Azərbaycan və Litva prezidentləri mətbuata bəyanatlarla çıxış ediblər
Mayın 18-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Litva Respublikasının Prezidenti Gitanas Nauseda mətbuata bəyanatlarla çıxış ediblər.
Prezident İlham Əliyevin bəyanatı
- Cənab Prezident.
Cənab Prezident, bir daha Azərbaycana xoş gəlmisiniz. Mən Sizi bizim ölkədə qəbul etməkdən çox məmnunam. Azərbaycana rəsmi səfər etdiyiniz üçün çox sağ olun. Biz bunu dostluq və tərəfdaşlıq əlaməti hesab edirik. Litva ilə Azərbaycan uzun illərdir ki, strateji tərəfdaşdırlar. Aramızda imzalanmış Strateji Tərəfdaşlıq üzrə Bəyannamə həqiqətən əməkdaşlığımızın mahiyyətini əks etdirir. Bu gün cənab Prezidentin səfəri bir daha əməkdaşlığımızın strateji mahiyyətini təsdiq edir.
Biz bir çox məsələləri müzakirə etdik. Əlbəttə ki, biz məmnuniyyətlə ölkələrimiz arasındakı güclü siyasi əlaqələri, ikitərəfli gündəliyə aid müxtəlif məsələlərin həllinə kömək edən siyasi dialoqu vurğuladıq. İki il öncə cənab Prezident ilə videokonfrans vasitəsilə danışmaq imkanımız olub, çox konstruktiv və məhsuldar müzakirələr aparılıb. İndi də canlı olaraq ikitərəfli gündəliyə dair çoxlu vacib məsələlər haqqında danışmaq imkanımız oldu.
Bildiyiniz kimi, bu gün biz ölkələrimizin işgüzar dairələri qarşısında çıxış edəcəyik. Bilirəm ki, iş qurmaqda böyük qarşılıqlı maraq var. Bu gün biz həm ikitərəfli, həm də geniş tərkibdə görüşlərimiz zamanı iqtisadi, ticarət, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı, təhsil, enerji, idman və başqa sahələrdə əməkdaşlığın müxtəlif aspektlərini geniş müzakirə etdik.
Əlbəttə ki, biz bu gün Cənubi Qafqazda münaqişədən sonrakı vəziyyəti də müzakirə etdik. Mən bir daha Azərbaycanın mövqeyini ifadə etdim ki, biz Cənubi Qafqazı sülh, əməkdaşlıq və qarşılıqlı fəaliyyət bölgəsi kimi görmək istəyirik. Düşünürəm ki, İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra bu əməkdaşlıq formatını yaratmaq üçün imkan var. Biz, həmçinin gürcüstanlı həmkarlarımız ilə bu barədə fikir mübadiləsi apardıq və onlar da bu seçimi çox müsbət qiymətləndirdilər. Lakin təəssüf ki, Ermənistan indiyə qədər Cənubi Qafqazda üçtərəfli qarşılıqlı fəaliyyət formatının ilkin olaraq başlanmasına həvəs göstərmir. Düşünürəm ki, imkanlar əldən verilməli deyil. Çünki indi Cənubi Qafqaz üçün sülhə, təhlükəsizliyə və sabitliyə sadiqlik nümayiş etdirməyin vaxtıdır. Postmünaqişə vəziyyətinə gəldikdə, bizdə müəyyən nikbinlik var. O fakta əsaslanaraq ki, Ermənistan rəsmi olaraq sülh müqaviləsi ilə bağlı Azərbaycan tərəfindən irəli sürülən beş əsas prinsipi qəbul etmişdir. Yeri gəlmişkən, İkinci Qarabağ müharibəsi qurtaran kimi Azərbaycan açıq şəkildə sülh müqaviləsinin bağlanmasını və sərhədlərin delimitasiyasına dair birgə komissiyanın yaradılmasını dəstəkləməyə başlamışdır. Bu, Ermənistan tərəfindən müsbət qarşılanmamışdır. Sonra biz mövqeyimizi, bu yaxşı məlum olan beş prinsipi dəqiqləşdirdik, hansı ki, bunlar beynəlxalq hüququn əsas prinsipləridir, BMT Nizamnaməsi, Helsinki Yekun Aktı və yaxşı beynəlxalq təcrübə və davranışlara uyğundur. Ümid edirik ki, Ermənistan həmin prinsipləri qəbul etdiyini ehtiva edən ilkin mövqeyinə sadiq qalacaq və bu, sülh sazişi üçün əsas olacaq.
