AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva Ermənistan XİN-in Sumqayıt hadisələri ilə bağlı bəyanatının şərh edilməsinə dair KİV-in sualını cavablandırır
Cavab: Ermənistan XİN-in Sumqayıt hadisələri ilə bağlı yaydığı tamamilə əsassız və yalan dolu iddialar tərəfimizdən dəfələrlə cavablandırılıb. Növbəti dəfə vurğulayırıq ki, 1988-ci il fevralın ayının sonlarında Azərbaycan SSR-in Sumqayıt şəhərində törədilən qanlı hadisələr Azərbaycana qarşı öncədən düşünülmüş və planlaşdırılmış təxribat idi. Xatırladırıq ki, SSRİ Baş Prokurorluğu tərəfindən baş vermiş hadisə ilə bağlı cinayət işi açıldı, istintaq aparıldı, nəticədə iğtişaşların icraçıları və əlbir olan şəxslər, həmçinin  ümumi sayı 32 nəfərdən ibarət qurbanlar müəyyən edildi. Qeyd etmək istərdik ki, hadisənin qurbanları arasında 6 nəfəri azərbaycanlı idi. Ermənistan XİN-in diqqətinə çatdırırıq ki, hadisələrin səbəbkarı, yürüşə başçılıq edən, şəxsən 6 nəfəri öldürən və erməni millətindən olan 3 qadına təcavüz edən şəxs milliyyətcə erməni olan Eduard Qriqoryan olub və onun barəsində Sumqayıtda yaşayan ermənilərin çoxsaylı şahid ifadələri toplanıb. Məhkəmənin qərarı ilə 12 il azadlıqdan məhrum edilən E.Qriqoryan cəzasını çəkmək üçün Ermənistana köçürülüb və daha sonradan azadlığa buraxılıb.
27-29 fevral 1988-ci il tarixli Sumqayıt hadisələri ilə əlaqədar məhkəmə prosesinin nəticələri ilə bağlı təqsirkar bilinən 92 nəfər barəsində həbs cəzası verildi, həmçinin bir nəfər ölüm cəzası aldı. Müqayisə üçün onu da qeyd etmək istərdik ki, 1980-ci illərin sonlarında Ermənistan SSRİ-də azərbaycanlıların tarix boyu sıx yaşadıqları rayonlardan zorla qovulması zamanı 217 azərbaycanlının ölümündə təqsirli olanlar barəsində heç bir tədbir görülmədi.
Azərbaycanın 20% ərazisini otuz ilə yaxın müddətdə hərbi işğal altında saxlayan Ermənistan öz təcavüzkar siyasəti çərçivəsində çoxsaylı müharibə və insanlıq əleyhinə cinayətlər, o cümlədən Xocalı soyqırımını törədib. Lakin bu cinayətləri törədənlərdən heç kim bu günədək hüquqi məsuliyyətə cəlb olunmayıb.
Ermənistan XİN-inə xatırladırıq ki, Azərbaycan Respublikası beynəlxalq səviyyədə tanınmış suveren ərazisinin bir hissəsində Ermənistanın onilliklər boyu davam edən hərbi işğalına son qoyub və ərazi bütövlüyünü təmin edib. İşğal faktorunun aradan qaldırılması ilə hazırda bölgədə yaranan yeni, əməkdaşlıq və sülh quruculuğu imkanlarından faydalanmaq əvəzinə yalan, əsassız və düşmənçilik təşviq edən bəyanatların verilməsi Ermənistanın əsl niyyətini nümayiş etdirir.
Nə qədər ki, Ermənistan hakimiyyəti yalan üzərində qurulan barışmaz mövqe nümayiş etdirəcək, təəssüf ki, bir o qədər erməni xalqı sülh və rifahdan məhrum olacaq.

Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva answers the media's question on the interpretation of the statement of the Armenian Foreign Ministry on the events in Sumgait
Answer: We have repeatedly responded to the completely baseless and false allegations made by the Armenian Foreign Ministry in connection with the events in Sumgait. We emphasize once again that the bloody events of late February 1988 in Sumgait, Azerbaijan SSR, were a premeditated and planned provocation against Azerbaijan. We remind that the USSR Prosecutor General's Office opened a criminal case in connection with the incident, conducted an investigation, and identified the perpetrators of the riots and accomplices, as well as a total of 32 victims. We would like to note that 6 of the victims were Azerbaijanis. We would like to draw the attention of the Armenian Foreign Ministry to the fact that the perpetrator of the incident, Eduard Grigoryan, who led the march, killed six people and raped three women of Armenian descent, was an Armenian by nationality, and regarding him numerous testimonies of Armenians living in Sumgait were collected. Eduard Grigoryan, who was sentenced to 12 years in prison, was transferred to Armenia to serve his sentence and was later released.
As a result of the trial in connection with the events of February 27-29, 1988 in Sumgait, 92 people were sentenced to imprisonment and one was sentenced to death. For comparison we would like to note that, in the late 1980s, no action was taken against those responsible for the deaths of 217 Azerbaijanis during the forced expulsion of Azerbaijanis from the densely populated regions of the Armenian SSR.
Armenia, which has occupied 20% of Azerbaijan's territory for nearly 30 years, has committed numerous wars and crimes against humanity, including the Khojaly genocide, as part of its aggressive policy. However, none of the perpetrators of these crimes has been brought to justice.
We remind the Armenian Foreign Ministry that the Republic of Azerbaijan has put an end to decades of Armenian military occupation of part of the internationally recognized sovereign territory and ensured its territorial integrity. Instead of taking advantage of the new opportunities for cooperation and peace-building that are currently emerging in the region with the elimination of the occupation factor, making false, baseless and hostile statements demonstrates Armenia's true intention.
As long as the Armenian government demonstrates an uncompromising position based on lies, unfortunately, the Armenian people will be deprived of peace and prosperity.