İlham Əliyevin Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişel ilə təkbətək görüşü olub
Mayın 22-də Brüsseldə işgüzar səfərdə olan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişel ilə təkbətək görüşü olub.
Görüşdə Prezident İlham Əliyev Şarl Mişelin Ermənistan ilə Azərbaycan arasında Sülh müqaviləsinin hazırlanması, iki ölkənin münasibətlərinin normallaşdırılması, nəqliyyat dəhlizlərinin açılması, sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası proseslərinə verdiyi dəstəyi yüksək qiymətləndirdi.
Bu formatda Avropa İttifaqının təşəbbüsü və vasitəçiliyi ilə üçüncü dəfədir ki, görüşün keçirildiyini qeyd edən dövlətimizin başçısı bu görüşün təşkilinə görə Şarl Mişelə təşəkkürünü bildirdi.
Prezident İlham Əliyev Ermənistan ilə Azərbaycan arasında münasibətlərin normallaşdırılması və sülh müqaviləsinin imzalanması üçün Azərbaycan tərəfindən beynəlxalq hüquqa əsaslanan 5 prinsipin təqdim olunduğunu qeyd etdi və bu prinsiplərin sülh müqaviləsinin hazırlanmasında əsas rol oynadığını vurğuladı.
Dövlətimizin başçısı iki ölkə arasında sülh müqaviləsinin hazırlanması prosesinin sürətli şəkildə həyata keçiriləcəyinə ümidvar olduğunu bildirdi.
Prezident İlham Əliyev bu il aprelin 6-da Azərbaycan, Ermənistan və Avropa İttifaqı arasında keçirilmiş görüşün nəticələrinə uyğun olaraq, Azərbaycanın aprelin sonunda sülh müqaviləsi üzrə danışıqlara başlamaq üçün İşçi Qrupunun tərkibini, həmçinin sərhədlərin delimitasiyası üzrə milli komissiyanın tərkibini müəyyənləşdirdiyini və bu xüsusda danışıqlara hazır olduğunu bir daha qeyd etdi.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə mina problemi və Birinci Qarabağ müharibəsində itkin düşmüş hesab olunan 4 minə yaxın şəxsin taleyinə aydınlıq gətirilməsinin vacibliyini bir daha vurğuladı.
Dövlətimizin başçısı 10 noyabr Bəyanatının bütün müddəalarının Ermənistan tərəfindən icra olunmasının zəruriliyini qeyd etdi.
Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişel Avropa İttifaqının Ermənistan ilə Azərbaycan arasında münasibətlərin normallaşdırılması prosesinə dəstək vermək əzmini bir daha ifadə etdi, vasitəçilik səylərini davam etdirəcəyini bildirdi və bu formatda keçirilmiş əvvəlki görüşlərin əhəmiyyətinə toxundu. Şarl Mişel Brüsseldə bu formatda görüşdə iştirakına görə dövlətimizin başçısına minnətdarlığını bildirdi.

Ilham Aliyev held one-on-one meeting with President of European Council Charles Michel
A one-on-one meeting has been held between President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, who is on a working visit to Brussels, and President of the European Council Charles Michel in Brussels.
During the meeting, President Ilham Aliyev praised Charles Michel's support for the preparation of a peace agreement between Armenia and Azerbaijan, the normalization of relations between the two countries, the opening of transport corridors, and the delimitation and demarcation of borders.
Noting that this was the third meeting in this format initiated and mediated by the European Union, the President thanked Charles Michel for organizing it.
President Ilham Aliyev noted that Azerbaijan had laid out five principles based on international law for the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan and for the signing of a peace agreement, emphasizing that the principles were playing the key role in drafting the peace agreement.
The President expressed his hope that the process of drafting the peace agreement between the two countries would be accelerated.
According to the results of the meeting between Azerbaijan, Armenia and the European Union on 6 April, President Ilham Aliyev said that Azerbaijan had determined the composition of the working group to start negotiations on a peace agreement in late April, as well as the composition of the national border delimitation commission, reiterating that the country was ready to start the negotiations.
President of Azerbaijan Ilham Aliyev also stressed the importance of clarifying the issue of landmines in the liberated territories and the fate of about 4,000 people, who went missing in the first Karabakh war.
The President also underlined the need for Armenia to implement all the provisions of the 10 November Statement.
The President of the European Council, Charles Michel, reiterated the EU's commitment to support the process of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, noting that it would continue its mediation efforts, and underlined the importance of previous meetings held in this format. Charles Michel thanked the head of the state for attending the meeting in Brussels in this format.