Eyni zamanda, biz Ermənistanı sərhədlərin delimitasiyasına başlamağa dəvət etdik. Çünki təxminən 30 il ərzində Ermənistanla dövlət sərhədimiz, o cümlədən Azərbaycanın 20 faiz ərazisini təşkil edən digər rayonları işğal altında olub. Buna görə sərhədlərin delimitasiyası zərurəti aydındır. Avropa İttifaqı Şurasının prezidenti cənab Şarl Mişelin təşəbbüsü ilə aprelin 6-da Brüsseldə keçirilmiş görüş zamanı razılaşdırılmışdır ki, aprelin sonuna qədər hər iki tərəf işçi qrup yaradacaq və onlar artıq öz fəaliyyətinə başlayacaqlar.
Azərbaycan işçi qrupunu vaxtında yaratmışdır və nümayəndə heyətini ezam etməyə hazır idi. Bu, erməni tərəfi ilə razılaşdırılmışdır. Yeri gəlmişkən, sərhədlə bağlı ilk görüşün keçirilməsini təklif edən Ermənistanın Xarici İşlər Nazirliyi olmuşdur. Azərbaycan həmin təklifi qəbul etmişdir və biz nümayəndə heyətini göndərməyə hazır idik. Lakin, sonuncu gün - aprelin 29-da Ermənistan artıq razılaşdırılmış görüşü ləğv etdi. Bu, çox məyusedici məsələdir. Daha məyusedici isə, yenə də Ermənistanın ilkin təklifindən irəli gələrək, 7-11 may tarixlərində sərhəddə yeni görüşün keçirilməsi təklifimizdən də Ermənistanın imtina etməsi oldu. Beləliklə, indiyədək, biz Ermənistandan hər hansı yeni tarixləri gözləyirik ki, işə başlayaq. Çünki bu cür məsuliyyətsiz mövqe, əlbəttə ki, narahatlıq doğurur.
Azərbaycan hər zaman öhdəliklərə sadiq olub. Aprelin sonuna qədər görüşə hazır olduğumuzla bağlı Avropa İttifaqı Şurasının prezidentinin iştirakı ilə söz vermişdiksə, biz buna sadiq idik. Lakin, biz eyni məsuliyyəti Ermənistan tərəfindən də görməliyik. Başqa sözlə, bizdə müəyyən nikbinlik olsa belə, Ermənistan hökumətinin bu cür manevrləri və çox qəribə addımları, əslində, yaranan müəyyən etimadı pozur.
İkinci Qarabağ müharibəsinə gəldikdə, bildirmək istərdim ki, Azərbaycan BMT Nizamnaməsinin bizə verdiyi hüquqdan, özünü müdafiə hüququndan tam yararlandı. Biz təxminən 30 il danışıqlara sadiq qaldıq, lakin onlar sıfır nəticə verdi. Uzun müddət ərzində mən şəxsən hər zaman Ermənistana qarşı beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən sanksiyaların tətbiq edilməsinə çağırırdım. Əgər sanksiyalar, özü də, ciddi sanksiyalar tətbiq edilsəydi, onda, ola bilsin, heç müharibə olmazdı. Lakin əfsuslar olsun ki, Ermənistan çox xüsusi münasibətdən yararlandı və beynəlxalq hüququ kobud şəkildə pozduğuna, digər ölkənin ərazisini işğal etdiyinə baxmayaraq, Ermənistana heç bir sanksiya tətbiq edilmədi.
Azərbaycan ərazi bütövlüyünü hərbi-siyasi yolla özü bərpa etməli oldu. BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistanın qoşunlarının dərhal çıxarılmasını tələb edən qətnamələrini özü icra etməli oldu. Nəhayət, döyüş meydanında və danışıqlar masasında Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa olunmuşdur.
