Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun YUNESKO Baş Konfransının 41-ci Sessiyasında çıxışına dair məlumatı
10 noyabr 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov YUNESKO Baş Konfransının 41-ci sessiyasının ümumi siyasət debatında çıxış edib.
Çıxışında nazir, YUNESKO-nun yaradılmasının 75 illiyini qeyd edildiyi bir vaxtda təşkilatın aktuallığının hər zamankından çox olduğunu vurğulayıb.
Dünyanın COVID-19 pandemiyası ilə mübarizəsinə diqqəti cəlb edən nazir, Azərbaycanın ilk gündən pandemiyanın öz əhalisinə, eləcə də beynəlxalq ictimaiyyətə mənfi təsirini minimuma endirmək üçün ciddi tədbirlərindən danışıb. Əhalimizin 60%-i artıq peyvənd olunduğu, ölkəmizin pandemiya ilə mübarizəni dəstəkləmək üçün 30-dan çox ölkəyə maliyyə və humanitar yardım göstərdiyini vurğulayıb.
Azərbaycanın YUNESKO üzvlüyünün gələn il 30 illiyinin qeyd edəcəyi bildirilib və Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti və YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyevanın səyləri sayəsində YUNESKO ilə güclü, dinamik tərəfdaşlığın mövcud olduğu vurğulanıb.
Belə ki, Azərbaycan dünyanın müxtəlif yerlərində YUNESKO-nun missiyasını dəstəkləyir və mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqində təşkilatın əsas tərəfdaşlarından biridir. Azərbaycan və YUNESKO arasında yaradılmış Etimad Fondu vasitəsilə Afrika, Asiya və Latın Amerikası regionlarındakı YUNESKO-ya üzv dövlətlərə dəstək verilir.
Azərbaycan 2020-ci ilin martında YUNESKO tərəfindən yaradılmış Qlobal Təhsil Koalisiyasına qoşulmaq niyyətini ifadə edib. Bu baxımdan, Azərbaycan bütün dünyada tələbələrə, xüsusən də ən həssas olanlara kömək etmək məqsədi daşıyan fəaliyyətlərə öz töhfəsini verəcək.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistanın 30 ilə yaxın davam edən təcavüz siyasəti çərçivəsində Azərbaycanın mədəni irsinin məhv edilməsi, talan edilməsi və mənimsənilməsi istiqamətində sistemli siyasətin həyata keçirildiyini bildirib.
İşğal dövründə mədəni sərvətimizə qəsdən vurulmuş ziyandan, mədəni irsimizin tamamilə dağıdılması, talan edilməsi, tarixi-mədəni xarakterinin dəyişdirilməsindən danışıb.
Bundan əlavə, Ermənistanın minalanmış ərazilərin xəritələrini paylaşmaqdan boyun qaçıraraq, qəsdən qaçqın və məcburi köçkünlərin işğaldan azad edilmiş ərazilərə qayıtmasının qarşısını aldığı iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Ermənistanın törətdiyi bu kobud pozuntular və qeyri-qanuni fəaliyyətlər barədə Azərbaycanın dəfələrlə YUNESKO-ya xəbərdarlıq etdiyi və son 30 il ərzində işğal olunmuş ərazilərə texniki missiya göndərilməsinin zəruriliyi məsələsini qaldırdığı səsləndirilib. Lakin Ermənistanın bu missiyanın göndərilməsinə əngəl törətdiyi və bunun, YUNESKO-nun 2005-ci il hesabatında etiraf edildiyi vurğulanıb.
Hazırkı münaqişə sonrası mərhələdə Azərbaycan hökuməti tərəfindən görülən bərpa və yenidən qurma işləri, o cümlədən işğaldan azad edilmiş ərazilərdəki bütün mədəniyyət və dini abidələr mənşəyindən asılı olmayaraq lazımi qaydada mühafizəsi və bərpası işləri qeyd edilib.
Qeyd edilib ki, Azərbaycan münaqişədən sonrakı reabilitasiya prosesində YUNESKO ilə əməkdaşlıq etmək istəyindədir və işğaldan azad edilmiş ərazilərimizə texniki missiyanın göndərilməsi məqsədilə Azərbaycan və YUNESKO-nun fəal şəkildə dialoq aparılır. Tərəflər missiyanın səmərəliliyini və müstəqilliyini təmin edəcək bir sıra mürəkkəb texniki, hüquqi və siyasi məsələlərdə razılığa gəliblər.
Azərbaycan 2021-2025-ci illər üçün YUNESKO-nun İcraiyyə Şurasına namizəd ölkədir, əgər seçilərsə, Azərbaycan YUNESKO-ya öz məqsəd və ideallarını həyata keçirməkdə daha çox töhfə vermək və yardım göstərmək imkanlarına sahib olacaq.

Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the statement of Minister Jeyhun Bayramov at the 41st Session of the UNESCO General Conference
On November 10, 2021, Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov spoke at the general political debate of the 41st session of the General Conference of UNESCO.​
In his speech, the Minister stressed that at a time when the 75th anniversary of UNESCO is being celebrated, the relevance of the organization is greater than ever.​
Drawing attention to the global fight against the COVID-19 pandemic, the Minister spoke about the serious measures taken by Azerbaijan from the first day to minimize the negative impact of the pandemic on its population, as well as the international community. He noted that 60% of our population has already been vaccinated and that our country has provided financial and humanitarian assistance to more than 30 countries to support the fight against the pandemic.​
It was noted that next year Azerbaijan will celebrate the 30th anniversary of membership in UNESCO, and it was emphasized that thanks to the efforts of the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan and UNESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva, there is a strong, dynamic partnership with UNESCO.​
Thus, Azerbaijan supports the mission of UNESCO in various parts of the world and is one of the main partners of the organization in promoting intercultural dialogue.
Azerbaijan has expressed its intention to join the Global Education Coalition established by UNESCO in March 2020. In this regard, Azerbaijan will contribute to activities aimed at helping students around the world, especially the most vulnerable.​
Minister Jeyhun Bayramov noted that within the framework of the aggressive policy of Armenia, which lasted for almost 30 years, a systematic policy was carried out to destroy, plunder and appropriate the cultural heritage of Azerbaijan.​
He spoke about the deliberate damage done to our cultural wealth during the occupation, complete destruction, plunder, change in the historical and cultural nature of our cultural heritage.
In addition, it was brought to the attention of the participants that Armenia deliberately prevents the return of refugees and IDPs to the territories liberated from the occupation, avoiding sharing maps of mined areas.​
It has been stressed that Azerbaijan has repeatedly warned UNESCO about these gross violations and illegal activities committed by Armenia and over the past 30 years raised the issue of the need to send a technical mission to the occupied territories. However, it was emphasized that Armenia prevented the sending of this mission, and this was acknowledged in the 2005 UNESCO report.​
The restoration and reconstruction work carried out by the Azerbaijani government in the post-conflict period, as well as the proper protection and restoration of all cultural and religious monuments in the liberated territories, regardless of their origin, were noted.
It was emphasized that Azerbaijan wants to cooperate with UNESCO in the post-conflict rehabilitation process, and Azerbaijan and UNESCO are actively engaged in dialogue in order to send a technical mission to our liberated territories. The sides agreed on a number of complex technical, legal and political issues that will ensure the effectiveness and independence of the mission.​
Azerbaijan is a candidate country for the UNESCO Executive Board for 2021-2025, and if elected, Azerbaijan will have the opportunity to further contribute and assist UNESCO in achieving its goals and ideals.​