Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Tərtər rayonunun Suqovuşan qəsəbəsində bayram tonqalı alovlandırıblar.
Sonra dövlətimizin başçısı Azərbaycan xalqını təbrik edib.
Prezident İlham Əliyevin təbriki
Sizi Novruz bayramı münasibətilə ürəkdən təbrik edirəm.
İkinci dəfədir ki, tarixi Zəfərimizdən sonra biz Novruz bayramını doğma Qarabağ diyarında qeyd edirik. Bilirəm, hər birimiz, xüsusilə keçmiş məcburi köçkünlər hər dəfə bayram ərəfəsində və bayram günlərində deyirdik ki, İnşallah, gələn il azad edilmiş torpaqlarda, Qarabağda Novruz bayramını qeyd edəcəyik və artıq bu, reallıqdır. İkinci dəfədir ki, bu gözəl bahar bayramını biz işğaldan azad edilmiş torpaqlarda qeyd edirik. Bu gün mən Novruz tonqalını burada - Suqovuşanda qaladım, qədim Azərbaycan diyarı olan Suqovuşanda. Keçən il isə Novruz bayramını mən Şuşa şəhərində, hər birimiz üçün əziz olan Cıdır düzündə qeyd etmişdim və Azərbaycan xalqına müraciət etmişdim. Şadam və xoşbəxtəm ki, artıq bu, bir ənənəyə çevrilib və Novruz bayramını biz burada, doğma Qarabağ diyarında qeyd edirik.
Suqovuşan qədim Azərbaycanın tarixi yeridir. Azərbaycan xalqı bu ərazilərdə əsrlər boyu yaşayıb. Ancaq 1923-cü ildə doğma Qarabağ diyarımızda qanunsuz və heç bir əsası olmadan Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayəti yaradılmışdır. Qarabağın gözəl, səfalı yerləri qondarma quruma daxil edilmişdi, o cümlədən Şuşa şəhəri və Suqovuşan qəsəbəsi. Bu, xalqımıza qarşı növbəti ədalətsizlik idi, növbəti düşmənçilik idi. Çünki Qarabağ, onun tarixi Azərbaycan xalqının adı ilə bağlıdır. Azərbaycan xalqı Qarabağda əsrlər boyu yaşayıb. Sadəcə olaraq, siyasi məqsədlər naminə uzun illər, sovet dövründə burada qondarma Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayəti fəaliyyət göstərirdi. Bildiyiniz kimi, sonra ermənilər xalqımıza qarşı işğalçılıq siyasətinə əl atdılar və 30 ilə yaxın müddətdə bizim doğma Qarabağımız və Şərqi Zəngəzurun bir hissəsi ermənilərin əlində idi. Buna son qoyulmalı idi və son qoyuldu. Biz gördük ki, heç bir danışıqlar, heç bir siyasi addımlar bizi məqsədimizə yaxınlaşdırmır. Biz görürdük və bilirdik, ancaq güclü, daha iradəli olmalıyıq ki, öz haqqımızı qoruyaq, tarixi ədaləti bərpa edək. Azərbaycan dövləti, Azərbaycan Ordusu, bütün Silahlı Qüvvələrimiz bu tarixi missiyanı 2020-ci ildə yerinə yetirdi. Biz döyüşərək, qan tökərək, şəhidlər verərək doğma diyarımızı erməni işğalından azad etdik və Qarabağa qayıtdıq. Biz artıq burada yerləşmişik, biz buraya qayıtmışıq, doğma diyarımıza qayıtmışıq. Bütün Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgəsində çox genişmiqyaslı abadlıq işləri aparılır, şəhərlər yenidən qurulur, kəndlər yenidən salınır. Əlbəttə ki, bizim əsas vəzifəmiz keçmiş məcburi köçkünləri tezliklə bu doğma diyara qaytarmaqdır.
Abadlıq və quruculuq işləri, o cümlədən Suqovuşan qəsəbəsində də geniş vüsət alıbdır. Bu gün burada bir neçə tədbirdə iştirak etmişəm, o cümlədən yaşayış binalarının bərpası, turizm zonalarının yaradılması. Bütövlükdə həm Qarabağda, həm Şərqi Zəngəzurda quruculuq, abadlıq işləri planlı şəkildə aparılır. Biz elə etməliyik ki, qısa müddət ərzində ancaq böyük səmərə ilə və böyük keyfiyyətlə 10 min kvadratkilometrdən çox olan ərazini yenidən quraq. Çünki mənfur düşmən işğal dövründə bütün şəhərlərimizi, kəndlərimizi yerlə-yeksan edib, bütün tarixi abidələrimizi dağıdıb, təhqir edib. Biz isə qurub-yaradan xalqıq. Müharibədən cəmi bir ildən bir qədər çox vaxt keçməsinə baxmayaraq, biz artıq qurub-yaradırıq. Əminəm ki, biz bütün planlara, nəzərdə tutulmuş bütün məqsədlərə nail olacağıq və nail oluruq. Budur bugünkü Azərbaycanın reallıqları. Bugünkü güclü Azərbaycan bütün bu işləri görməyə qadirdir. Siyasi iradə var, iqtisadi güc var, xalqımızın səfərbərliyi var, milli həmrəylik ən yüksək zirvədədir və əlbəttə ki, şanlı tarixi Zəfərimiz hər birimiz üçün qürur mənbəyidir. Biz haqlı olaraq fəxr edirik ki, müzəffər dövlətin vətəndaşlarıyıq, ordumuzla fəxr edirik, insanlarımızla fəxr edirik. Bizə bu xoşbəxtliyi yaşadan gənclərimizlə fəxr edirik və əbədi fəxr edəcəyik. Biz Qarabağa və Şərqi Zəngəzura əbədi qayıtmışıq və burada, tarixi torpaqlarımızda bundan sonra əbədi yaşayacağıq.