İndi isə biz ərazilərin yenidən qurulması və canlandırılması məsələsi ilə üz-üzəyik. Çünki hər şey dağıdılmışdır və yerlə-yeksan edilmişdir. Beynəlxalq ekspertlər azad edilmiş şəhərlərdən biri olan Ağdamı “Qafqazın Hirosiması” adlandırırlar. Lakin Hirosimada olduğu kimi, burada dağıntılar atom bombasına görə olmamışdır, işğal zamanı barbar və vandallar tərəfindən həyata keçirilmişdir. İndi isə yenidən demək istəyirəm ki, biz sülhə sadiqik və ona mümkün ən tez bir zamanda nail olmaq istəyirik.
Bu gün biz cənab Prezident ilə Avropa İttifaqı-Azərbaycan əməkdaşlığını geniş şəkildə müzakirə etdik, hansı ki, çox uğurla inkişaf edir. Həmçinin yeni saziş üzrə danışıqların yekunlaşdırılması perspektivlərini, enerji, nəqliyyat təhlükəsizliyi məsələlərini, ticarət münasibətlərini müzakirə etdik. Avropa İttifaqı bizim əsas ticarət tərəfdaşımızdır. Avropaya təbii qazın ixracına başlamağımızı və neft-qaz qiymətlərinin artmaqda olduğu faktını nəzərə alaraq, bu il bizim Avropa İttifaqı ilə ticarət dövriyyəsinin həcmi, əlbəttə ki, artmaqdadır. Biz Litvaya Azərbaycan-Avropa İttifaqı yaxınlaşmasını dəstəklədiyinə görə minnətdarıq. Avropa İttifaqının 9 üzvü ilə Azərbaycan artıq strateji tərəfdaşlıq haqqında bəyanatlar imzalayıb. Bu, üzv dövlətlərin üçdə biridir. Bu, onu göstərir ki, Avropa İttifaqı da bizim kimi əməkdaşlıqda maraqlıdır. Bir daha, cənab Prezident, bizimlə olduğunuz üçün təşəkkür edirəm. Mən bizim dialoqun davamını və yaxşı nəticələri gözləyirəm. Əminəm ki, belə də olacaq. Bir daha xoş gəlmisiniz.
Prezident Gitanas Nausedanın bəyanatı
- Salam, Zati-aliləri Prezident Əliyev. Nümayəndə heyətimlə birgə Azərbaycana səfərə gəlmək çox xoşdur. Bizi öz gözəl ölkənizdə qəbul etdiyinizə görə təşəkkür edirəm. Mən artıq Bakının necə də gözəl və bənzərsiz olduğuna fikir verdim və bu səfər zamanı onunla daha da yaxından tanış olacağıma ümid edirəm.
Azərbaycan Qafqaz regionunda Litvanın çox önəmli tərəfdaşıdır. İkitərəfli münasibətlərin, cənab Prezident, Sizin qeyd etdiyiniz 2007-ci ildə imzalanmış Strateji Tərəfdaşlıq üzrə Birgə Bəyanatın ruhuna uyğun şəkildə daha da inkişaf etdirilməsi bizim marağımızdadır. Mən tam inanıram ki, bizim iqtisadi əməkdaşlığımızın genişləndirilməsi üçün böyük potensial var. Bu səbəbdən mən özümlə Azərbaycana bir çox biznes nümayəndələrini gətirmişəm. Biz bazar imkanlarını araşdırmaqda və ikitərəfli ticarət həcmlərini artırmaqda maraqlıyıq. Mən, həmçinin Azərbaycan biznes missiyasını bu ilin sonlarında Litvaya səfərə dəvət edirəm.
Biz Avropa və onun təhlükəsizlik arxitekturası üçün önəmli dönəmdəyik. Biz indi danışdığımız zaman Ukrayna öz suverenliyini və ərazi bütövlüyünü müdafiə edir. O, həmçinin qaydalara əsaslanan beynəlxalq nizamı müdafiə edir. İndi bütün mövcud praktiki vasitələrlə Ukraynanı dəstəkləmək vacibdir.
