Azərbaycanın Aİ yanında nümayəndəliyinin rəhbəri etimadnaməsini Avropa İttifaqı Şurasının prezidentinə təqdim edib
25 oktyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Avropa İttifaqı (Aİ) yanında Nümayəndəliyinin rəhbəri səfir Vaqif Sadıqov etimadnaməsini Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişelə təqdim etdi.
Söhbət zamanı Prezident Mişel səfir Sadıqovu bu vəzifəyə təyin olunması münasibətilə təbrik etdi, ona Azərbaycan və Aİ arasında münasibətlərin daha da möhkəmləndirilməsi istiqamətindəki gələcək fəaliyyətində uğurlar arzuladı.
Səfir Vaqif Sadıqov Prezident Mişelə Prezident İlham Əliyevin səmimi salamlarını və xoş arzularını çatdırdı və Prezident Mişelin ötən ilin iyulunda Azərbaycana səfərinin ikitərəfli münasibətlərin möhkəmləndirilməsi və regional məsələlər üzrə dialoqun gücləndirilməsi baxımından əhəmiyyətini vurğuladı.
Görüşdə Şərq Tərəfdaşlığının 2020-ci ildən sonrakı prioritetləri, İqtisadi və Sərmayə Planının icrası ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı. Səfir qarşıdan gələn Şərq Tərəfdaşlığı sammitindən Azərbaycanın gözləntilərini Aİ Şurasının Prezidentinə məlumat verdi.
Səfir Sadıqov Azərbaycan və Aİ arasında yeni saziş üzrə danışıqların tezliklə bərpasına ümid etdiyini bildirdi və açıq qalmış məsələlərin qarşılıqlı kompromislər əsasında həlli üçün Azərbaycanın güclü siyasi iradəsinin olduğunu qeyd etdi.
Səfir Cənub Qaz Dəhlizinin ərsəyə gəlməsində Aİ ilə uğurlu əməkdaşlığı və Azərbaycandan təbii qazın daha geniş Avropa coğrafiyasına çatdırılması potensialını vurğuladı.
Səfir Sadıqov Prezident Mişele regionda müharibə sonrası hadisələr, o cümlədən Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində aparılan genişmiqyaslı yenidənqurma və bərpa işləri barədə məlumat verib. O, Azərbaycan Prezidentinin bəyanatını xatırladaraq ölkəsinin Aİ-yə etibarlı tərəfdaş kimi baxdığını vurğulayıb. səfir Aİ-nin regionda sülh quruculuğu səylərini dəstəkləmək istəyini alqışlayıb.
Avropa İttifaqı Şurasının prezidenti cənab Şarl Mişel onun səmimi salamlarını, xoş arzularını və minnətdarlığını Prezident Əliyevə çatdırmağı səfirdən xahiş etdi. Prezident Mişel Prezident Əliyevin qarşıdan gələn Şərq Tərəfdaşlığı Sammitində iştirakına ümidvar olduğunu bildirdi.

Head of the Mission of the Republic of Azerbaijan to the European Union (EU), Ambassador Vaqif Sadiqov has presented his Letters of Credence to President of the European Council Charles Michel.
On 25 October 2021, Ambassador Vaqif Sadıqov, Head of the Mission of the Republic of Azerbaijan to the European Union (EU), presented his Letters of Credence to His Excellency Mr. Charles Michel, President of the European Council.
Following the ceremony, Ambassador Sadıqov had an audience with President of the European Council. President Michel congratulated Ambassador Sadıqov on his appointment and wished him success in further strengthening relations between Azerbaijan and the EU.
Ambassador Vaqif Sadıqov passed warm greetings and best wishes of President Ilham Aliyev to President Michel. He underscored the importance of the visit of President Michel to Azerbaijan last July in bolstering bilateral relations and strengthening dialogue on regional issues.
Sides exchanged their views on the priorities of the Eastern Partnership beyond 2020 and the realization of the Economic and Investment Plan. The Ambassador conveyed Azerbaijan’s expectations of the upcoming Eastern Partnership Summit.
Ambassador Sadıqov expressed his hope on the soonest resumption of negotiations on a new Azerbaijan-EU agreement and reiterated the strong political will of Azerbaijan to conclude outstanding issues based on mutual compromises.
Ambassador underscored successful cooperation with the EU in bringing the Southern Gas Corridor into fruition and stressed the potential of the delivery of natural gas volumes from Azerbaijan to wider European geography.
Ambassador Sadıqov informed President Michel about postwar developments in the region, including large-scale reconstruction and rehabilitation works carried out in the liberated territories of Azerbaijan. Recalling the statement of President of Azerbaijan, he emphasized that his country views the EU as a trusted partner. In this regard, the Ambassador welcomed the EU’s willingness to support peacebuilding efforts in the region.
Mr. Charles Michel, President of the European Council asked the Ambassador to convey his warm greetings, best wishes and appreciation to President Aliyev. President Michel expressed his hope to see President Aliyev’s participation in the upcoming Eastern Partnership Summit.