Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişel Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə zəng edib
Aprelin 23-də Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişel Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə zəng edib.
Telefon danışığı əsnasında aprelin 6-da Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişelin təşəbbüsü və iştirakı ilə Brüsseldə keçirilmiş üçtərəfli görüş qeyd olunub və əldə edilmiş razılaşmalara uyğun olaraq praktiki və nəticəyönümlü işin aparılmasının önəminə toxunulub.
Prezident İlham Əliyev Ermənistan və Azərbaycan arasında münasibətlərin normallaşdırılması, o cümlədən sərhədlərin demarkasiyası və delimitasiyası, iki ölkə arasında sülh müqaviləsinin hazırlanması, nəqliyyat-kommunikasiya xətlərinin açılması məqsədilə verdiyi dəstəyinə və bu məsələləri daim diqqətdə saxladığına görə Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişelə təşəkkürünü bildirib.
Dövlətimizin başçısı Brüssel görüşünün nəticələrinə uyğun olaraq Azərbaycan tərəfinin Ermənistan-Azərbaycan sərhədinin delimitasiyası və demarkasiyası üzrə milli komissiyanın və iki ölkə arasında sülh müqaviləsinin hazırlanması üzrə nümayəndə heyətinin tərkibini müəyyən etdiyini və qarşı tərəflə “Bakı-Yerevan” formatında danışıqlara hazır olduğunu vurğulayıb. Prezident İlham Əliyev sülh müqaviləsi üzrə danışıqlar üçün Azərbaycanın təqdim etdiyi beş prinsipin əsas götürüldüyünün vacibliyini vurğulayıb.
Prezident Şarl Mişel Ermənistan və Azərbaycan arasında münasibətlərin normallaşdırılması və Cənubi Qafqaz regionunda davamlı sülhün təmin olunması məqsədilə səylərini bundan sonra da davam etdirəcəyini qeyd edib.
Söhbət zamanı minaların təmizlənməsi və birinci Ermənistan-Azərbaycan müharibəsindən etibarən itkin düşmüş hesab olunan 4000 nəfərə yaxın azərbaycanlının taleyinin müəyyən edilməsi məqsədilə Avropa İttifaqının ölkəmizə dəstək vermək niyyəti təqdir olunub.
Danışıq əsnasında, həmçinin Azərbaycanla Avropa İttifaqı arasında əməkdaşlığın perspektivləri və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

President of the European Council Charles Michel made a phone call to President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev
On 23 April, President of the European Council Charles Michel made a phone call to President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
During the telephone conversation, the sides touched upon the trilateral meeting held at the initiative and with the participation of European Council President Charles Michel in Brussels on 6 April, and stressed the importance of tangible and results-oriented work in accordance with the agreements reached.
President Ilham Aliyev thanked President of the European Council Charles Michel for his support and continuous attention to the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, including the demarcation and delimitation of borders, preparation of a peace agreement between the two countries and the opening of transport and communication lines.
The President of Azerbaijan noted that according to the results of the Brussels meeting, the Azerbaijani side had determined the composition of the national commission for the delimitation and demarcation of the Armenian-Azerbaijani border and a delegation to draft the peace agreement between the two countries, adding that Azerbaijan was ready for negotiations with Armenia in the “Baku-Yerevan” format. President Ilham Aliyev stressed the importance of taking into account the five principles presented by Azerbaijan for negotiations on a peace agreement.
President Charles Michel said he would continue his efforts to normalize the relations between Armenia and Azerbaijan and contribute to a lasting peace in the South Caucasus region.
The intention of the European Union to support Azerbaijan in its mine-clearance efforts and the determination of the fate of about 4,000 Azerbaijanis who have been missing since the first Armenian-Azerbaijani war was praised during the conversation.
The sides also exchanged views on prospects for cooperation between Azerbaijan and the European Union, as well as other issues of mutual interest.