Litva Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında daha fəal əməkdaşlığın tərəfdarıdır. Azərbaycan Avropa İttifaqının Şərq Tərəfdaşlığı platforması kontekstində çox önəmli ölkədir və strateji enerji tərəfdaşıdır. Biz Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında yeni saziş üzrə irəliləyişi dəstəkləməkdə davam edirik. Ukraynadakı müharibə öz enerji resursları mənbələrini şaxələndirmək üçün Avropaya bir xəbərdarlıq idi. Avropa İttifaqı öz enerji resursları mənbələrinin şaxələndirilməsini və özünün yanacaq məhsullarında Rusiyadan asılılığına son qoymaq istəyir. Avropa İttifaqında enerji ixrac edən alternativ ölkələrlə, o cümlədən təbii qaz sahəsində Azərbaycanla əməkdaşlığın gücləndirilməsinə böyük maraq var. Azərbaycan enerji sektorunda Avropa İttifaqının etibarlı tərəfdaşıdır.
Biz ölkələrimiz arasında Avropa və digər beynəlxalq inkişaf alətləri vasitəsilə əməkdaşlıq potensialını görürük. Biz öz uğurlarımızla və islahatlar sahəsindəki təcrübəmizlə bölüşməkdə maraqlıyıq. Ən yaxşı misallardan biri Avropa İttifaqının Tvinninq proqramıdır. Azərbaycan və Litva bu proqramda etibarlı tərəfdaşlardır və mən bilirəm ki, biz artıq bir çox Tvinninq layihələrini sona çatdırmışıq, bəziləri isə davam etməkdədir.
Mən bilirəm ki, Azərbaycan öz qarşısına ümumi enerji sahəsində bərpaolunan enerji mənbələrinin həcminin artırılması məqsədini qoyub. Litva bərpaolunan enerji sektorunda, xüsusilə günəş enerjisi sahəsində güclü mövqeyə malikdir. Litva şirkətləri yüksək keyfiyyətə və davamlılığa malik günəş enerjisi modulları təqdim edə bilər. Litva Azərbaycana çox sayda fərqli qida məhsulları təqdim edə bilər, hansının ki, əsas ixrac bazarı Avropa İttifaqıdır. O bazar, hansı ki, yüksək səviyyəli qida keyfiyyəti tələb edir.
Ölkələrimiz arasında nəqliyyat və logistika sahəsində əməkdaşlıq da böyük potensiala malikdir. Litva yaxşı inkişaf etmiş avtomobil yolu, dəmir yolu, intermodal və dəniz limanları infrastrukturu və xidmətlərinə sahibdir. Biz Avropa bazarına sərfəli logistik çıxış imkanı təklif edə bilərik. Biz Avropa-Qafqaz-Asiya nəqliyyat dəhlizinin potensialını araşdırmaqda maraqlıyıq.
Təhsil sahəsi üzrə nümayəndə heyəti də Azərbaycana gəlib. Litva universitetlərinin rektorları ali təhsil sahəsində əməkdaşlığı gücləndirmək istəyirlər. Əsas məqsəd Azərbaycan universitetləri ilə birgə ikili diplom - təhsil proqramlarının qurulmasıdır. Bu kontekstdə demək istəyirəm ki, həyat yoldaşım Diana Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində auditoriyanın açılış mərasimindədir. Auditoriya litvalı yazıçı Vincas Kreve-Mickevicisun adını daşıyır. Vincas Kreve görkəmli və müstəsna bir şəxsiyyət idi. Yüz il öncə, 1919-cu ildə o, müstəqil Azərbaycan Respublikasında Litvanın konsulu kimi çalışmışdır. O, Litva sənədləri verməklə minlərlə insanı bolşeviklərin qırmızı terrorundan xilas etmişdir. Cənab Prezident, bizi Bakıda səmimi qarşıladığınıza görə təşəkkür edirəm və Sizi Vilnüsə səfərə dəvət edirəm.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of the Republic of Lithuania Gitanas Nausėda have made press statements.
- Mr. President,
Mr. President, welcome to Azerbaijan again. I am very pleased to welcome you to our country. Thank you very much for your official visit to Azerbaijan. We consider it as a sign of friendship and partnership. Lithuania and Azerbaijan have been strategic partners for many years. The Declaration on Strategic Partnership signed between us really reflects the essence of our cooperation. Today, Mr. President's visit is further evidence of the strategic nature of our cooperation.
