Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğana zəng edib.
Dövlətimizin başçısı dünən Brüsseldə Azərbaycan Prezidenti, Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti və Ermənistanın baş naziri arasında keçirilən görüş barədə məlumat verib. Prezident İlham Əliyev görüş zamanı Ermənistan və Azərbaycan arasında sülh müqaviləsinin hazırlanması, bu xüsusda Azərbaycan tərəfindən beynəlxalq hüquqa əsaslanan beş prinsipin təqdim olunması, iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşdırılması, nəqliyyat dəhlizlərinin açılması, sərhədlərin delimitasiyası ilə bağlı müzakirə olunan məsələlərə toxunub. Azərbaycan Prezidenti üçtərəfli görüşün nəticəsini müsbət qiymətləndirdiyini bildirib.
Dövlətimizin başçısı, eyni zamanda, bu gün Azərbaycan Respublikası ilə Ermənistan Respublikası arasında dövlət sərhədinin delimitasiyası üzrə Dövlət Komissiyasının yaradılması haqqında Sərəncam verildiyini də qeyd edib.
Prezident İlham Əliyev, həmçinin Zəngəzur dəhlizinin açılması, o cümlədən həm dəmir yolu, həm də avtomobil yolunun çəkilməsi məsələləri ilə də bağlı tərəflərin razılığa gəldiyini bildirib.
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan üçtərəfli görüş barədə verilən məlumata görə minnətdarlığını ifadə edib və bu görüşdə əldə olunan müsbət nəticələri yüksək qiymətləndirib.
Azərbaycan və Türkiyə prezidentləri bölgədə sülhün tezliklə əldə edilməsinin önəmini vurğulayıblar.
Dövlət başçıları söhbət zamanı ikitərəfli dostluq və qardaşlıq münasibətlərinə dair məsələlər və gələcək təmaslar barədə fikir mübadiləsi aparıblar.

Ilham Aliyev made a phone call to President of the Republic of Turkiye Recep Tayyip Erdogan
On May 23, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev made a phone call to President of the Republic of Turkiye Recep Tayyip Erdogan.
President Ilham Aliyev updated the Turkish leader on a meeting between the President of Azerbaijan, the President of the Council of Europe and the Prime Minister of Armenia held in Brussels the day before. The President of Azerbaijan touched upon the preparation of a peace agreement between Armenia and Azerbaijan, the presentation by Azerbaijan of five principles based on international law, the normalization of relations between the two countries, the opening of transport corridors and the delimitation of borders discussed during the meeting. President Ilham Aliyev gave a positive assessment to the results of the trilateral meeting.
The President of Azerbaijan also noted that an Order had been issued earlier today to establish a State Commission on the delimitation of the state border between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia.
President Ilham Aliyev said that the parties had agreed on the opening of the Zangazur corridor, including the construction of both railways and highways.
Turkish President Recep Tayyip Erdogan thanked his counterpart for the information about the trilateral meeting and gave a positive assessment to the results achieved at the meeting.
The Presidents of Azerbaijan and Turkiye stressed the importance of achieving peace in the region as soon as possible.
During the telephone conversation, the heads of state exchanged views on issues of bilateral friendly and fraternal relations and future contacts.