Bu gün bu gözəl mənzərəli yerlərə baxdıqca bir daha görürəm, diyarımız nə qədər gözəldir, dağlarımız nə qədər əzəmətlidir. Bütün bu tarixi gözəlliyə biz gözəllik qatacağıq, zövq qatacağıq və burada azərbaycanlılar rahat yaşayacaqlar, sülh, əmin-amanlıq, təhlükəsizlik şəraitində yaşayacaqlar. Sülhün və təhlükəsizliyin təminatçısı Azərbaycan dövlətidir və Azərbaycan Silahlı Qüvvələridir.
Mən xoşbəxt adamam ki, əziz, doğma xalqıma işğaldan azad edilmiş Qarabağdan Novruz bayramı münasibətilə təbriklərimi çatdırıram. Bu əziz gündə bir daha bütün Azərbaycan xalqını gözəl bayram münasibətilə təbrik etmək istəyirəm. Bir daha demək istəyirəm, bundan sonra da var gücümlə çalışacağam ki, Azərbaycan daim sürətlə inkişaf etsin, yüksələn xətlə getsin və qarşıda duran bütün vəzifələr icra edilsin. Qarabağ Azərbaycandır!

The message of congratulation from President Ilham Aliyev to the people of Azerbaijan on the Novruz holiday
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva have lit the holiday bonfire in Sugovushan settlement, Tartar district.
The head of state then congratulated the people of Azerbaijan.
The message of congratulation of President Ilham Aliyev
-Dear brothers and sisters,
I sincerely congratulate you on the occasion of the Novruz holiday.
This is the second time since our historic victory that we are celebrating Novruz in our native Karabakh land. I know that each of us, especially the former IDPs, were always saying on the eve of and on the holidays that we would celebrate the next Novruz in the liberated lands, in Karabakh, and this is already a reality. This is the second time we celebrate this beautiful spring holiday in the liberated lands. Today, I lit the Novruz bonfire here in Sugovushan, the ancient land of Azerbaijan. Last year, I celebrated Novruz in Shusha, on the Jidir Duzu, which is so dear to each of us, and addressed the people of Azerbaijan from there. I am happy that it has already become a tradition to celebrate Novruz here in our native land of Karabakh.
Sugovushan is a historical location of ancient Azerbaijan. The Azerbaijani people have lived in these areas for centuries. However, in 1923, the Nagorno-Karabakh Autonomous Region was established illegally and without any grounds in our native Karabakh. The magnificent places of Karabakh were incorporated in this so-called entity, including the city of Shusha and the settlement of Sugovushan. This was yet another injustice, yet another act of hostility against our people because Karabakh and its history are connected with the Azerbaijani people. The Azerbaijani people have lived in Karabakh for centuries. The so-called Nagorno-Karabakh Autonomous Region functioned here for many years during the Soviet era for purely political purposes.
As you know, the Armenians pursued a policy of aggression against our people. Our native Karabakh and a part of East Zangazur were in the hands of Armenians for about 30 years. It had to end, and it did. We saw that no negotiations or political steps brought us any closer to our goal. We saw and knew that we must be stronger and more determined to defend our rights and restore historical justice. The Azerbaijani state, the Azerbaijani Army, all our Armed Forces fulfilled this historic mission in 2020. We fought, shed blood, gave martyrs, liberated our homeland from Armenian occupation and returned to Karabakh. We have already settled here, returned here, and returned to our homeland. Large-scale development efforts are underway across all of Karabakh and East Zangazur. Cities are being rebuilt, villages are being rebuilt. Of course, our primary goal is to return the former IDPs to their homeland as soon as possible.
Landscaping and construction works are in full swing in Sugovushan as well. Today I took part in several ceremonies here, including the restoration of residential buildings and the creation of tourist zones. In general, construction and landscaping work is underway in both Karabakh and East Zangazur. We must rebuild more than 10,000 square kilometers in a short period, with excellent efficiency and quality. Because during the occupation, the loathsome enemy destroyed all our cities and villages, destroyed and desecrated all our historical sites. We are a nation that builds and creates. Although over a year has passed since the war, we are already building.
I am confident that we will achieve all the plans and goals. In fact, we are already achieving them. These are the realities of present-day Azerbaijan. The strong Azerbaijan of today is capable of doing all this. There is political will; there is economic power, our people are mobilized, national solidarity is at the highest peak, and, of course, our glorious and historic victory is a source of pride for each of us. We are rightfully proud to be citizens of a victorious state. We are proud of our army, and we are proud of our people. We are proud of our young people who made us happy, and we will be proud of them forever. We have returned to Karabakh and East Zangazur forever, and we will live here in our historical lands forever.
As I look at these beautiful places today, I see again how beautiful our land is and how majestic our mountains are. We will add beauty and pleasure to all this historical beauty, and Azerbaijanis will live here comfortably, in peace, tranquility and security. The guarantor of peace and security is the Azerbaijani state and the Azerbaijani Armed Forces.
I am happy to convey congratulations to my dear people on the occasion of the Novruz holidays from a liberated Karabakh. On this particular day, I would like to congratulate once again all the people of Azerbaijan on this wonderful holiday. I want to say again that I will continue to do my best to ensure that Azerbaijan always develops rapidly, follows an ascending trajectory and fulfills all the tasks ahead. Karabakh is Azerbaijan!