We have discussed a number of issues. Of course, we are pleased to emphasize the strong political ties between our countries, the political dialogue that helps us to resolve various issues on the bilateral agenda. Two years ago, we had the opportunity to talk to Mr. President via video conference, and very constructive and productive discussions took place. Now we have the opportunity to talk about many important issues on the bilateral agenda in a live format.
As you know, we will address representatives of the business communities of our countries later today. I am aware that there is a great mutual interest in working together. Today, we discussed various aspects of cooperation in economic, trade, transport, agriculture, education, energy, sports and other fields, both bilaterally and in an expanded format.
Of course, we have also talked about the post-conflict situation in the South Caucasus. I reiterated Azerbaijan's position that we want to see the South Caucasus as a region of peace, cooperation and interaction. I think that after the second Karabakh war, there is an opportunity to create this format of cooperation. We have also exchanged views about that with our Georgian colleagues which also very positively consider this option but unfortunately Armenia is not willing so far to give a start, initial start to a trilateral format of interaction in the South Caucasus. I think that these opportunities should not be missed, because now is the time for the South Caucasus to demonstrate its commitment to peace, security and stability. As for the post-conflict situation, we have some optimism, which is based on the fact that Armenia has officially accepted the five fundamental principles put forward by Azerbaijan in connection with the peace agreement. As a matter of fact, as soon as the second Karabakh war ended, Azerbaijan started to openly come out in favor of the signing of a peace agreement and the establishment of a joint commission on the delimitation of borders. This was not welcomed by Armenia. Then we clarified our position, these five well-known principles that are fundamental principles of international law, are in accordance with the UN Charter, the Helsinki Final Act and good international practices. We do hope that Armenia remains committed to its initial position, which includes the adoption of these principles, and this serves as a basis for the signing of a peace agreement.
At the same time, we called on Armenia to embark on the delimitation of borders. Because our state border with Armenia, including several districts of Azerbaijan which make up 20 percent of the territory, had been under occupation for about 30 years. Therefore, the need for delimitation of borders is obvious. At a meeting initiated by the President of the European Council, Mr. Charles Michel, in Brussels on 6 April, it was agreed that both sides would establish a working group by the end of April and start their work.
Azerbaijan set up its working group on time and was ready to send out a delegation. This was agreed with the Armenian side. By the way, it was the Armenian Foreign Ministry that proposed to hold the first meeting on the border issue. Azerbaijan accepted the offer and we were ready to send out a delegation. However, on the last day, on 29 April, Armenia canceled the agreed meeting. This is very disappointing. Even more disappointing was Armenia's refusal to hold a different meeting on the border issue on 7-11 May, based on Armenia's initial proposal. So we are waiting for new dates from Armenia to start work. Because such an irresponsible position, of course, is worrying.
Azerbaijan has always remained committed to its obligations. If we promised, in the presence of the President of the European Council, that we were ready to meet by the end of April, we were committed to our word. However, we must see the same level of responsibility from the side of Armenia. In other words, even though we have certain optimism, such maneuvers and fairly strange steps of the Armenian government actually undermine certain confidence.
As for the second Karabakh war, I would like to note that Azerbaijan has fully exercised the right given to us by the UN Charter, the right to self-defense. We had remained committed to negotiations for about 30 years, but they yielded zero results. For a long time, I personally always called for the international community to impose sanctions on Armenia. If sanctions, serious sanctions had been imposed, there would have probably been no war. Unfortunately, Armenia took advantage of a very special attitude towards itself, and no sanctions were imposed on it even though it had flagrantly violated international law and occupied the territory of another country.
Azerbaijan had to restore its territorial integrity by military and political means. We had to implement UN Security Council resolutions calling for an immediate withdrawal of Armenian troops. Finally, Azerbaijan's territorial integrity was restored on the battlefield and at the negotiating table.
