Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan Respublikasının 2021-2025-ci illər üzrə YUNESKO İcraiyyə Şurasına seçilməsi ilə bağlı məlumatı
17 noyabr 2021-ci il tarixində YUNESKO Baş Konfransının davam edən 41-ci sessiyası çərçivəsində YUNESKO İcraiyyə Şurasının 2021-2025-ci illər üzrə üzvlüyünə seçkilər keçirilib. Seçkilərdə Şərqi Avropa qrupu üçün ayrılmış 3 vakant yerlərdən birinə Azərbaycan Respublikasının namizədliyi irəli sürülmüşdü.
Gərgin rəqabət şəraitində keçən seçkilərdə Azərbaycan Respublikası 143 səs toplayaraq Şuraya üzv seçilib.
Ölkəmizin namizədliyinin yüksək sayda dövlət tərəfindən dəstəklənməsi Azərbaycan Respublikasının elm, təhsil və mədəniyyət sahəsinə ayırdığı yüksək diqqətin və mədəni irsin mühafizəsinə nümayiş etdirdiyi diqqətin qlobal miqyasda qiymətləndirilməsinin göstəricisidir.
YUNESKO İcraiyyə Şurasına üzvlüyü dövründə Azərbaycan Respublikası xüsusilə inkişaf etməkdə olan ölkələrdə YUNESKO-nun mandatının effektiv şəkildə həyata keçirilməsinə öz dəyərli töhfəsini verəcəkdir.
Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi fürsətdən istifadə edərək Azərbaycan Respublikasının namizədliyinə öz dəyərli dəstəyini göstərmiş bütün YUNESKO üzv dövlətlərinə öz minnətdarlığını bildirir.

Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the election of the Republic of Azerbaijan to the Executive Board of UNESCO for 2021-2025
On November 17, 2021, within the framework of the 41st session of the UNESCO General Conference, elections were held for the membership of the UNESCO Executive Board for 2021-2025. In the elections, the Republic of Azerbaijan was nominated for one of the 3 vacancies allocated for the Eastern European Group.
The Republic of Azerbaijan was elected a member of the Board with 143 votes in the highly competitive elections.
The support of our country's candidacy by a large number of states is a testament of global recognition of the attention paid by the Republic of Azerbaijan in the field of science, education and culture, as well as of the attention paid by our country to the protection of cultural heritage.
During its membership in the UNESCO Executive Board, the Republic of Azerbaijan will make a valuable contribution to the effective implementation of UNESCO's mandate, especially in developing countries.
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan would like to take this opportunity to express its gratitude to all UNESCO member states for their valuable support to the candidacy of the Republic of Azerbaijan.