We are facing the issue of reconstruction and revitalization of the liberated territories. Because everything there is destroyed and razed to the ground. International experts call Aghdam, one of the liberated cities, the Hiroshima of the Caucasus. However, as was the case in Hiroshima, the destruction here was not caused by an atomic bomb, but by barbarians and vandals during the occupation. I want to say again now that we are committed to peace and want to achieve it as soon as possible.
Mr. President and I have also extensively discussed the EU-Azerbaijan cooperation, which is developing very successfully. We have also discussed the prospects for concluding negotiations on a new agreement, energy, transport security and trade relations. The European Union is our main trading partner. Given the fact that we have started exporting natural gas to Europe and the fact that oil and gas prices are rising, our turnover with the European Union has been certainly growing this year. We are grateful to Lithuania for supporting the nearing of positions between Azerbaijan and the European Union. Azerbaijan has already signed statements on strategic partnership with nine EU members. This is one third of the member states. This shows that the European Union is as interested in cooperation as we are. Once again, Mr. President, thank you for being with us. I look forward to continuing our dialogue and achieving good results. I am sure that this will be the case. Welcome again!
Statement by President Gitanas Nauseda
- Hello, Your Excellency President Aliyev. It is a great pleasure to be visiting Azerbaijan with my delegation. Thank you for welcoming us to your beautiful country. I have already noticed how beautiful and unique Baku is, and I do hope to get to know it better during this visit.
Azerbaijan is a very important partner for Lithuania in the Caucasus region. It is in our interest, Mr. President, to further develop bilateral relations in the spirit of the Joint Declaration on Strategic Partnership signed in 2007. I fully believe that there is great potential for expanding our economic cooperation. That is why I have brought many business representatives to Azerbaijan. We are interested in exploring market opportunities and increasing bilateral trade. I would also like to invite Azerbaijani business people to visit Lithuania later this year.
We are at a critical juncture for Europe and its security architecture. As we speak now, Ukraine is defending its sovereignty and territorial integrity. It is also defending an international order based on rules. It is now important to support Ukraine by all available practical means.
Lithuania is in favor of a more active cooperation between the European Union and Azerbaijan. Azerbaijan is a very important country in the context of the European Union's Eastern Partnership platform, and also a strategic energy partner. We continue to support the progress of the new agreement between the European Union and Azerbaijan. The war in Ukraine has been a warning signal for Europe to diversify its energy resources. The European Union wants to diversify its energy resources and end its dependence on Russia for fuel. The European Union is interested in strengthening cooperation with alternative energy exporters, including Azerbaijan, in the field of natural gas. Azerbaijan is a reliable partner of the European Union in the energy sector.
We are seeing great potential for cooperation between our countries through European and other international development tools. We are interested in sharing our successes and experiences in the field of reforms. One of the best examples is the European Union's Twinning program. Azerbaijan and Lithuania are reliable partners within this program, and I know that we have already completed many Twinning projects, and some are ongoing.
I am aware that Azerbaijan has set itself the goal of increasing the volume of renewable energy sources. Lithuania has a strong position in the renewable energy sector, especially in the field of solar energy. Lithuanian companies can offer high quality and durable solar modules. Lithuania can supply Azerbaijan with many different food products, the main export market of which is the European Union. It is a market that requires a high level of food quality.
Cooperation between our countries in the field of transport and logistics also has great potential. Lithuania has a well-developed road, rail, inter-model and seaport infrastructure and services. We can offer a competitive logistical access to the European market. We are interested in exploring the potential of the Europe-Caucasus-Asia transport corridor.
A delegation from the education sector also visited Azerbaijan. Rectors of Lithuanian universities want to strengthen cooperation in the field of higher education. The main goal is to establish dual degree study programs with Azerbaijani universities. In this context, I would like to mention that today my wife Diana is opening the auditorium at the Azerbaijan State University of Economics. The auditorium is named after Lithuanian writer Vincas Kreve-Mickievicius. Vincas Kreve was a outstanding and exceptional personality. A hundred years ago, in 1919, he served as the Lithuanian consul in the independent Republic of Azerbaijan. He saved the lives of thousands from the red terror of the Bolsheviks by issuing Lithuanian documents. Mr. President, once again thank you for the warm welcome in Baku and I kindly invite you to visit Vilnius.